Bu veri, speedtest'in yayınladığı 22/6 mbps ortalamadan daha gerçekçi.
https://tr.euronews.com/2019/08/16/ulkelerinde-internet-hizi-sralamasi-turkiye-102-basamaga-geriledi-zirvede-tayvan-var
#internethızı #altyapı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Coupe @coupe

  Speedtestinki hız ölçümü yapanların verilerine göre.

  • ad33p @ad33p

   Diğeri de M-Lab isimli Google'nin de içinde olduğu açık kaynaklı bir kuruluşun verilerinden yararlanmış. Speedtest genelde hep yurt içindeki en yakın sunuculardan test ettiği için yüksek çıkıyor ama gerçek kullanımda işimiz sürekli yurt dışı sunuculara bağlanmakla gerçekleşiyor.

  • Batuhan @achfighter

   @ad33p bir de speedtesti onu bilen kullanıyor. Bilen insanların çoğu da hızlı internet araştırıyor ve kullanıyor. Bu yüzden test ediyorlar zaten.

  • reducto @protego

   @ad33p Sunucunun nerede olduğu farketmezki. Ben yabancı torrent sitesinden hattımın kaldırabildiği hızda indirebiliyorum herşeyi. Seederlar arasında hiç Türk yok, hep avrupa ülkeleri falan oluyor genelde. Veya gir microsoftun sitesinden windows 10 indirmeye çalış. Son hızda indiremiyor musun? Veya Steam'den son hızda indiremiyor musun? veya Uplay'den? Bunların hiçbirinin Türkiye sunucusu yok. Sunucunun nerede olduğu hızına böyle bir fark oluşturacak etkiyi yapmaz yalnızca ping etkilenir

  • ad33p @ad33p

   @protego Çok etkiler.aslında. Speedtest üzerinden yurtdışı seçip hız testi yaparsanız farkı görürsünüz.

  • reducto @protego

   @ad33p Steam'de, Uplay'de, torrent'te, her türlü yabancı kaynaklı bir siteden download yaparken hızın düşüyor mu?

 • Nostromo @nostromo

  Ülkenin %80 hız nedir bilmiyor. Bir kere bile speedtest'e girip hızına bakmayan milyonlar var. Teknoseyir ve benzer sitelerde takılan teknoloji meraklısı kitle genel nüfusa kıyasla bir avuç insan aslında. Kaldı ki ezici bir çoğunluk adsl kullandığı için ortalama 20 megabit görünen hız gerçekçi değil. Evde internet kullananların tamamı o teste girmiş olsa Türkiye ortalaması 6-9 megabit arası bir şey aslında

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Listede asya ülkelerini de görsek keşke. Japonya, Güney Kore falan ne alemde kim bilir 🙂

 • reducto @protego

  Bence bu hiç gerçekçi değil. TS'de 5mbit alan kaç kişi var? Ayrıca Speedtestteki veriler gerçek veriler, onlara muhtemelen mobil bağlantılar da dahildir ki o yüzden upload ve download yüksek çıkmıştır. Öte yandan bunların hızı neye göre belirledikleri de belli değil. Speedtestinki daha güvenilir bence

  • ad33p @ad33p

   Speedtest'te mobil dahil değil.
   Speedtest de geneli ifade etmez, yukarıda arkadaşın dediği gibi hız testi yapmak amacıyla oraya girenlerin belirli bir bilinçte kişiler olduğu doğru. Bir de yurt içi ve yurt dışı sunucu da sonucu çok etkiliyor.
   Speedtest için benim en mantıksız bulduğum şey upload hızı. Türkiye'de nasıl 7mbit ortalama upload çıkıyor? 🙂
   https://www.speedtest.net/global-index/turkey#fixed

  • reducto @protego

   @ad33p Dahil değilse 6mbit upload nereden çıkıyor? İmkansız çünkü Türkiye'de 6 mbit alan ev bağlantısı var mı upload'da? Sunucu speedtestte etkiler gerçek kullanımda etkilemez son hızda çekersin. Steam'de, Uplay'de, torrent'te, her türlü yabancı kaynaklı bir siteden download yaparken deneyebilirsin. Bunların herhangi birinde hızın düşüyor mu?

  • ad33p @ad33p

   @protego Zaten ben de onun için 20 mbiti de gerçek dışı buluyorum. 6-7 mbit upload imkansız ortalamada.
   Speedtest'e yeni geldi masaüstü sürümünde multi ve single indirme seçeneği var. Siz torrent vs indirirken aynı anda 8-10 bağlantı kurarak indirme yapıyor ama speedtest 3-4 ile kalabiliryor.

  • reducto @protego

   @ad33p Peki speedtest'in mobili saymadığı kesin mi? Çünkü öteki türlü kafalarından sallamış olurlar ki bunun için bir sebep yok

   Steam de mi multi bağlantı yapıyor? Uplay de mi? Microsoft da mı? Origin de mi? Veya kendi sunucunuzu kiralayıp hiç bir şey indirmeyi denediniz mi? Hiçbirinde çoklu indirme yoktur yine de hiçbirinde hiçbir kayıp yaşanmaz. Ayrıca tarayıcıyla bir şey indirdiğinizde hiç hız düşüklüğü gördünüz mü? Tek parça indirmesine rağmen ben görmedim. Gerçek hayatta hiç buna şahit olmadım. Siz oldunuz mu? Hız kaybına sadece VPN kullandığım zaman şahit oldum bugüne kadar. Nedenini bilmiyorum ancak galiba verilerin iki tur yapması buna sebep oluyor. Speedtest de bir nevi VPN gibi veriye tur attırıyor, ondan kaynaklandığını düşünüyorum ben. Sebebini açıklayamam ama, bu konuda bilgili biri varsa aydınlatabilir. Benim tek gördüğüm gerçek hayatta hiçbir şekilde yurtdışı sunucu diye bir hız kaybı görmedim

