İyi bayramlar. Sabah sabah kafamda deli sorularla başladım bayrama. Bir insan maaşının ne kadar üstünde telefon kullanmalıdır sizce? 2500 lira maaşı olan evlenmeyi düşünen kuzenim 3500'e borç harç Mi 9 telefon aldı. 5000 diye Huawei alamadı diye üzülüyor bir de. Kullandığı tek şey WhatsApp ne sosyal medya ne başka bir şey ne e-posta ne bir müzik servisi. Reklamlar tüketim çılgını saftirik beyinleri çok güzel ele geçirmiş, hayret ediyorum. Bu arada nişanlısı olan yenge hanım bataryası bitik iPhone 5s kullanıyor, kuzenin elinde geçen sene alıp murdar ettiği Huawei vardı zaten. Yenge hanım bizim kuzen gücenmesin diye kendine yeni telefon almamış, şimdiden sonra o da bakacakmış. Bu nasıl bir düşük iq, bu ne derece bir ilizyon seviyesi... #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • MH. @mhcycle

  yenge hanım seçimlerini sorgulamalı bence

  • Paheli @paheli

   Bir şey diyemedim ama ona ayrı şaşırıyorum. Adamın daha ilk maaşı. Pekâla 1.500-2000 lira seviyesinde bir telefon iş görürdü. Hatta sıksan 1000 lira bile mümkün. Kalanı da ilerisi için kenara at be adam. Düğün olmayacak bir şey olmayacak belediye nikâhı yapıp ev kuracaklar. Bu gidişle akıbetleri iyi değil de insan yüzlerine bir şey diyemiyor.

 • liberal @liberal

  Gelişmemiş ve eğitimsiz toplumlarda bu böyledir. Sağlık, gıda ve eğitim harcamalarını kısıp, tam olarak kullanmadığımız telefonlara yatırım yapıyoruz.

 • Batuhan @achfighter

  Sıkıntıya girip sabah akşam çalışmak zorunda kalırsa durumun ehemmiyetini daha iyi anlar.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Aylık düzenli gıderler harcadıktan sonra kalan paraya göre değişir. Tek isem 6 değilsem 3 aylık gelirimden artan paraya kadar telefon için harcayabilirim.

 • Orcun @orcun

  Alsın ne var ki bunda ? hani sana gelip '' kanka ya bana borç versene telefon alacam '' mı demiş ? niye bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum, gerek yok. Alan memnun satan memnun derler o hesap yani onun taksidini borcunu harcını sen ödemeyeceğine göre bırak o düşünsün sende izle, bizim işyerindede var adam asgari ücret alıyor evli barklı bütün maaşı krediye gidiyor yetmiyor evleri 1500 lira kiralık ev hanım çalışıyor ama o da asgari ücret e ne yiyor ne içiyor bunlar ? ama işte kız anasından babasından dileniyor oğlan anasından babasından dileniyor böyle işi götürüyorlar senden bende de lüks yaşıyorlar. Ha ama adam ve hanım asgari ücretliler + çocuk düşünüyorlar herif üstüne ya araba alalım kafasında ki nasıl alacak meçhul ? ama işte derdini çeken o ben değilim ki sadece bana gelip sorarsa kanka alayım mı edeyim mi o arada derim yani ne gerek var salak mısın ? diye o kadar gerisi beni ilgilendirmez.

  • Paheli @paheli

   Harç borç meselesi bize de dokunuyor işin evveliyatı olduğu için belki de sorguladım ben de. Her adımında da nispeten ilgiliyim diye bana soruyorlar yoksa takılmıyorum ama bu aptallığı yanlış buluyorum. Yoksa derdini çekmek değil. Cahilce bilgilerin yayılış tarzı beni hayrete düşürüyor. Bu sadece bir örnek. Reklamı çok güzel diye gözleri yaşararak YouTube'da telefon reklamı izlettirmeye çalışıyorlar ne diyeyim bu insanlara. Millet deliye ben akıllıya hasret. Dilenerek yaşıyorlar o konuda çok haklısın. Nasıl sindiriyorlar anlayabilmiş değilim.

