PC'de yaşadığım anlamsız donakalma sorunlarının sebebini buldum, önceki post'tan alıntılıyorum:

Güç kaynağının log'larına baktım, sorun yaşadığım saatlerde 44Hz 'miş elektrik.

Online güç kaynağı kullanmamanın olumsuzluğu, Line Interactive'ler elektrik varken voltaj ve akım düzenlemesi yapıyor ama frekans düzenlemesi yapmıyor. PSU ve anakartımın kaliteli olması olaydan sadece anlamsız donmalarla kurtulmamı sağladı sanırım.

edit: bulamamışım.
#güçkaynağı #psu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  Elektrigin 44Hz e dustugune emin misiniz? Boyle bir sey olabilecegini sanmam yanlisim yoksa kaos olur. Hatta yakin gecmiste bir ulkede buna benzer bir sey oldugunda baya olay cikmisti.

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Trafo değiştiriliyordu. Son 2 gün bol bol planlı elektrik kesintisi olmuştu. Yakın alandaki tek kullanıcı bizdik, 1 villa ve 1 apartman inşasına başlandı. Eskiden elektrik direğine asılı küçük boy trafoyu kaldırıp, fiber dolaplarının biraz büyük bir şey koydular. Bir şeyleri yanlış yapmış olmalılar, sonra da farkedip düzeltmişlerdir diye düşünüyorum. Güç kaynağının monitöründe Low Frequency (44) yazıyordu, bu sonuca vardım.

  • Bulut Fırat @kurabi

   Daha önce sadece 220V alıyorduk. Bu değişimden sonra sanayi elektriği (380V) alabileceğimizi söylediler bu da 3 faz demek oluyor sanırım. Son elektrik kesintisinde evin yarısında elektrik var, diğer yarısında elektrik yoktu. Elektrik arızayı arayıp, durumu söylediğimde iki faz verilmiş olabilir, ekiplere bildirelim dediler. Tek fazı ve 3 fazı biliyorum ama bu 2 faz mevzusunu hiç anlamadım.

  • suicide @suicide

   @kurabi bahsettiginiz durumlardan oturu voltaj vs. dalgalanmalari olmus olabilir ama frekans degismis olamaz, turkiyede interconnect sebeke sistemi kullaniliyor ve bu sistemde butun ulke birbirine paralel baglidir. Bir noktada boylesine buyuk bir frekans kaymasi olsa sistem tamamen coker.

   eve 3 faz gelse bile 380v kullanmazsiniz bunun icin sayacinizi ve aboneliginizi degistirmeniz gerekir, muhtemelen evdeki tesisat 3 faz olarak cekilmis yani evin farkli bolumleri farkli fazlara baglanmistir. yapilan yenileme sirasinda bu 3 fazdan biri veya bir kacinin sebeke baglantisi unutuldu ise evin o bolumune elektrik gitmemesi normaldir.

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Yaşadığım sorunun sebebini bulduğumu sanmıştım. Mutsuzum.

  • suicide @suicide

   @kurabi voltaj dalgalanmasi olabilir 🙂

  • suicide @suicide

   @kurabi merakiniz ve vaktiniz varsa su entry i okuyabilirsiniz. frekans kaymalarinin nelere sebep olabileceginin guzel bir ornegi 🙂

   https://eksisozluk.com/entry/50242656

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Okudum, siz yazdıktan sonra şunu da merak edip okumuştum. https://www.elektrikport.com/universite/enterkonnekte-sistem-nedir/15292#ad-image-0

   Anladığım kadarıyla eğer biz elektriği bağımsız bir jeneratörden kullanmıyorsak bu frekans düşmesi pek de muhtemel değil, güç kaynağının yalancı sinüs yaratan devresinde bir hata olması daha olası, eğer hattan gelen elektriğin frekansı düşseydi haberlere illa konu olurdu.

  • suicide @suicide

   @kurabi aynen, gun icinde 1-2 hertz lik degisim olsa bile boylesi buyuk kayma mumkun degil. yani mumkun de sonuclari sizin bilgisayarin hata vermesinden cok daha buyuk olurdu 😃