Bu ne rezilliktir ya. "Taşeron şirketler üzerinden Microsoft için çalışan bazı kişilerin, bazı Skype görüşmelerini dinlediği ortaya çıktı." #HaftalıkGündemeMalzeme

https://www.vice.com/en_us/article/xweqbq/microsoft-contractors-listen-to-skype-calls

Revealed: Microsoft Contractors Are Listening to Some Skype Calls

Documents, screenshots, and audio obtained by Motherboard show that humans listen to Skype calls made using the app's translation function.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Türker Sezer @dirigeant

  Yapay zeka ve mobil assistanlara yonelik calisan tum firmalar kullanici girdilerini incelemek, dogrulamak, isaretlemek vs. icin 3. parti firmalardan is gucu destegi aliyorlar. Yapay zekayi egitmek icin gerekli veri ancak bu sekilde elde edilebiliyor. Fakat calisanlarin gordukleri veriler genelde baglamdan kopartilmis, parcalar halinde oluyor. Haberde detayi verilmemis ama burada da paylasilan verinin ‘A kisisi ile B kisisi arasindaki konusmanin tam metni/kaydi’ seklinde oldugunu sanmiyorum.

 • Outrun @outrun

  Başlık feci clickbait. Skype'ın bir çeviri özelliği varmış, konuşma sırasında anlık çeviri yapıyormuş görüşenler arasında. Bu özelliği açarsanız da tabi ki yapay zekanın eğitilmesi için verilerinizi gönderiyorsunuz. Bazen konuşmanızdan küçük parçalar bu bahsedilen firmalara gönderiliyormuş ve çalışanlar tarafından dinlenip değerlendiriliyormuş ( @dirigeant 'ın bahsettiği nedenlerden dolayı). Haber başlığına bakınca insanlar kulaklarında kulaklıkla görüşmeyi anlık dinliyor sanarsın. Sadece "translator" özelliğini açarsanız konuşmadan küçük bir kesit bir ihtimal o firmalara gönderiliyor.
  Burada Microsoft'un suçu açık açık bunu belirtmemesi. İhtimalleri falan yazması lazım, atıyorum "Bu özelliği açarsanız konuşmanızdan 20 snlik bir kesit %1 ihtimalle başka firmalara gönderilebilir ve insanlar tarafından dinlenebilir" şeklinde.

  • protego @protego

   "Some stuff I've heard could clearly be described as phone sex. I've heard people entering full addresses in Cortana commands, or asking Cortana to provide search returns on pornography queries. While I don't know exactly what one could do with this information, it seems odd to me that it isn't being handled in a more controlled environment," the contractor said.

   Despite the sensitivity of the information, it is at least in part work-at-home contractors who are listening to and handling the Skype and Cortana audio. Motherboard found online job listings from Microsoft contractors that say employees can work from home.

   The contractor said, "I generally feel like that while we do not have access to user identifiable information, that if Microsoft users were aware that random people sitting at home in their pajamas who could be joking online with friends about the stuff they just heard that they wouldn't like that."

   Kullanıcı bilgilerini vermiyorlar evet ancak görünene göre bunları dinleyen insanlara gönderilen veriler konuşmanın içeriğinin anlaşılması için fazlasıyla yeterli uzunlukta. Adam konuşma içeriğinde tam adres dahi olabiliyor diyor. Ve bunları dinleyenler Microsoft ofisi veya konuşmaların sızdırılmayacağı garantili güvenli bir iş yeri değil. Bu konuşmaları verdikleri 3. parti şirketler "evden çalışma" şekliyle çalışan bulup bu konuşmaları veriyorlarmış. Ortalık malı deyiminin tam karşılığı.

   https://www.vice.com/en_us/article/xweqbq/microsoft-contractors-listen-to-skype-calls @dirigeant

  • Outrun @outrun

   @protego Evet yanlış kesinlikle, ama başlıklar sansasyonelleştirilip atılıyor tıklama almak için, onu belirtmek istedim.
   Ben hiç kullanmıyorum bu tarz sesle kullanılan "akıllı" servisleri. Bir kere google asistanı merak edip açmıştım, açık açık yazıyor tüm sesli komutlar google'a gönderiliyor diye. Hatta bilgilerinizi talep ederseniz gigabaytlarca dosya gönderiyormuş google, verdiğiniz tüm komutları indirip dinleyebiliyorsunuz. Microsoft bu servis için dinlemeleri kendi ofisinde kapalı bir alanda falan yapmalı bence de. Yine de kullanılmaması lazım bence ne kadar düzeltilse de.

  • protego @protego

   @outrun Yapay zekanın gelişmesi için elbette bu konuşmalar kullanılacak. Aksi takdirde ne Cortana, ne Siri, ne Google Asistan varolamaz. Bazen işte Apple fanboyları çıkıyorlar Siri konuşmaları kaydetmiyor sunucuda bu konuşmalar kullanılmıyor güvenli falan diyorlar deliriyorum. TS'de bunun tartışmasını çok yaptım. Laf da anlatamıyorsun. Bilgileri kullanmadan o yapay zekaları geliştiremezsin ki. Ama bunun yöntemi de adamın dediği gibi, evde pijamasıyla oturan rastgele insanlara bu konuşmaları göndermek değil. Konuşmaların içeriğinde full adres telefon numarası isimler vs. gibi şeylerin olabilmesi de cabası. Bunu bir de insanlara söylemeyerek yapıyorsun... Tamam ver yapay zekaya konuşmaları analiz etsin de bunların uyguladığı yöntemler rezillik

  • Outrun @outrun

   @protego Mesela botun konuşmayı dinleyip hassas bilgi içeren kısımları insanlara sunmaması gerekiyor. Adres, telefon gibi tanımlayıcı bilgileri tespit edip filtrelemesi lazım. Yapılabilir belki.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @protego verileri inceleyenlerin evden calismasi verilerin orta mali oldugu anlamina gelmiyor. Bu firmalarin bir cogu uymak zorunda olduklari guvenlik kriterleri dolayisiyla (proje bazli calistiracak bile olsalar) istihdam ettikleri kisileri guvenlik kontrollerinden gecirip, projede kullanmalari icin ozel cihazlar gonderiyorlar. Bahse konu sirketler uluslararasi, buyuk capli firmalar oldugundan guvenlik konusunu (en azindan bu acilardan) riske atma sansina sahip degiller.

  • protego @protego

   @dirigeant Bu ses konuşması değil mi hocam? Adam açar telefonunu basar ses kaydı butonuna kaydeder. Bu kadar basit olay. Bahse konu uluslararası şirketler falan değil. Adam veriyor 3. parti şirkete o ne yapıyorsa yapıyor. Cambridge Analitica olayında gördük uluslararası şirketi

  • Türker Sezer @dirigeant

   @protego ben uzaktan calisilmasiyla ilgili soylediginize dair yazdim. Verilerin %100 guvenli sekilde saklaniyor/aktariliyor olmasi fayda/risk/maliyet acisindan bakinca imkansiz denebilir.

  • protego @protego

   @dirigeant Ben de uzaktan çalışılması için söyledim zaten hocam. Microsoft'un ofisinde olsa her türlü güvenlik önlemi alınabilir, seslerin dijital olarak kopyalanması engellenebilir, bu konuşmaların dinlendiği odaya telefon sokulması yasaklanabilir vs. vs. Ama sen 3. parti bir şirkete veriyorsun kayıtları, o da evden çalışacak eleman ilanı vererek bu kayıtları onlara yolluyor, adamlar her türlü o kayıtların kopyalarını alabilir vs.