  • Aiberg @aiberg

   @orcun "ne gerek var, salak mısın?" 🙂

  • Orcun @orcun

   @paheli Kendimden örnek vereyim bende çok aptalca şeyler yaptım. Benim sen 4-5 sene önceki halimi görsen kafayı yerdin. Iphone al onu sat android al onu sat tablet al vs. vs. vs. yok mac al yok bilmemne al, öyle paralar kaçtı ki anlatamam ama deniyorduk param vardı zevkim vardı vs. vs. ama işte şimdilerde öyle değil. Xz1'im vardı bak bir sene dayanabildim, sony'i severim yani ama işte ona bile bir sene, para lazım oldu derken dedim satayım gitsin, sattım gittim operatörden a50 aldım salaklık mı ? evet salaklık. Ama niye yaptım nakit olarak öyle 2000 2500 3000 lirayı ben şak diye telefona veremem, ama böyle taksitli olunca e zaten maaşım 4 bin e birde vardiyaya kalıyorsun 5 lere geliyor 200 300 400 lira her ay faturaya ödemek pek koymuyor, birden vermek daha mantıklı aslında ama düşününce zaten her ay maaşı alıyorum niye birden çat diye vereyim ? o işte bana pratikte uygun gelmiyor. Hepimiz mutlaka birilerine başkasına göre salaklık yapıyoruzdur bu da işte benim zayıf noktam, başka zayıf noktam ise kıyafet ayakkabı ve parfüm, birde çanta hastalığım var mesela 1 hafta bisiklete binmedik toplamda 4 çeşit bisiklet çantası var. 3 tane bisikletim var sor birine bindin mi de 1 ay falan ? binmedim. Ayakkabı mesela abartmıyorum sana 50 çift var belki 60 70 saymadım bunların 20 30 tanesinin kutusu açılmamış duruyor, cat'in botu bilmemne salomon'un şeysi izmirde nerede kar yağıyor ? nerede çamur vs var ? ama işte lazım olur dur işte dağa çıkıyoruz vs. alalım dursun. Ha dağa çıktığım köye gittiğim doğru ruhsatlı av tüfeğim var talim yapıyorum ama onlara girmeyelim o kısımlarda daha gereksiz harcamalarım vardır. 😀

  • Aiberg @aiberg

   @orcun Haklısın hocam. Merak ettiğim "Iphone al onu sat android al onu sat" kısmı. Nereden satıyorsunuz? Ben eski teknoloji ürünlerimin hepsini hibe ederek elden çıkardım. Satmak zahmetli olmuyor mu?

  • Orcun @orcun

   @aiberg DH sahibinden vs satıyorum. Zahmet tabi ki var, ilanı verdin envai çeşit adam sana yazıyor vs. ilanda yazmışsın takas yok herif sana '' abi gelinlik var bilmemne bedeni bu terzide dikildi özel yapım vs 10 bin lira verdik senin ayfonla takas olur mu sadece bir kere giyildi '' '' abi yeni evlendim ama hanımla geçinemedik terketti evde eşyalar var daha birkaç aylık sıfır sayılabilecek türde tv var buzdolabı var takas olur mu ? '' '' abi hanım tutturdu eve sheffer'dan çeyiz seti aldık 7 bin lira verdik ama hiç kullanılmadı evde duruyor bunlarla takas olur mu ? '' daha neler neler var, kafayı yersin. Hibe kısmına ben giremedim, o kadar gönlü bol değilim. İllaki yani maddi değeri var mı ? varsa sat o zaman senin alacağın şeye para lazım diyip kendimi kandırıyorum, püf noktası bundan ibaret. 😀 Ha hibe kısmı şöyle oluyor, çevremde var tablet istiyorlar çocuğa hediye ama babasının durumu yok yardım ederim. Veya işte başka birşey gene ederim. Ama işte kendime gelince yapamıyorum.

 • Gump @runforrest

  En fazla 1-1.5 maaşıdır bence.

 • Wisdom @wisdom

  Bu tip insanlar artık her ailede var, sayıları da her geçen gün artıyor. Herkeste sürekli yeni şeyler alma ve lüks yaşama merakı var. İlerleyen süreçte de bu tür şeyler evliliğin sonunu getirebiliyor. "Ayağını yorganına göre uzat" sözü boşuna söylenmemiş. Bunu kafasının bir köşesine kazımalı insan, kazımalı ki daha sonra pişman olacağı şeyler yapmasın 🙂

 • Serdar ALTUN @serdara00

  Bunu sorgulamak size veya buradaki hiç kimseye düşmez sanırım. Herkes kendi hayatından sorumlu. Şöyle düşünün, siz hiç gereksiz harcama yapmadınız mı hayatınızda veya hiç yanlış karar vermediniz mi?

 • sawgent @sawgent

  Kaç para kazanırsa kazansın, ne gibi gelecek planları olursa olsun "borç harç" telefon alınmaz. Cebinizdeki paraya göre mutlaka bir model bulunur piyasada.