  • ad33p @ad33p

   @protego Sitesinde mobili ayrı olarak verdiği için sabit bağlantıya mobil dahil değil.
   Siz muhtemelen fiberi baz aldığınız için hız düşüşü yaşamamışsınız ama xdsl bağlantılarda çok farkediyor bende.
   Mutlaka çoklu bağlantı yapıyorlar, illa torrent gibi peer2peer düşünmeyin aynı sunucuya birden fazla bağlantı ile veri çekiyorlar.
   Mesela fast.com a girip çarka tıklayın maksimum bağlantıyı 1 yapıp deneyin bir de 8-10 yapıp deneyin. Netflix de mesela çoğkul bağlantı ile veri gönderiyor.
   https://fast.com

  • reducto @protego

   @ad33p VDSL kullanıyorum.

   Dünyadaki tüm servisler çoklu bağlantıya geçtiyse, "Speedtest genelde hep yurt içindeki en yakın sunuculardan test ettiği için yüksek çıkıyor ama gerçek kullanımda işimiz sürekli yurt dışı sunuculara bağlanmakla gerçekleşiyor." bu dediğinizin de bir anlamı yok yalnız. Gerçek pratik kullanımda çoklu bir şekilde tam hız alıyorsak zaten speedtestin değeri daha tutarlı demektir. Gerçek hayatta her sistem çoklu bağlantı kullanıyor diye bize tam hız veriyorsa, "gerçek kullanımda işimiz sürekli yurt dışı sunuculara bağlanmakla gerçekleşiyor" bu dediğiniz zaten speedtestin verisini destekliyor. Zaten çoklu bağlantıyla veya neyle olduğu bir şey değiştirmez. Ben 35mbit hattımın 20mbite düştüğünü sadece hız testi yaptığımda görüyorsam benim hızım 35mbittir 20 değil.

  • ad33p @ad33p

   @protego BTK 2019 1. çeyrek raporundan bu mesela. Speedtest'e baktığımızda ise 35 mbit görüyoruz.
   Ben hangi servisin sunucusu nerede ne kadarı çoklu bağlantı hepsini bilemem ama genelde tek bağlantı ile veri çekildiğinde tam hız almak daha zordur. İnternet indirme programlarının temel mantığı bu zaten. Hız testi sonucu, testi yaptığınız sunucu ile doğrudan bağlantılı yani bir sunucuda 20 birinde 35 alabilirsiniz ve bu illa yurt dışı da olmaz. Veri sunucudan size gelirken arada bir sürü ara bölgeden geçiyor ve hızınızı etkilyor Bir ara Türknet'in yurtdışı pop noktası sebebi ile bile hız farkı oluyordu.

  • reducto @protego

   @ad33p Hocam yalnız bu neye göre belirleniyor? Gümüşhane diyor benim memleket, nüfus aşırı yaşlı, herkesin elinde tuşlu telefon var hala. 2G hızını da ortalamaya dahil ediyorlar o zaman? Bunun gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. 2G'li telefon kullanan adam elbette girip speestest yapacak hali yok. Dediğim gibi TS'de mobilde 6mbit download hızı alan kaç kişi var mesela?

  • ad33p @ad33p

   @protego Zaten bunlar servis sağlayıcıların loglarından alınan veriler olmadığı için kesin değil. Yukarıda mesela BTK kendi test edip 3 5 yerde ortalama almıştır belki. Speedtest ve diğerleri kendisine gelip test yapan kullanıcıdan ortalama almıştır. BTK mesela 10megabyte ve altı veri kullanımı diye istatistik yayınlıyor, o bahsettiğin yaşlıların telefonları kazara internete giriyor.
   100mbit hız isteyince 500 tl istiyor Telekom, şu an düşük hız aldığımız kesin. 2 hafta önce Hollanda'dan gelen akrabam, 70 yaşında, 100 mü 200 mü ne alıyorum 34 euro dedi. 😀

  • reducto @protego

   @ad33p Bence bir anket aç hocam, paylaş burda TS'nin ortalaması güzel bir sonuç verir bence 🙂 (Geçen yıl İstanbul'da SO fiber kullanıyordum 100mbit sınırsız 100 lira veriyordum hatırlattın üzdün 🙁 )

  • ad33p @ad33p

   @protego Burada bir ara yapılmıştı Google form üzerinden anket ama aramak lazım şimdi onu.
   Bir de bu vardı https://internetharitasi.com/
   Tabi bu biraz daha teknoloji seven insan istatistiği, veriler hep buralardan. 🙂
   Ah olsa da kullansak 100-200 🙂

  • reducto @protego

   @ad33p Ortalama 25-30 mbit gibi duruyor buna göre

  • ad33p @ad33p

   @protego Evet bu Teknoseyir kullanıcısı yani ülkede internet kullananların %10'dur belki. Bir sürü tanıdığım, ben modeme girip bakana kadar 6-8mbit kullandıklarını ve modemde alabilecekleri hızların bunun 4 5 katı olduğunu bilmiyordu. Telekom MH'si insanları çok fena kafa kola alıyor.

 • ALIEN @alien

  Pahalı olması daha çok canımızı yakıyor.
  Sanki diğer ülkelerin eski cihazlarını söküp söküp bize takmışlar gibi geriden geliyoruz.