Merhaba. Geçtiğimiz günlerde ve daha önce TS'de yayınlamış olduğum incelemeler hakkında bir açıklama yapmaktan öte, bazı şeyleri 'herkes için' netleştirmek istiyorum. Öncelikle özgün olmayan kimsenin ismini, kullanıcı adını vermeyeceğim. Herkes kendini biliyor. Bazıları engellemek yerine yanlışlıkla ilk önce 'Takip Et' butonuna bastıkları için görmeyecek olabilir, bu bir problem değil. Zaten yazıp çizdiğim şeyler hoşunuza gitmiyorsa ve görmek istemiyorsanız engellemeniz çok daha mantıklı. The Witcher'dan da bildiğiniz gibi, kimilerinde yaşından, tecrübelerinden, kişiliğinden vs. ötürü 'Aard Yanığı' isminde bir hastalığa benzer sıkıntı oluşuyor. Geralt ise Aard yeteneği ile bu yanıkları söndürmeye ant içmiş bir efsunger.

Bunu 1 yıl önce yazmış olduğum blog yazısında da belirtmiş olduğum gibi, TeknoSeyir nasıl bir kalem sitesi değilse, telefon sitesi de değil. Bu sitenin mobil adamı @umtk 'nın blog yazılarını çalıp çırpmak, çakma olmak yerine daha orijinal fikirlere sahip olabilirsiniz. Her gün internetten (Twitter'dan, Instagram'dan, Facebook'tan Şunediyo'dan bile) komikli paylaşım çalıp burada en ufak bir link vermeden paylaşmayı biliyorsunuz. Her gün "ben yazılımcıyım!" demek için yine oradan buradan (tabii reddit'ten, 9gag'den falan) çok da komik olmayan komiksiz paylaşımlar yapıp, başka hiçbir şey paylaşmamayı da biliyorsunuz. Bir ara @electric 'in profil resmini çalıp kullanan bile vardı. Yâni kısacası telefon takas etmekten başka muhabbet kuramayan, yalnızca emojiyle konuşan, inceleme yapıyorum diye incelediği ürünün teknik özelliklerini kopyala yapıştır yapan birisinden öte birisi değilseniz benim yapabileceğim bir şey yok. Kendi başına özgün içerik üretemeyen birisine denecek hiçbir şey yok.

Gelelim kalem olayına. Şurada iPad'i, Surface'ı tartışalım, benden önce başkası tabletin kalemini savunur. İnsanların bu araçla 'sanat' icra ettiğinin farkında olmak lâzım. Bu tabletlerin günümüzde defter kitap yerini aldığını görüyoruz. Bunun da kalemsiz olmayacağını biliyoruz. Galaxy Note serisinin kalbinde bir 'kalem' yer alıyor. Medeniyetin ve teknolojinin kalemsiz var olamayacağı bir gerçek. "Ne alakası var?", "Kalem değil mi, köşedeki dükkandan aldım 5 kuruşa, ne farkı var?", "Kendi kendine yazabiliyor mu peki?" gibi maalesef Evrim Ağacı'nın maruz kaldığı soruların benzeriyle zaten karşılaştım, şimdi de karşılaşacağımı biliyorum. Yazı yazarken veya çizerken hiçbir ergonomik unsuru göz önüne almıyorsan, estetiğe dikkat etmiyorsan, kalemin dışı ve içi seni ilgilendirmiyorsa, yüksek üretim kalitesine sahip ve seni uzun yıllarca götürebilecek bir ürün aramıyorsan, kısacası kalemler senin ilgini çekmiyorsa; ya beni engelleyeceksin, ya da bir yorum getirmeyeceksin. Emin ol getirdiğin yorumun zerre kıymeti yok.

Kendine bir blog aç diyen arkadaşlara da kısa bir cevabım olacak. Öncelikle TS gibi oturmuş, 2012'den beri takip ettiğim bir platformda yine oturmuş bir blog ve inceleme bölümünün olduğu siteden daha iyisini ben yapamam. Yapsam bile burada adeta arkadaş edinmiş olduğum kalemseverler, TS'ciler orada olmayacaklar. Blog kültürünün çoktan kendini YouTube'da vlog'a veya sosyal ağlara kaydırdığı ortada. Tek başına bir iş yapan insan bile Instagram'da yapıyor. Çünkü neden blog açsın? 2019 yılındayız ve böyle bir şeye girişeceğimi hiç zannetmiyorum. Hele ki kalem gibi meraklısının az olduğu, hobi haline gelmiş bir ürünün kullanıcılarını ben TS'de bulmuşum, neden başka yere gideyim?

