Bu kedinin cinsi nedir bilen var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Scottish fold kulaklarına sahip ama patilerden ve renginden + göz derken british shorthair ile ortak karışık.

 • lodos9203 @lodos9203

  scottish short hair olması lazım

 • Xanthochroid @xc

  Scottish fold. Genetik olarak sorunlu bir tür, eklemlerinde mi kemiklerinde mi ne sıkıntı var acı çekiyolar diye biliyorum. Almayı düşünüyosan aklında bulunsun.

  • Pix50Adam @zero2900

   Yanlış bilinenleri düzeltelim. Scotish Fold kedileri doğal bir evrimin sonucudur. Hiç bir insan müdahalesi olmadan İskoçya'da bir çiftlikde dünyaya geldi ilk Scotish fold kedileri. Bünyeleri hassas ve çok sevecen kediler. ama bir acı ağrı sakatlık söz konusu değil. Sadece iki kedi çiftleştiğinde para etmesi için daha çok scotish fold istendiği zaman iki scotishi çiftleştiriyorlar. İki scotish çiftleşmemesi gerek.

   Çünkü bu kediler çok yeni bir tür. Ve genetik olarak fazla akraba bağları var. Sağlıklı döl üretemiyorlar. Bu nedenle veteriner hekim denetim ve tavsiyesi altında çiftleştirilmeli. Scotish fold un sakat olduğunu iddia eden veterinerlerin çıkışı amerikadaki evangelist ve evrim karşıtı koyu mezhepler.

   Zira scotish fold doğal evrimsel süreçte bir mutasyon. Uzun süre klise tetikçisi insanlar Scotish Fold u bir cins olarak kabul ettirmedi. Fakat Günümüzde Scotish Fold resmi olarak bir kedi cinsidir. Ve kendi ırkıyla çiftleşmediği sürece hiç bir sorun teşkil etmez.

   Aynı kliseler düz dünya aşı karşıtlığı vb organizmaların da başı. Amerikan klise lobileşmesi "gelişmekte olan" bizim gibi ülkelere böyle zehirleri kusmaya bayılır. Türkiyenin eğitim müfredatı son 50 yıldır şaşmaz şekilde amerikan güdümündedir.