#pcmod #CPUSoğutma
Ataç ile ikinci fanı CPU soğutucusuna tutturmak 😀 Baya sağlam da oldu hani. Sıcaklıklar 5-7 derece kadar düştü. Max sıcaklığın 63 derece kabul edildiği FX serisi işlemci için çok faydası oldu. Önceden 4ghz'de mavi ekran alırken şimdi 4.1ghz'de sorunsuz kullanıyorum. Havalar biraz serinleyince daha da zorlarım 😛 Araya da eski, yapışkanlığını kaybetmiş fan titreşimini engelleyen zımbırtılardan koydum çift taraflı bant ile. Sistemin daha bir kaç yıl daha kullanılması gerekiyor ve bu idare etme sürecinde yaptığım bu değişikliğin faydası olacağını umuyorum.
CPU: FX 8320
Soğutucu: Hyper 212 Evo
GPU: RX 570 4GB
(Telefon kamerasıyla bu kadar oluyor, şimdiden özür.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • protego @protego

  İşlemci fanlarının yerleşimi yanlış sanki. İşlemcideki sağda kalan fanın soğutucu bloğa doğru üflemesi, diğer fanın da soğutucu bloktan havayı çekip kasanın egzoz fanına doğru üflemesi lazım. Şu haliyle sağdaki fan soğutucu bloğa doğru üflemek yerine soğutucu bloktan havayı alıp kasanın ön tarafına üflüyor gibi görünüyor

  • Orcun @orcun

   Kırmızı fan egzost dediğimiz kasa içinden dışarı havayı atan fan, yerleşimde ekran kartı ram vs yönüne göre doğru aslında, ama dediğin gibi 2. eklediği fan tam ters olması lazım ki bellek tarafından havayı alsın, egzost fana yakın öbür taraftaki fanda aynı şekilde duracak böylece petek içinden havayı çok hızlı geçirebilecek ve arkadan çıkan havayı da egzost fan direkt dışarı atacak. Bu şekilde eğer fanın yönü belleklere doğru hava üflüyorsa yani cpu'dan çektiği sıcak havayı kasa içine atıyorsa bir dengesizlik var demek.

  • Orcun @orcun

   Yazı ile anlatmakta zormuş. 😀 Mükemmel çizim yeteneğim ile anlatmak daha kolay. Sarı çizgiler ok yönü belli zaten fanların dönüş yönünü ifade ediyor. Mavi de kasa içinden fanın çektiği havayı temsil ediyor. En son block'un arkasında da dalga şeklindeki de sıcak ısınmış havayı temsil ediyor en son işte egzost'dan dışarı atıyor. Burada şimdi işleyişi değiştirirsen kasa içi sıcaklığın ve cpu sıcaklığında artar.

 • Gump @runforrest

  Yalnız ataç sekerse vs. iletken olmasından dolayı bir kazaya sebebiyet verebilir. Yalıtkan telefon teli ile falan iyice sabitle çıkarıp bence. Mazallah belli olmaz kasa oynarsa falan.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  @protego @orcun Kırmızı fan kasanın içine üflüyor, fanların hepsi aynı yönde. Yani hava olduğu gibi işlemci bloğundan dümdüz akıyor. Ön taraftaki ve ön tavan fanı ile dışarı atılıyor. Öndeki tavan fanı şuan ramlere doğru ve aşağı üflüyor. Tam olarak aşağıdaki resimdeki gibi ayarlı. Yanlışsa söyleyin, fan işlerinden pek anlamıyorum.
  (Maviler düz, yeşiller içeri doğru üflüyor. Beyaz olan dışarı doğru, ayarlayamadım başka türlü.)

