yakındoğu üniversitesinde okumuş olan var mı arkadaşlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Ben varım. Söylenebilecek çok şey var ama şunu söylersem yeterli olur sanırım: Üniversitenin kendine ait bankası olması her şeyi açıklıyor aslında. Üniversite değil; ticarethane. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ömrümün 2 yılını gömdüm oraya (DGS ile lisans tamamlama yaptım ben).

  • Asaf Duru @asafduru

   Artık tercih etmemek için çok geç, oğlan orayı kazandı. Peki yurt durumu nasıl? Siz kaç senesinde mezun oldunuz?

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @asafduru Ben geçen sene 2018'de mezun oldum. Üniversitenin kendi yurtları var, ekonomik sınıflara göre ayrılmış fakat pek iyi olmadığını duyuyorduk. Ben 3 arkadaşımla eve çıktım. Keşke tercih etmeden önce sorsaydınız hocam. Artık çok geç dediğiniz gibi.

  • Asaf Duru @asafduru

   @erenhatirnaz Hukuk istiyordu ve kazanabileceği daha iyi hukuk yoktu. Kendi tercihi sonuçta. İlk sene yurtta kalsın, ikinci sene o da ev bakar beğenmezse. Bu arada ev kiraları nasıl? Hayat pahalı mı?

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @asafduru Ev kiraları pahalı hocam. Çoğu ev sahibi sterlin üzerinden kiraya veriyor ve genelde 6 ya da 12 aylık peşin istiyorlar. Hayat pahalı, özellikle öğrenci için daha pahalı. Biz ev ihtiyaçları, ortak giderler, elektrik, su, internet dahil toplam 14.430 TL masraf yapmışız. Kişi başı 4.168 TL harcamışız.

  • Asaf Duru @asafduru

   @erenhatirnaz 1 yıllık mı bu masraf? Mesela 10 veya 12 bin liraya bir sene kiralanabiliyor mu eşyalı bir ev?

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @asafduru Pardon, onu yazmayı unutmuşum. Hayır, 2 yıllık toplam masraf bu. Biz sanırım o civarlara 1 sene kiralamıştık hocam yanlış hatırlamıyorsam fakat şu an durum nedir bilmiyorum. Kiralar değişmiş olabilir.

  • Asaf Duru @asafduru

   @erenhatirnaz Peki internet, elektrik, su gibi masraflar türkiyeye göre nasıl? Bir de yeme içme nasıl fiyat olarak? Uygun marketler var mı? Mesela A101 veya BİM gibi? Sonra lokanta fiyatları nasıl, öğrenciye yönelik hesaplı yerler var mı? Bir de lafkoşa da günlük hayat nasıl öğrenci için? Çok soru sordum ama kusura bakmayın lütfen

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @asafduru İnternet, elektrik, su, mobil tarifeler hepsi Türkiye'ye göre pahalı hocam. Ben ordayken KKTCELL kullanıyordum. A101 ve BIM yok orada ama hesaplı market olarak şey var. Yakın Doğunun hemen yan tarafında Eşref Bitlis Kışlası var, onun içerisinde Kantin kısmı var. Kantin dediğime bakmayın aslında market. Askeri bölge olduğu için orada vergiler yok ve sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları girebiliyor (girişte kimlik göstermek gerekiyor). Biz ilk yıl oradan alışveriş yaptık, ikinci yıl Kilpa'ya gitmeye başladık, okuldan eve aldıklarımızı taşımak sıkıntı oluyor diye. Lokanta fiyatlarını pek bilmiyorum hocam lakin üniversitenin olduğu yerleşke tamamen üniversiteye ait bir nevi semt gibi. O yüzden hiç lokanta falan yok. Lefkoşa şehir merkezi servisle 20-30 dakika uzaklıkta. Lefkoşa'daki günlük hayatı pek bilmiyorum hocam, biz Gönyeli semtinde kalıyorduk. Üniversiteye en yakın semt olduğu için. Gerçi biz pek sosyal yönü olan insanlar değildik hocam, o yüzden pek evden çıktığımız yoktu. Bir iki kere diğer illere gittik o kadar. Sorun değil hocam, sorabilirsiniz, müsait olduğum sürece cevaplarım.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @asafduru Ha bir de telefonunun IMEI'sini kaydettirmesi gerekecek. O da telefonun marka ve modeline göre değişiyor. Benim iPhone 6S için öğrenci indirimi ile 100TL istemişlerdi.

 • İzzet Demir @izzetdemir

  Ortaköyde yaklaşık 5 ay askerlik yaptım 2013'de. Askeri market fiyatları çok uygun. Lemar market vardı dışarda diğer yerlere göre uygun. Yemekler ve giyim pahalı. Türkiye'nin iki katı. Yemekleri evde yapıp, giyeceklerini Türkiye'den getirirse iyi olur. Lefkoşa merkezde olmasına rağmen Ortaköy'de kanalizasyon yoktu. Her yerde kuyu sisteml vardı. Adım başı meyhane, bahis bayileri ve gece kulüpleri var. Kıbrısa ilk vardığımızda cinsel hastalıklardan korunma eğitimi vermişlerdi. Kendine hakim olamayanlar için kötü alışkanlık edinmesi kolay bir yer.