Arkadaşlar ingilizce öğrenmek istiyorum nerden eğitim alabilirim bildiğiniz veya önereceğiniz eğitim kurumu varmı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  İngilizce'yi neye yönelik öğrenmek istiyorsun? Sınav mı? Gramer mi? Günlük konuşma mı? Gramer öğrenmek istiyorsan sınav için evet ingilizce kursları olur ancak gerçekten İngilizce öğrenmek istiyorsan ingilizce kursuyla zor o iş

  Kendimden örnek vereyim, Anadolu lisesinde okudum, haftada 10 saat İngilizce gördüm. Lise bittiğinde İngilizce bilgim this is a pencil seviyesindeydi. Hiç bir halt öğrenemediğimi söyleyebilirim. Gramer öğretiyorlardı ancak tamamen ezber, sınavdan sonra unutuyorsun, öğrettikleri gramer de gramer işte, günlük kullanılan dil ile pek alakası yok.

  Şu an İngilizcem çok iyi diyemem, ancak dizileri sadece İngilizce altyazıyla izleyebiliyorum. Oyunları İngilizce altyazıyla güzelce anlayarak oynayabiliyorum. Dizilerde bilmediğim 5-10 kelime çıkıyorsa çıkıyor bir bölümde. Bunu sadece dizi izleyerek yaptım. İlk başta orjinal dil, Türkçe altyazıyla izliyordum, zamanla farkettim ki bazı cümle kalıplarını duyarak anlayabilmeye başladım. İnsan farketmeden İngilizce konuşmaları duya duya beyin öğreniyor demek ki. Dizileri "hadi ingilizce öğreneyim" kaygısıyla izlemiyordum tamamen kendi kendine oldu. Bunu farkedince çift altyazıyla izlemeye başladım. Hem Türkçe hem İngilizce. Aynı anda ikisine bakmak başta zor geliyor ama zamanla alışıyorsun, uzun cümlelerde duraklatıyordum sahneyi vs. Böyle yapa yapa artık Türkçe altyazı olmadan izleyecek seviyeye geldim. Gramer bilmiyorum, ancak cümlelerin nasıl kurulacağını biliyorum. Gramer olarak niye böyle kurdun cümleyi dersen açıklayamam ama öyle olduğunu biliyorum. Zaten önce gramer öğrenmek kadar saçma bişey yok. Düşünsene Türkçe'yi önce gramer olarak mı öğrendin? Önce konuşmayı öğrendin, sonra okuma yazmayı, en son gramer öğrendin. Ama yabancı dile gelince en başta gramer öğrenmeye çalışılıyor sorun da buradan çıkıyor. Eğer ki yurtdışına çıkarak yerinde öğrenme imkanın yoksa bu şekilde kendini geliştirebilirsin. Önce gramerden başlarsan emin ol hemen unutacaksın. Bilmediğin dilin gramerini öğrenmek zaten mantıksız. Bunun yanına ne ekleyebilirsin mesela Rosetta Stone programı oldukça iyi. Çok pahalıdır kürekli bulabilirsin. Biraz biraz işi kaptığın zaman gramere başlarsın. Şu hoca çok iyi mesela. Anlattıkları kısa, öz, ve gramer anlatmak yerine örneklerle gerçek hayattaki kullanımları anlatıyor, lisede 4 sene gördüğüm İngilizceden daha fazlası var bu adamın videolarında. Kitapları da var, çeviriyle öğren kitabı çok iyi mesela onu da tavsiye ederim https://www.youtube.com/channel/UCTx3YiLRMmdTutMCmlDxKAQ/videos

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  İmkanın varsa yurt dışına çık öğren. Gerisi hikaye.

 • Omer @omerf97

  Akademik olarak ogrenmek istiyorsan yurtdisina gitmende fayda var tabi imkan yoksa baska alternatifte dusunulebilir fakat en buyuk problem 2 saat ingilizce kursuna gidip 22 saat turkce kullaninca basliyor. O yuzden hayatini ingilizceye merkezlemen lazim

 • Joe @joe

  Özer Kiraz ın videolarını bitir sonra Learn English with Tv Series

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Kurs tek başına yeterli olmaz, ekstra çalışma ve öğrenilen dile maruz kalma gereklidir.

