Merhaba, ben bir sene önce linuxa merak saldım. Kurcalarken flash belleğe format atacağım derken 1 TB harici diski seçmişim. İşlemi onaylayınca haricinin ışığı yandığı gibi söktüm ama 1 sn. gibi bir sürede de olsa diski silmiş. Sonra ben pc ye win10 kurdum. Diski bağladım ve raw olarak duruyordu. Ben de biçimlendirip erişebilmek için harf atadım. Diske veri yazılmadığı sürece data kurtarılıyor diye bildiğim için o gün o sinirle diski kenara koydum.
4 ay sonra diski haricen değil de laptopun CD-rom yuvasına bağladım. Easeus data recovery programı ile tarattım ve tüm verilerim isim isim klasör klasör her şey yerli yerinde duruyor. Denemek için bir iki tane dosya seçip kurtardım. Dosyaları sağlam bir şekilde kurtardı. Bende "ooo iyi ya. Neyse şimdi dursun boş bir vakitte bakarım" diyerek öylece bıraktım.
Yine bir 4 ay sonra "şunları kurtarayım da çıksın aradan" diyerek tekrar CD-romdan bağlı olan diske tıkladım ki sağolsun windows 10 C diskimde 50GB yer olmasına rağmen 1TB lik diskime windows10upgrade diye 3 GB lik bir klasör ve dosyalar açmış.
şimdi EaseUs programını tekrar indirdim. Lakin bu sefer program biraz değişmiş. Programla tarattığımda 3 saat felan sürdü. bu sefer dosya türlerine göre listeledi. Dosya isimleri yok klasör veya dizin adları yok. örn: resimleri picture-1.jpg picture-2.jpg şeklinde gösteriyor.

Neyse çok uzatmışım.
1-) Dosyaları sağlıklı bir şekilde nasıl kurtarabilirim.
2-) Dosyalar 700-800 GB civarı diye hatırlıyorum.
3-) Dosyaların 150-200 GB civarı benim olan ve silinmesini istemediğim dosyalar. diğerleri eşimin dostumun bende ki kopyaları. silinebilir yani önemli değil.

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #datarecovery #DosyaKurtarma

BeğenFavori PaylaşYorum yap