Ultima Online tarzında free2play oyun tavsiyesi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  ona baktım da pek beğenmedim ya

  • Synth @synth

   @robin OSRS tam olarak P2W değil, ama ana oyunun, yani RuneScape'in şu anki hâli tam olarak P2W.

   Şöyle ki, oyunun şu anda iki tane versiyonu var. Bildiğimiz RuneScape'e 2009 dönemi sonrası çok fazla tartışmalı içerik getirdiler ve en sonunda oyun mekaniklerini tamamen değiştiren bir güncelleştirme ile beraber oyuncuların büyük çoğunluğu oyunu bıraktı. Bu dönemde RuneScape P2W oldu, hâlâ iyi para kazanmaya devam etti ama oyuncuların bir çoğu geri dönmedi.

   2013'te oyunun yapımcısı, oyunun 2007'deki hâlini ayrı bir oyun olarak döndürmeyi teklif etti ve bir oylama yaptılar. Yanlış hatırlamıyorsam 500 bin'e yakın insan oyunun 2007'deki hâlinin geri getirilmesi için oy verdi, böylelikle OSRS gelmiş oldu ve oyunun iki farklı versiyonu oldu 🙂 OSRS P2W bir oyun değil ama membership için alınan bir item var, ismi Bond, bunu gerçek parayla alıp oyun içinde satabiliyorsunuz ama bunu yapanlar ciddi avantaj elde edemiyor çünkü oyun içinde para kazanmak eskisi kadar zor değil.

   OSRS'in şu an anlık olarak 100 bin oyuncuya eriştiği oluyor, yani bayağı canlı. 10-15 kişilik bir geliştirici ekipleri var ama çok kaliteli işler yapıyorlar. Her hafta yeni içerik ve güncellemeler geliyor ve bu içeriklerin hepsi oyun içinde oylanıyor, %75 onay oranını geçen içerikler oyuna ekleniyor. Yani, oyuncuların istemediği hiçbir şey oyuna eklenmiyor.

   Ha, bir de mobil uygulama geldi, telefondan da oynanabiliyor artık OSRS 🙂 Ama olur da denemek isterseniz ve PC'de oynarsanız oyunun resmi istemcisi yerine RuneLite'ı indirmenizi tavsiye ederim. RuneLite açık kaynak bir istemci, ve oyuna bir sürü güzel eklenti, yardımcı araç ekliyor ama resmi istemciyle oynarsanız da hiçbir şey kaybetmezsiniz.

  • Synth @synth

   @robin Bond olayına bir ekleme daha yapayım. Eskiden RuneScape membership'i sadece gerçek parayla alınabiliyordu. Artık üstteki yorumda bahsettiğim "Bond" adlı itemı oyun içinde oyun parasıyla alıp bunu 2 haftalık membership'e çevirebiliyorsunuz. Bu bond adlı item'ı başka oyuncular gerçek parayla satın alıp oyun içinde, oyun parası karşılığı satıyorlar. Böyle bir ekonomik devinim var.

   Oyunda belli bir noktaya geldikten sonra o bondların parası kendi kendine birikiyor, yani eskisi gibi membership derdi olmadan oyunun bütün içeriklerine erişmek çok kolay.

  • Synth @synth

   @robin Ben OSRS'i şu an oynamıyorum ama epey oynadım. Maxed hesabım var, bütün skilller 99 yani 🙂 Arada girip arkadaşlarla PvM yapıyorum ama eskisi kadar zaman ayıramıyorum.

   Reddit kullanıyorsanız r/2007scape'e bakabilirsiniz, çok aktif bir topluluk var orada da.

  • Synth @synth

   @robin Youtube ve Twitch'te de çok yayıncısı var.

   Yalnız RuneLite ve Twitch yayınları konusunda iki uyarıda bulunayım. RuneLite'ın resmi sitesi http://www.runelite.net, onun dışında bir yerden indirmeyin. Açık kaynak olduğu için pek çok klonu var ve bazıları hesapları çalabiliyor. Twitch'te de "giveaway", "quitting" tarzı başlıklı yayınlara girmeyin, çoğu sizi bir yerlere yönlendirip şifrenizi çalmaya çalışıyor.

   Topluluk aktif olunca böyle dolandırıcılık peşinde koşturan insan da çok oluyor ama yapacak bir şey yok, dikkatli olmak lazım sadece 😀 Aynı şeyler oyun içinde de geçerli, paranızı kapmaya çalışan çok oyuncu göreceksiniz, dikkatli olursanız bir şey olmaz ama.

  • Synth @synth

   @robin Şu an piyasa ne durumda bilmiyorum. YouTube'a "low level money making" yazarsanız muhtemelen tonla video çıkar 😀

  • Synth @synth

   @robin RuneLite'ın kendisi hiçbir sorun çıkarmaz, açık kaynak kodlu zaten ve katkıda bulunan onlarca, yüzlerce insan var. Güvenli yani. RuneLite'ın popülerliğini kullanarak dolandırmaya kalkanlar var sadece, o tehlikeli

 • Kemal B. @calimera

  10 senedir arıyorum ama öyle bir alternatif yok. Ultima online bir yanda diğer oyunlar bir yanda.