#quickcharge #qualcomm
Quick Charge 2,3 ve 4 18Watt destkeliyor maksimum bildiğiniz gibi sadece voltaj ve amper farkları var ama sonuçta maksimum çıktıkları watt 18. Peki o zaman bu teknolojiler arasındaki fark ne? Özellikle 3 ve 4 birbirine çok benzer. Sadece 4'de voltaj ve amper aralıkları biraz daha fazla. Ama toplam watt 18 olup hepsi tam güçte çalışınca aynı sürede doldurduktan sonra sürekli sürüm yükseltmenin ne anlamı var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Master @master

  Şöyle bir tablo var ne kadar doğru bilmiyorum ama.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @bekiro çünkü en yüksek volt ve en yüksek amperi kullanamıyor yani 20 volt a çıktığında amper maksimum 0.8-0.9 civarlsrinda kalıyor. Zaten bana da o yüzden saçma gelmişti son 3 nesildir 18 watta sabit.

  • Master @master

   Bir kablodan geçen akım ne kadar artarsa kablo o kadar ısınır. Bundan dolayı sıcaklığı artırmadan gücü artırmanın yolu voltajı yükseltmektir. Zaten ülkede uzun mesafeleri kateden yüksek gerilim hatlarının da mantığı budur. Prizdeki şebeke voltajı ile elektriği taşımak yerine voltajı yükselterek taşımak muazzam derecede taşıma kayıplarını engeller. Ancak çevirme kayıplarını ve maliyetlerini de artırır. Yine eldeki kablolara mesafelere ve çevirici (trafo) yatırımına en uygun yüksek gerilim voltajı hesaplanıp kullanılır. (Genelde kademeli artsa da kademeler bu hesaplarla seçilir.)

   Telefona dönersek bu yükselen gücü ve voltajı denetleyip yine bataryanın şarj karakteristiğine uyduran yine işlemci, chipset ve telefonun ısıl performansı. Ondan dolayı yakın gelecekte 27-30 belki 50 wattan daha güçlü bir hızlı şarj teknolojisi göreceğimizi sanmıyorum. Zaten QC4 çok ileri bir kontrol mekanizması kullanarak tüm değerleri en üst optimum seviyede tutmaya çalışıyor. Lityum tabanlı bataryaların izin verdiği şartlar bunlar.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @master peki hızlı şarj tehlikeli mi sizce realme oppo grubu 50 watt hızlı şarj kullanıyor sonuçta bunların bir zararı var mı?

  • Master @master

   @aliytrklkmz şarj cihazı-kablosu-chipset-batarya-sensör-yazılım kalitesi çok önemli. 50 watt şarj ediyorsa 50 watt gücü büyük ihtimal sadece en başta kullanıyor şarjın sonuna doğru gücü kısıyordur.

   Eğer kontrolü çok iyi hesaplanıp yapılıyorsa zararı yoktur ama 3.parti veya uyumsuz şarj cihazları kullanırken sıkıntı olabilir. Artık eskisi gibi 5V-1A sabit voltaj-akım olayı geçildi. Ben şahsen artık QC destekli cihazların daha geniş alanda destek bulduğunu düşünüyorum. Cihaz seçerken QC4 görürsem onu seçerim. Yazıdan anladığım kadarıyla USB Power Delivery ile uyumluluğu çekici kılan bir özellik. Oppo almak istiyorsanız da standardı Oppo'ya özel olduğu için Oppo markalı şarj cihazları kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu tabi dünyanın sonu olmasa da telefona özel şarj cihazı bulmak her zaman kolay olmayabilir. (Belki Oppo teknolojisi bunlarla uyumludur ama uyumlu değil kabul ediyorum, bilmiyorum)

   Özetle orijinal cihazlar kullanıldığında tehlikeli bulmasam da diğer cihazlara uyumluluk açısından Quick Charge (4) benim için daha çekici bir standart şu an.

 • BRN @brnspawn

  Pil ömrü ve sıcaklığı açısından yeni nesil avantaj sağlıyor.