Kalem benim işim de değil, hobim. Öğrenciyim. Endüstriyel Tasarım veya Görsel Sanatlar da okumuyorum. Dolayısıyla sanatçı da değilim. Bir çizim yeteneğim de yok. Ben yazı yazmayı seviyorum. Yazarken kağıttan aldığım geribildirimi seviyorum. Bir inceleme yazarken tek bir kelimeyi, tek bir fotoğrafı bile başkasından kullanmayıp, kendi içeriğimi kendi tarzımı oluşturmayı seviyorum. Hiçbir firma ile iletişimim de yok. Telefon lansmanı yapılır gibi kalem lansmanı yapılıyor, editörlere falan dağıtılıyor gibi bir şey yok. Dağıtılıyorsa da benim haberim yok, nerede dağıtılıyorsa bana da haber verin. Mont Blanc veya Kaweco gelip beni mi bulacak? Emin olun incelemesini yazdığım her kalemi harçlığımla, kendi cebimden karşıladım. İçlerinden yalnızca birkaçı ailemden veya arkadaşlarımdan hediye. Sağ olsun, @raist de Kaweco Sport dolma kalem hediye etmişti bana. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. İncelemesi ise yakında. Bir başka kalemci olan @vitalyscherbo 'ya da incelemeleri ve kendi katkıları için teşekkürler. Tek tek burada incelemelere yorum atmış, paylaşmış ve beğenmiş herkesi etiketlemem zor olacak. Toplu bir teşekkür etmek istiyorum bu yüzden. Getirdiğiniz yapıcı yorumların hepsi benim için çok kıymetli, başka bir yerde bu incelemelerin bu kadar okunacağını hiç sanmıyorum. Bu incelemeleri yalnızca okumuş olmanız bile benim için mutluluk verici. Herkesin kendine ait bir ilgisi, hobisi olabilir. Hayatımda hiç kol saati kullanmadım veya merak etmedim; ancak buna merakı olan bir insana laf etmek benim haddim değil. Bu tartışmanın sonunu getirmek de mümkün değil. Arabadan tutun, telefonlara, çeşitli hobilere kadar aynı şeyleri tekrar etmek gerekecek. Sürekli aynı şeyleri konuşmaktansa, çeşitli konuların açılıyor olması TS için de çok yararlı bir olay. Tabii bu konuların olabildiğince yapıcı olmaları da yine TS için ve kullanıcılar için yararlı. Sabahtan akşama kadar yalnızca bilgisayar toplama konuşarak bir yere varamayız, hele ki telefon takası, kılıfı falan tartışıp hiçbir yere gelemeyiz. Bu sitenin @doga gibi sanatçılara da ihtiyacı var.

Tahmin edebileceğiniz gibi zaman kısıtlı. Sürekli incelemelere ayıracak bir vaktim olmuyor. Olunca da en mantıklısı toplu bir şekilde değerlendirip hızlıca incelemeleri yazmak oluyor. Topluca bir incelemeden sonraki bir inceleme aylar sonra gelebilir. Bu yüzden hiçbir zaman TS yalnızca kalemin konuşulduğu bir site de olmayacak, olmasın da. Zaten paylaşımlarımın tarihlerine bakarsanız, hiçbir zaman bu siteyi kaleme boğmadığımı da göreceksiniz. İncelemelerin altına e-posta adresimi yazmamın sebebi ise kalemleri satmak falan değil. Havadan sebep uydurmaya gerek yok. Ne kadar TS'ye bu incelemelerle birkaç kullanıcı çekmek nasip olmuş olsa da herkes üye olmak istemiyor. Bir sorusu varsa mail yoluyla görüşmek istiyor. Kalemler hakkında bir sorum var ve üye olmak istemiyorum diyenler için alternatif bir seçenek sonuçta. Benim ise ilk önerim her zaman TeknoSeyir'e üye olup muhabbeti burada devam ettirmek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Hakkında yakındığın kimseler çok uzun diye bu yazdığını okumayacak 😀 Keşke biraz daha kısa tutsaydın.

  • M.Can @dogan_mcan

   Sizinle aynı fikirdeyim 😀 İnanın ki onların okumasını istesem çok daha farklı şeyler yazabilirdim. Bütün garip sorulara toplu bir cevap gibi oldu. Aynı zamanda siz dahil birçok kullanıcıya da teşekkür etmek istedim. Aynı şeyleri tekrarlamaktansa, bu durumun linkini atmayı düşünüyorum bu saatten sonra 😀

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Güzel kardeşim, samimi söylüyorum, bu yazıyı yazmana bile değmezdi. Boşver böyle boş yorumları, sen üretmeye devam et.
  Mağdur olucular sen bir şey yapmasan da mağdur olup ilgi çekecek bir şeyler bulacaklar zaten.

