Arkadaşlar dizüstü bilgisayarımın bir usbsinde takdığım fan bilgisayar kapatınca kapanıyor ama diğer usb portunda bataryalı olduğu için kapanmıyor sürekli elektrik veriyor.
Nedeni nedir sizce bunun çözümü var mıdır 🤔
Bilgisayar I-LIFE ZED AİR 3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bulut Fırat @kurabi

  BIOS ayarlarında USB Power benzeri bir seçenek gözleyip, disabled yaparsanız, bilgisayar kapalıyken USB'de güç olmaz.

  Ek olarak; USB portlarından motorlu aletlerin çalıştırılması tavsiye edilmez.

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @kurabi Bakacam biosa sağolun.
   Bende düşünmüştüm bir zararı olur mu diye ama verdiği güç hddye verdiği kadar anca bir şey olmaz sanıyordum.
   Sizce nasıl zarar verir🤔

  • Bulut Fırat @kurabi

   @mehmettustaa USB modülünde aşırı yüklenmeye sebep olabilir. Bu da ya sadece modülün ya da anakartın zarar görmesi, random reboot'lar gibi şeylere neden olabilir.

   -------------- LAFI UZATIYORUM ---------------
   Dizüstü bilgisayarların anakartlarında Kuzey/Güney köprüleri vardır. HDD, USB ve PCI bağlantıları Güney'e bağlanır. CPU, RAM, GPU bağlantıları ise Kuzey'e bağlanır. Bu sebeple de asıl enerji (voltxamper) Kuzey köprüsü için sağlanır. Eğer Güney köprüsü en başta hesaplanandan daha fazla enerji çekmeye başlarsa Kuzey'de sıkıntı olur.

   USB'nin standardı belli nasıl daha fazla çekilsin?
   Elektriğin temel kurallarından: Volt verilir, Amper alınır. 10Watt çalışan cihaz, 5V/0.5A olarak tasarlanan porttan 5V/2A çekmeye çalışır.

   -Fan var, fan var. 5V 0.5A kullanan bir fan bu açıdan sorun yaratmaz. Ama 5V'u 12V'a dönüştürerek motoru çalıştıran fanlar da var, bu step-up işlemi porta baskı yapar. Taşınabilir diskler, bilgisayar dünyasının bir parçası olup, iyi anlaşmak üzerine üretilirken; mini fan'lar ticaret sisteminin bir öğesi ve dünya umurlarında olmaz.

   2 örnek vereceğim.

   1-USB'den güç alan dizüstü bilgisayar soğutucusunu sürekli kullanan babam, 1. senenin sonrasında rastgele yeniden başlatmalar yaşadı ve akabinde 2 usb'nin ikisini de kaybetti. Teknik servis fazla yükleme yapıldığından yanmış, normal kullanımda olmaması gereken bir şey diyip garanti dışı tuttu.

   2-Xiaomi'nin gerçekten mini sayılacak usb fanını kullanan eski ev arkadaşım, 4 sene boyunca sökmedi, hiç sorun yaşamadı.

   Ek olarak, eğer usb portunun yanında şimşek işareti varsa o portun özellikle mobil şarj portu (5V/1.5A) olarak hazırlandığını ve anakartın güç dengesinden bağımsız bir şekilde tasarlandığını anlayabiliriz. (bilgisayar kapalıyken bile güç verebilmesinden bu özelliğin olduğu sonucuna varabiliriz)
   Bu yüzden kullanırken kafanız rahat olabilir.

   (Yine de bu portun motor döndürmek için değil, batarya şarj etmek için üretildiğini unutmayın, risk her zaman var.)

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @kurabi Ellerineze sağlık çok güzel bir yazı olmuş. 🙂

 • lterlemez @lterlemez

  Markanızın, app listesine de bakın, bios'a girmeden aktif/pasif yapan uygulaması da olabilir. USB+ olarak geçiyor genellikle.