#turksat #kablonet

Aşağıda çeşitli zamanlarda yaptığım hız testleri var. Bir süredir Türksat 100 mbps tarifesine üyeyim. Hız yönünden bir sorunum yok ama bizim bölgede fiber yok. Evim 30 yıllık eski bir bina. Ttnet en fazla Vdsl'le 50-60 mbps hız verebileceğini söylemişti. Türksat bu kadar hızlı ve sorunsuz hattı nasıl sağlayabiliyor ve server kısmında çıkan d-smart ve superonline yazıları neyin nesidir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mkyb @mkyb

  Altyapı ve kablo tamamiyle farklı. Server kısmı Speedtest sitesinin o serverında test yapmışsın onu gösteriyor.

 • Koray Er @korayer

  Kablonet alt yapısı türk Telekom dan farklı. Kablonet genelde belirttiği hızı sağlıyor. Tabi vampir gibi bir firma orası ayrı konu

  • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

   Neden vampir gibi sizce? Ben 2,5 yıldır Kablonet kullanıyorum ve her anlamda gerçekten çok memnunum.

   Türk Telekom'dan geçince her açıdan çok memnun kaldım, o nedenle sizin eleştirinizin gerekçesini merak ettim açıkçası.

  • Theo @theo

   @gonurdemirel Ben de wi-fi menzili hariç çok memnunum. Fiyat/performans oranı Türkiye şartları için çok iyi.

  • Koray Er @korayer

   @gonurdemirel Bende 2 yıldır müşterisiyim ve bu süre icerisinde çok fazla internet kesilmesi yaşadım. Her aradığımda farklı bahaneler ürettiler iptal ettireceğim artık dediğimde önceden gelip gidip bir sorun yok diyen saha ekibi kablo değiştirdiğini artık düzeldiğini söyledi. Birkaç ay sonra tekrar bu sorunlar başladı ve bu döngüye girdik. Sabit fiyat üzerine anlaştık ama her ay 3 5 tl farklar çıkmaya başladı sorun meblağ değildi ama bu ayıp bir davranış. En son da bir abone merkezi mesai bitimine 10 dk kaldığı gerekçesiyle iptal işlemimi yapmadı ve ben şehir dışında olacağım için iptal işlemim 20 gün gecikecek. Bunu da biliyorlardı. Bu kadar küçük hesaplar yapan kuruma bakış açımda vampir benzetmesiyle gayet güzel anlatılıyor.

  • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

   @korayer Sizin adınıza üzüldüm gerçekten. Türkiye’de hizmet aldığım servis sağlayıcılar açısından düşündüğümde (Telekom, Vodafone, Digiturk, Superonline ve hatta CLK Elektrik) Türksat hizmet aldığım en iyi kurum diyebilirim. İstanbul Şişli’de yaşıyorum ve son derece memnunum, hatta nazar değmez umarım diye sıkça geçiyor aklımdan. Çok uzun aralıklarla bazı arızalar olsa da hemen çözüyorlar. Taahhüt ettikleri hızı %90 oranında veriyorlar.

  • Koray Er @korayer

   @gonurdemirel bende bu sorunları şişli de yaşadım hatta sinirimin dozunu arttıran unsurlardan birisiydi bu. Vodafone, Telekom ve CK elektrik ciddili vahim haldeler buna katılıyorum. Superonline biraz şans sanırım. Ben bi donem fiberini kullanmıştım başka bir şehirde çok güzeldi başka bir şehirde adsl bağlattık çok kötüydü. Digitürk'e çok sempatim olmasa da engellilere sundukları kolaylıklar ile saygımı kazanıyorlar. Bende sizin adınıza sevindim. 🤗 Bu duruma ise üzüldüm aynı firmanın aynı il ve ilçede bu kadar farklı deneyimler yaşatması çok üzücü.

  • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

   @korayer Verilen servisin ne olduğundan bağımsız biçimde Türkiyedeki servis sağlayıcılar son derece istikrarsız. Beni birkaç ayda içinde sinir hastası yapan Vodafone'dan (mobil) pek çok arkadaşım çok memnun. Benim çok memnun olduğum Türksat'tan aynı ilde, aynı ilçede siz memnun değilsiniz. Bu istikrarsızlık gerçekten büyük sorun.

   Benim öğrendiğim şey şu: Kimseye servis sağlayıcı tavsiyesinde bulunmuyorum. Bu iş de doktor, avukat gibi çok kişisel bir şey. Tavsiye sorana, memnun olduğun bir sağlayıcı varsa (elektrik, mobil hat, sabit internet, yayın, müzik vs) devam et diyorum.

   Bu arada şimdi yaptığım hız testinin sonuçları böyle. 100/5 hızı neredeyse aynen veriyor, hem de kablosuz bağlantı. Kısmet işte.

  • Koray Er @korayer

   @gonurdemirel kesinlikle katılıyorum biraz şans, kader ya da beceriksizlik, kurumsallaşmadan yoksunluk ne dersek diyelim ama netice de tavsiye etmek çok büyük risk. Umarım sorunsuz kullanımınız daim olur. Artık iss bulma derdini bir daha yaşamazsınız 🤗

 • Mücahit Köse @mucahitkose

  Docsis 3.0 modülasyonu ile internet veriyor kablonet. Bağlantı şekliniz ise santralden saha dolabına kadar fiber kablo ile sonrasında koaksiyel kablo ile modeme geliyor.

  Server kısmına gelirsek gördükleriniz test yaptığınız sunucular.

 • Theo @theo

  Anladım. O zaman Türksat'ın aktarım yöntemi daha mantıklı gibi. Buralarda fiber gibi herhangi büyük bir kazı yapılmadı. Fiber'in kente yayılması büyük dert.

 • cestlavie @cestlavie

  kablonette 100mbit kotasız tarife 80 lira. onun için kullanıyorum sırf daha iyisi ve uygunu yok çünkü.