  • M.Can @dogan_mcan

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Mağdur arkadaşlara tek tek cevap vermektense bir yazıyla toparlamak istedim. TS editörleri veya büyük yayıncılar böyle yorumların yüz katını duyuyorlar. Yine de lafı her seferinde uzatmaktansa bir cevap verme zorunluluğu hissettim.

 • Hado @hado

  incelemelerin altına yazmasam da listeye atıyorum bazı kalemleri. Rahatsız olanlar da engellesin geçsin.

 • reducto @protego

  İki tarafında haklı olduğu bir konu. Sen haklısın çünkü içerik üretiyorsun, eleştirenler de haklı çünkü siteye girdikleri tüm gün kalem incelemesi görmek istemiyorlar. Bu TS'de her zaman böyle olmuştur. Mesela önemli bir maç olduğu gün buraya gel, bu konu hakkında üstüste 5-6 gönderi ve bunların sonucunda yakınan insanları görürsün. Aynı şey F1 yarışlarında oluyor. Bir ara ben çok haber paylaşıyordum burada, ona da tepki gelmişti. İlk başta kızdım ama haklılık payı da var. Üstüste 6 tane oyun haberi görmek istemiyor adam. Engellemek de istemiyor o yüzden eleştiriyor. Oyun haberi de görmek istiyor aslında ama akışın bununla dolmasını istemiyor. Sayfayı kaydırdıklarında daha karma bir içerik istiyor insanlar. Bu yüzden bu kadar uzun yazmaya sitem etmeye de gerek yok bence. Yazacaklarını word dosyasına kaydet, bir gün arayla paylaş veya bir tane sabah bir tane akşam paylaş, ardarda 7-8 tane kalem incelemesi paylaşma. Orta yolu bulmak lazım. (Ayrıca takip sistemi bu sitede kimsenin kullandığı bir şey değil.)

  • Yunus @yunus

   TS'nin belki de en saçma muhabbeti bu olaydır 🙂 Halbu ki çözüm basit. Kendi akışını oluşturuyorsun mesele bitiyor.

  • M.Can @dogan_mcan

   @protego Haklısınız ve ben de yazıda bundan bahsetmeye çalıştım. Apple'ın, Google'ın veya Samsung'un lansmanları zerre umrumda olmasa da lansmanın yapıldığı günü ve haftayı en baştan kabulleniyorum. İnsanların sürekli bu konuda yazı yazacaklarından emin olduğum için tolere etmeye hazır oluyorum. Eleştirilerin aslında en fazla olduğu kısım, bir günde çok kalem yazmam değil. En başta bu sitede böyle bir konunun yer almasından duyulan rahatsızlık ve benim TS üzerinden bu incelemelerle para kazandığımı düşünenler var.

   Bir günde birçok inceleme paylaşmış olmamın yaratmış veya yaratacağı antipatinin farkındayım. Bunu savunmayacağım kendi çapımda birkaç sebep sunmak isterim. Çeşitli kullanıcılar tarafından bazı kalemler çok merak ediliyordu, incelemesini bekleyenler oluyordu. Ben de kalemleri birbirinden ayırmamak ve insanları daha fazla bekletmemek amacıyla birlikle yayınlamaya karar vermiştim. Çünkü bikaç ay önce fotoğrafını attığım bir kalemi merak edenler ve soranlar olunca benim de içim rahat etmiyor. Ancak bundan sonra zaten inceleme yayınlayana kadar hiçbir kalemin fotoğrafını atmayı dahi düşünmüyorum. Sonuçta TS'de taslak olarak kaydetme imkânı da var. Word dosyasına dahi kaydetmeme gerek yok. Şu an da birkaç inceleme bu şekilde bekliyor. Yılda bir kez yaptığım bir şey olduğu ve inceleme olarak yayınladığım için siteyi kirlettiğini düşünmesem de, daha önce başkalarının ve sizin de fikrinizi göz önüne alarak Bundan sonra günde 2 tane bile kalem incelemesi yayınlamayı düşünmüyorum. Dediğim gibi tek eleştirinin bu yönde olmaması da bir açıklama yapmak zorunda hissettirdi beni.