  Bu arada dil ediniminde önce gramer öğretilir, doğru olan budur. Linguist değilim ancak bazı derslerden hatırladığım kadarıyla bir bebek Türkçeyi (burada ana dil olarak bahsediyorum) önce duyarak ve konuşarak öğrenir. Kritik dönem denilen ilk yedi yıldan sonra (Tam emin değilim ama 5-7 civarı olması lazım) beynin dil edinimiyle ilgili bölümü körelmeye başlar. Bundan sonra ergenler ve yetişkinler aynı yöntemlerle dil öğreniminde başarılı olamazlar. Psikolinguistler ve bilişsel bilimciler uzun yıllardır bu konu (İkinci dil edinimi, SLA) üzerine çalışıyorlar, aksi olsa "Ya tamam dil bilgisine gerek yok, konuşa konuşa hallederiz" derlerdi. Yıllar önce Stephen Krashen bu konularda dil bilgisini bir hayli gereksiz görmüştü ancak sonraki çalışmalarla bunun doğru olmadığı konusunda önemli sonuçlar elde edildi. Altı yaşındaki bir Türk ya da İngiliz çocuk da kurduğu bir cümlenin söz dizimi ile ilgili bir soruya cevap veremez ancak o cümleyi doğru bir şekilde kurabilir. Mesela sözcük dağarcığının gelişmesi böyle çalışmıyor, işlemsel bellek ve nöroplastisite ile ilgili. Muhakkak bu konuda benden daha bilgili kişiler vardır sitede, aydınlatabilirler bizi.

  Bir dil öğreniminde en büyük fayda ana dilini iyi bilmektir. Kendi dilinde sıfatla zarfı ayıramayan bir kişi öğrendiği bir dilde daha da zayıf bir durumda kalacaktır. Evet, bir dili o dilin konuşulduğu bir ortamda yaşayarak da öğrenebilirsiniz ancak bu da yetkinliğin motherese ya da baby talk seviyesinde kalmasına neden olacaktır. Dil bilgisini matematik gibi düşünebilirsiniz, kuralları bilmeden de bazı soruları çözebilirsiniz ancak bir noktadan daha ileriye gidemezsiniz.

  Dil bilgisi öyle çok zor bir şey değil, tek gereken çalışmak ve motivasyon. Bunun yanında yapmanız gereken ise sözcük dağarcığınızı geliştirmek. İşte günlük hayattaki dil söylemi de burada devreye giriyor. Bir okul veya kurs ne kadar çabalarsa çabalasın burada çabayı göstermesi gereken kişi öğrenci. Otomatik Portakal'daki gibi bir yere bağlayıp zorla sözcük gösteremezler. Bol bol okumak, dinlemek, izlemek gerekiyor. Yetişkin insanlara Duolingo veya Rosetta Stone gibi yazılımlarla dil öğretmek doğru ve verimli bir yöntem değil. Duolingo'da çok basit soruların altındaki tartışma bölümünde bile nedenini anlayamayan insanların sordukları soruları görürsünüz, muhtemelen birkaç dakikada anlatılabilecek bir dil bilgisi kuralıyla anlayabilirlerdi.

  Önce ana dilini bilmekten bahsetmişken bununla ilgili Melih Cevdet Anday'ın "Dilimiz Üstüne Konuşmalar"ında okuduğum bir şeyi hatırladığım kadarıyla yazayım. Zamanında bir grup genç Paris'e öğrenci olarak gönderilirler. Üniversitede eğitim dili Fransızca ve öğrencilerden bir yabancı dil daha bilmeleri isteniyor. Bizimkiler de uyanıklık yapıp Türkçeyi seçtiklerini söylüyorlar. Bunun üzerine de üniversite öğrencilerin sınava girmelerini istiyor. Orada Doğu Dilleri Enstitüsü'nde Türk dili uzmanı Profesör Jean Deny var ve sınava giren öğrencilerin çoğu başarısız olmuş. Anday'ın dediği gibi bir dili konuşmak ve bilmek farklı şeyler.

 • MH. @mhcycle

  mecbur kalacağın bir şey yap.ing bilen sevgili yada anadili ingilizce olan ülkeler