  • protego @protego

   Ters olmuş. Kasanın ön tarafından hava girip arkasından çıkması lazım. Bu haliyle zaten üstteki fanın da anlamı kalmamış oluyor

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @protego Ben kasayı aldığımdan beri, kendi üzerinde gelen arka ve ön fanlar bu şekilde ayarlıydı. O yüzden ellememiştim. Böyle işe yaramaz mı diyorsunuz?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Şimdi tekrar baktım da, ön fan zaten içeri üflüyormuş 😀 E bu adamlar arkadan üfleyeni yanlış mı taktılar, ben mi değiştirirken bir hata yaptım ki? Muhtemelen ben karıştırdım 😀

  • protego @protego

   @huseyinekrem Şu an işlemcinin sıcaklığı kasa içine dağılıyor, egzoz fandan(kırmızı ledli) direkt dışarı atılması lazım. En altta sağdaki fanı alabiliyorsan bir üst yuvaya al ekran kartına doğru hava üflesin. HDD kafesleri de çıkabiliyorsa kullanmadıklarını çıkar, kasanın içinde hava rahat hareket eder

  • Orcun @orcun

   Basit fizik kanunu ısınan hava yükselir. Oradan yola çıkarsan birde havanın akış yönünü bozmazsan atıyorum en önden diyelim içeri hava giriyor ya üstten ya da arkadan çıkması lazım o havanın, bu şekilde sen havayı içeri basıyorsun ama sıkıntı şu ekran kartın ısınınca kasa içindeki sıcak hava ne olacak ? cpu var çipset var bellek var şu bu var vs. vs. hatta mesela telefonun flaş'ı aç cam kapak varsa kasanın kapağını kapat elinde kağıdı katla vs yak söndür hemen o dumanı fanlara çektir içerde olanları fenerle izle mesela o hava akışı işini çözersen ona uygun yaparsan en iyi performansı alırsın.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam o arkadaki kırmızı fan resimdeki yerleşimde havayı içeri çekiyor olamaz. Bu güne kadar ön tarafına hava üfleyen bir fan hiç görmedim. İyice kontrol edin ve eğer dışarıya üflüyorsa ona hiç dokunmayın.
   Yukarıdaki içeri üfleyen fanı ters çevirip yandaki girişe takabilirsiniz. Böylece o da sıcak havayı kasadan uzaklaştırır. Ama işin ilginç yanı böyle de yukarıdan serin hava çekip doğrudan soğutucu girişine verdiği için daha serin olabilir. Bunu kesin yapın demiyorum.
   Soğutucunun ön fanı kesinlikle yanlış. Havayı soğutucunun içinden çeker konumda. Bu şekilde yukarıdaki fan içeriye serin hava çekiyor, soğutucunun ön fanı ise soğutucudan sıcak havayı dışarı çekiyor ve soğutucunun ön kısmında çorba oluyor. Bunu engellemek için ön fanın havayı soğutucunun içine itmesi lazım. Soğutucunun arka fanı ise kasa arkasındaki kırmızı fana üflemeli. Yani yönü hem ön soğutucu fanı hem de kasa egzos fanı ile aynı olmalı.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @coolnquiet Alttaki resimde tekrar attım hocam, ona bakarsanız düzelttim sanırım hataları.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  CPU fanı hafif yamuk duruyormuş, onu da sonradan farkedip elle düzelttim. Şu an çok iyi oldu gibi. Ramlere ve VRM'lere ekstradan soğutma sağlamış olduk. Son durum şu şekilde:

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler 🙂

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  Sıkıntı yok hocam bizde de durum aynı 😀

 • Barış @3stbaris

  Almak istersen elimdeki TPC 612 yi satabilirim 🙂 full kutu aksesuarları var hatta am4 kiti bile var. Cooler master TPC 612 kendi web sitesinden kaldırmış ilginç bir şekilde. Üretimi olmadığında sanırım. Ryzen 2600x ile kullanıyorum. Oyunlarda max 52 derece ( core performans boost kapalı ) 60 65 derecede ( core performans boost açık ) edit; iki tane fan takabiliyorsun. Ekstra aparatı kendi veriyor kutu içeriğinde. 🙂

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Ben üst fanlara doğru verdim yönünü paşam...:=)))