   Bir başka durum ise ekşi'de yazar gibi yazılması. Yanlış anlamayın, bugüne kadar ekşisözlük veya başka bir platforma taşındığını görmedim eleştirilerin. Ancak bu sitede etiket diye bir şey var. Gerçekten bir eleştiri getirmek isteyenlerin beni etiketlemesi lâzım. Öteki türlü benim cevap hakkımın olmaması veya yapılan eleştiriyi görmemem gibi bir sıkıntı oluşuyor. Bugüne kadar kimseyle hakaretli, aşağılayıcı bir tartışmaya girmemiş birisi olarak benim etiketlenmemem hoşuma gitmiyor. TS çok kalabalık, yazılanın bir daha bulunmadığı bir site değil ama sonuçta hepimiz birer insanız. Bazı şeyler gözden kaçabiliyor. Birisi benim yaptığım şeyden rahatsızlık duyuyorsa, bunların düzgün bir şekilde belirtip yalnızca beni etiketleyebilir. Alakasız bir incelemenin altına da yazmasını doğru bulmuyorum. Gelip bu durumun altına yazması bile beni çok memnun eder.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Hocam o zaman ardarda 7 inceleme yazmak yerine 1 tane blog şeklinde paylaşın hepsini. Mesela benim profile girin blog kısmına bakın, 10-15 diziyi tek blog halinde yazdım. Bunları şimdi ayrı ayrı inceleme şeklinde yazsam hoş olmazdı. Siz bile o ana denk gelseniz, sayfayı her yenilediğinizde başka bir dizi incelemesi görseniz "bu ne ya yeter dizi dizi dizi" dersiniz. Hepsini aynı anda yazıyorsanız tek bir blog halinde birleştirmeniz daha yerinde olur. Farklı insanlar aynı konuda yazdığında yine bir nebze tolere ediliyor, ama aynı kişi tüm akışı doldurunca hoş gözükmüyor

   Ekşi'de yazar gibi yazılmasının sebebi aslında biraz LP'den kaynaklanıyor desem? Çoğu kişi farkında değil ama öyle. TS ilk açıldığında bu iş böyle değildi. Zamanla LP siteye uğramadı, hep de her fırsatta "benim cevap veremeyeceğim yerde ekşide yazıyolar eleştiriyolar" diyip durur. E nerden yazsın millet siteye uğramıyorsun? Millet buraya da yazıyor ama etiketleyecek LP yok ortada. İşte böyle böyle başladı. Tabi millet TS dışında olan şeyleri de burada eleştiriyor tabi etiketleyemiyor, böyle böyle alışkanlık oldu. Yeni gönderi olarak paylaşınca daha çok etkileşim de alıyor. Bu yüzden aslında, kötü niyet olduğunu düşünmüyorum, ihmal diyelim daha çok, etiketlemeyi hiç akıllarına getirmiyorlar. Tabi bazen sürtüşmeler oluyor biri birini engelliyor, sonra diğeri akışta yeni gönderi açıyor. Veya sizin durumunuzda da illaki engelleyip sonra akıştan yazanlar olmuştur e haliyle engellediği için etiketleyemez de vs. vs. Çok takmayın kafaya yani.

  • M.Can @dogan_mcan

   @protego Bu konuda haklısınız. Tek bir yazıda birden çok kaleme yer vermek ise benim aklıma yatmıyor. Daha önce de belirttiğim gibi, bir günde birden çok incelemeyi yayınlamayı artık düşünmüyorum. Neden böyle bir şey yaptığımı aklınıza yatar veya yatmaz açıklamış oldum. Sizin için mantıklı olsa da başkası için olmayabilir, insanız sonuçta. LP konusunda tam olarak bir kanıya varamam ama kullanıcılar arasında etkileşimin her zaman olması gerektiği taraftarıyım. Etiketleme olayının içinde ister istemez art niyetlilik arıyorum. İstediğim şey sadece kafalardaki soru işaretlerinin ortadan kalkması. Daha önce bir çocuktan adeta çoklu iftirala uğradım. Bunların uzamasının siteye ve bana zarar verebileceği düşüncesi içindeydim aynı zamanda. En mantıklı düşünce bir yazıda açıklamaktı benim için. Size de yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Keşke herkes açık bir şekilde düşüncelerini sunsa, sunabilse.

 • Pix50Adam @zero2900

  Kalem incelemelerini severek takip ediyorum. Yoz insanlara aldırış etme. Engelle geç. Ben öyle yapıyorum. Umarım yaşadığın tatsızlıklar şevkini kırmaz.