 • Aiberg @aiberg

  Yine de şöyle bir durum var ki iyi olmayan bir teknoloji alınca uzun süre gitmeyebiliyor. O zaman uzun vadede daha da masraflı olabiliyor. Önemli olan ne kadar uzun kullanarak maliyetini düşürebileceğin.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  2500 lira maaşı olan bir kişi, parasını biriktirdikten sonra istediği telefonu alabilir. Borç harç almak kişinin kendi kararı. Hiçbir özelliğini kullanmasa bile istediği modeli alabilir. Günümüzde alınan maaşa, birşeyler yapmak çok zorlaştı. Maaşın yarısına bile telefon alsa, kalan kısmı ile ayı çıkarmak zorlaştı.

 • sarpuli @sarpuli

  Fiyatların insana etiket taktığı için bu duruma düşüyorlar / düşüyoruz. Bizde araba da bunun gibi statü göstergesi... Asfalttan hiç çıkmayan kitlenin arazi aracı satın alması da buna örnek verilebilinir. Konu ihtiyaç değil...

 • Fırat Duran @firat_duran

  Zaman = Para bunu ben dahil herkesin öğrenmesi gerek 😁 bende çok har vurup harman savuruyorum. Nasihat verenler çok ama onlarda Bill Gates kadar zengin değil 😁 benim borcum var yaşıyorum eğleniyorum. Onların borcu yok ama yaşamıyorlar.

 • Six @six

  Kimseye bir zararı yoksa kimseyi ilgilendirmeyen bir durum. İnsanların parasını neye harcadıkları onları ilgilendirir. Borç istediğinde vermezsiniz, olur biter. Ben bütün parasını alkole harcayıp maaşa 10 gün kala benden yana yakıla borç isteyen bir arkadaşımla bu yüzden ilişkimi kestim ama hiçbir zaman yargılamadım. Kendi parasıyla ne yapıyorsa yapsın, ucu bana dokunuyorsa güle güle. 😀

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  sosyal medya uzmanıyım, dolayısı ile çok sık telefon kullanıyorum. sadece instagram, facebooktan ibaret görünse bile gün içinde onlarca paylaşım yapıyorum, işimi kolaylaştırması için aynı anda pek çok uygulama açıyorum, e tabii sürekli dosya indirdiğim için depolama alanına da ihtiyacım oluyor. günü tamamlayacak batarya da olmazsa olmazlarımdan. iş nedeniyle sürekli whatsapp trafiği var. e arada etkinliklere gidiyorum, fotoğraf çekmem gerekiyor, kameranın da eli yüzü düzgün olmalı. acil durumlar için hızlı şarj özelliğini desteklemeli falan derken galaxy a20 aldım geçenlerde. 12 ay boyunca her ay 200 tl ödüyorum. belki aldığım maaşa göre bu telefon kimilerine fazla gelebilir zira çok iyi paralar kazanmıyorum. ama işimi hızlandırıp bana konfor yani uzun lafın kısası fayda sağlıyor. o açıdan değerlendirince gayet güzel bir şey yapmış oluyorum. bu açıdan düşünmek lazım.

  • Paheli @paheli

   Zaten bu açıdan düşünerek kınadım. Sosyal medya uzmanı olan bir insan oladak A20'den fazlasını kullansanız yeridir o yüzden çok iyi yapmışsınız. Benim takıldığım nokta sırf statü için ihtiyacı olmayan şeylerle kişinin nefsine yenik düşmesi.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @paheli şu an benim tam anlamıyla en iyi şekilde işimi görebilecek telefon note serisinden bir telefon aslında. kalemi işimi kolaylaştırır. ama bugün s10'u falan inceledim ve ne gerek var dedim. hele s10'u elime alınca android sürümü falan da şu anki telefonumla aynı olduğu için aynı arayüz hatta aynı duvar kağıdını falan görünce, ee yani?? falan dedim. insanların çalışıp kazandığı parayı nasıl harcadıkları kimseyi ilgilendirmez. özenir alır, onu ister onu alır. keşke herkes kendisi için yaşasa ama belli olgunluklara sahip olmayan insanlar kendileri için değil başkalarına göstermek için yaşıyorlar. bu bana da çok saçma geliyor ama yapacak bişey yok. insanın zaman zaman kendini ödüllendirmesi lazım zira bu ülkede emek verimi her ne kadar düşük de olsa çoğu insan haftanın 6 günü köle gibi çalışıyor. bu insan da arada bir kendini ödüllendirsin yani, değil mi? bu ödül kimine göre pahalı bir telefon olur, bazen çok güzel bir yemek, bazen harika bir kahve vs. ama önemli olan onu kendimize armağan etmemiz, başkalarının gözünü boyamak için harcanması yazık olur.

 • Joe @joe

  İstediğini almalı ne olursa olsun. Öyle düşünürsen kimse ev araba almamalı...