 • Master @master

  TS kullanıcılarının genel hobisi netflix dizisi izleyip pc oyunu oynamak olduğundan daha ünik hobiler insanları şaşırtıyor olmalı, absürd tepkiler bu yüzden.

  Bir anda paylaşmanızdan dolayı gelen tepkileri yine de bir nebze olsun anlasam da sadece kalemden dolayı gelen tepkileri umursamamanızı diliyorum. Bir toplumda insanlar ne kadar farklı uğraşlara sahipse o toplum o kadar gelişmiştir benim gözümde. Keşke gelecek tepkiler umursanmadan farklı kategorilerde başka başka ürünler de incelense.

  Bir de Türk sosyal medyasında kendine benzemeyeni "engelle geç" hastalığının TS yansıması bu tepkiler. O yüzden takılmayın.

 • Raistlin @raist

  İnsanlar başkalarının ilgi alanlarına, hobilerine saygı duymayı öğrenemediği sürece bu problem devam edecek. Dediğin gibi hiç saat kullanmam ama bunun çok fazla meraklısı var farkındayım, pahalı farklı saat görünce ne ilginçmiş deyip geçiyorum. Kahveden hiç anlamam ama derin bir mesele olduğunu gördüm, uğraşana da saygı duyuyorum. Aylarca burada kahve paylaşan arkadaşla uğraşıp durdular. Anlamıyorsan, ilgini çekmiyorsa okuma geç yahu ya da engelle hepten kurtul.
  Yıllardır gerek kalemlerle gerek kulaklıklarla alakalı o kadar boş muhabbete maruz kaldım ki he deyip geçiyorum artık. Evet kendi kendine yazıyor, evet bu kulaklığı alacağına konsere gidersin, evet amele gibi empiüç çalar taşıyorum aynen her şeyin en iyisini sen biliyorsun.

  Geçenki mesele için de @protego gibi düşünüyorum biraz. Aynı sorun f1, apple sunumu, telefon lansmanı olunca da oluyor. Biraz aralıklı paylaşsan bu kadar tepki olmaz. Ona vaktin yoksa da paylaş gitsin, iki tur fazla kaydırır millet tekerini. Rahatsız olsan da içinden amma da kalem paylaştılar der geçersin ya da düzgünce ifade edersin kendini. 5 dk geçmeden "ne kalemmiş" demek saygısızlık artık.

  • M.Can @dogan_mcan

   Yorumunuz için teşekkürler. @protego da bu konuda haklı. Aslında inceleyeceğim bir ürünü önceden paylaşmam da çok mantıklı gelmiyor. Meraklanan insanları bekletmek durumunda kalıyorum mecburen. Dolayısıyla bundan sonra günde iki tane dahi inceleme paylaşmamayı düşünüyorum. Yorum ve eleştirilere her zaman açığım çünkü bir şeyi sorunsuz yapmak mümkün değil. Belirttiğiniz gibi bu eleştirilerin yapıcı olması ve benim o yorumda/eleştiride etiketlenmiş olmam gerek. Bir cevap hakkına ben de sahip olmalıyım. Tükürür gibi yorum yazmayı herkes biliyor, onu da öğrenmiş olduk. Benim için önemli olan her şeyin saygı çerçevesi içinde olması. Bu şekilde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok.

 • cengiz @cengiz

  Şu an dediklerimi genel olarak söylüyorum. Yani bu ilgini çekmeyen içerikten rahatsız olma durumu acayip gerçekten. Biraz daha kaydır başka içeriğe geç. Teknoseyir ekibinin çıkardığı her içerik bile sana hitap etmiyorken sosyaldeki her içeriğin sana hitap etme olasılığı yok. Çok mu rahatsız oluyorsun buyur kapat tüm akışı veya engel özelliğini kullan.

 • seckyn @seckyn

  İncelemeler için teşekkürler. Burada ki insanların bazıları hobi ne onu anlayamıyor. Herşeyin altında maddi bir çıkar var sanıyorlar. Biraz klasik bir söz ama emeğe saygı ve yeni birşeyler öğrenme isteği yok.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Her şeyi çok güzel açıklamışsınız. Geçen haftaki olaydan rahatsız olanlar olmuş olabilir ama onun dışında kalem görmek istemeyenler dediğiniz gibi engellesin. @burakemreeksi çok güzel demiş, sürekli bir şeylerden mağdur olanlar var. Halbuki herkes kendi hobileri/ilgi alanları ile ilgili blog'lar yazsa ne güzel olur. Keyifle okuruz hatta belki bizim de ilgimizi çeker...