Anlata anlata dilimizde tüy bitti belki Kuzuloğlu söylerse inanırlar. İnternette bir işin iyi olması, onun sonunu hazırlar sadece. Ne kadar büyürse o kadar dert olur. Ve başta bir gelir modeli oluşturulup işletilmediyse sonradan deneyip bulamadığınızda o işi sonlandırmanız gerekir. Sponsorların içeriği etkileyeceği ve aynı işin olmayacağı kısmı da yüzde yüz doğru. Biz aynı durumda Plus yolunu seçtik. İçeriği özgür tutup tamamen sponsorla devam etmenin yolu yok çünkü. Çok az firma müdahale etmeden sponsor oluyor o da kurtarmıyor. Çünkü sponsorluk da bir kültür ve bizde çok az firmada var. Bizde sponsorluk genelde bir reklam aracı ve tabii para verilen yerin buna uygun hareket etmemesi kabul edilemez.

Türkiye şartlarında çok faydalı bir işti. Türkçe olması bile yeterliydi aslında. Yazıda o konuyla ilgili bir bölüm de var. Okuyun derim tamamını.

Hoşçakalın - Dünya Halleri

Yaklaşık 5 yıldır dünyadaki gelişmeleri takip etmeye odaklanan Dünya Halleri sitesi, yayın hayatına bugün itibarıyla son veriyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • empty @empty

  Başka bir gönderiye yazdım burayada yazıyorum aynısını;

  Serdar kuzuoğlu'nun inovasyon inovasyon derken kendisinin yeniliklere kapalı olduğunu görüyoruz böylece. Sayfayı instagrama taşısa başarılı olabilir, büyük kitleleri toplayabilirdi. Blogculuğun öldüğü zamanda blogculuk yapmaya çalışmak, ne desem ki 🙂

  • seckyn @seckyn

   Kimse yazı okumuyor artık. İnstagramda takip ettiğim sayfalarda 2 satır yazı çıksın altına hemen bu kadar yazıyı kim okuyacak diye itiraz geliyor. Video işi için de zamanım yok diyor.

  • empty @empty

   @seckyn resim üstüne başlık atıp, içerik kısmına 2 satır yazı yazılabilir. Böyle çok sayfa var takdir gören.

   İnsanlar hap bilgi istiyor çünkü sıkılınca pat geçebilecekleri bir sürü kaynak var, her şeyin asıl kilit noktası da mal yerine konulmak istemiyorlar. Uzun uzun yazılar, dergicilik ve gazetecilikten kalma süslü kelimelerle makaleyi uzatma sanatından başka bir şey değil.

   İnsanlar artık bir konuda her şeyiyle bilgiye sahip olmak istediklerinde uzun yazı arayışa giriyorlar. O da gündelik konular değil. Sağlık yada eğitim üzerine kurulu sitelerde mevcut. Tamda ihtiyaç olunan yerde... 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ahmetguler

   Birincisi Instagram'a geçip 40.000 olan okuyucu sayısını 100.000 yapsa ne olacak hala iş modeli ne sorusu cevaplanmıyor. Sponsor bulur mu bulur ama o da reklam içerik isteyecek.

   İkincisi, bir işin adam gibi yapılacağı mecra belliyse onu başka mecraya aynı şekilde uygulayamazsınız. Adam diyor ki bu yayını başka türlü yapmak kalitesini etkileyecek. Instagram'a iki satırla bu kadar bilgi aktarılamaz.

   Ayrıca okuma keyfi barındıran bir içerikten o keyfi çıkarırsanız, geriye saf bilgi kalır ve o da milletin hoşuna bu kadar gitmez.

   Sonuç olarak ortaya okuma keyfi olan, Türkçe bir içerik çıkarılmış. Ama bu baştan ticari olarak düşünülen bir iş olmadığından ve ticarileşmesi de kaliteyi etkileyeceğinden fişini çekmiş sahibi.

   Şu an ne reklam veren ne de okuyucu kalite arayışında değil. Dolayısıyla pazarı olmayan her iş gibi bu da tozlu raflara gitmiş.

  • empty @empty

   @gamsizm Koskoca adam instagramdan çakma ayakkabı satmayacağı için, kitle yönlendirme aracı olarak kullanabilir. Şu youtube videomuzu izleyin der, şu kanalı takip edin gibi.

   Şirketler bu tarz sayfalara reklam yapmaz. Ama birey instagram sayfasında kendi projelerini güçlendirebilir ve büyütebilir.

   Youtubedan gelen parayla da yazılım işine yatırım yapabilir. Kısacası her şey kademe kademe olunca güzel. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ahmetguler Öyle işlemiyor maalesef o sistemler. Yönlendirme yapsa yapardı. Yazılı içerik demek çılgın SEO demek kendi başına. Bir talep olsa o içeriğe reklamsız da yürür ama bu kadar yürümüş. Instagram kitlesinin bir başka siteye gidip içerik tüketimi çok çok düşük. O yüzden Instagram satış işini kendi içine aldı. Böylece reklam verenler mallarını Instagram üzerinden satabiliyor. Instagram mal satışı için uygun ama içeriğe yönlendirme için hiç uygun değil. TS'de de aynı şekilde.

  • empty @empty

   @gamsizm Youtube kanalınızda 13 bin aboneniz var. 13 bin aboneniz google aramalarından olmamıştır diye tahmin ediyorum. Yönlendirmenin en güzel örneklerinden biri. Tamam sayı az ama yeni başlayan bir kanala göre kat kat daha önde.

   Yönlendirme deyince yanlış anlaşılmasın. Dediğim şey binlerce kişiyi yönlendirmek kesinlikle değil. Sadece projeler için ufak bir tetikleyici bu. İnstagram sayfası açınca 5 tane editör mü tutması mı lazım yada bir miktar para mı harcaması lazım yok. Güzel bir görsel çerçevesi yaptıktan sonra günde 1 - 2 dakika ayırarak her gün yeni gönderi atabilir. Tek sayfayla kalmayıp sayfa sayılarını artırabilir. Pinterest, twitter, facebook bir sürü mecra var ufak ufak hepsinden 3 - 5 kişi koparsa youtube kanalı büyür.

   Youtube'da 100 bin abonesi vardır hiç bir işe yaramaz. Udemy'de eğitim seti yapar. Koca youtube'dan 10 kişi yönlendirse, udemy'de satışın ilk günü olduğu için; udemy mesela hızlı giriş yaptı diye öne çıkarır.

   Her şeyden biraz biraz ama abartmadan işte. Bunları dememin sebebi daha önceki pişmanlıklarım. Bütün eforu bir yere sarf edince başarılı oluyorsunuz diye bir şey olmuyor ama eforunuzu bölünce yavaşta olsa kesin bir şekilde büyüyebiliyorsunuz.

   Size bunları yazmak haddime bile değil ama yılların verdiği parayı basanın öne geçtiğini göre göre ufaktan bir şeyler olamayacağını düşünüyorsunuzdur gibime geliyor. Ama biraz küçük düşünmek iyi olabilir.

  • empty @empty

   @gamsizm Yazılı içerik seo konusunda da millet deli gibi anahtar kelime arıyor. Sırf anahtar kelimeler için bile siteler kuruyor. Bunlar ne yapıyor? -Günlük teknoloji haberleri. Google'dan kim gelicek kimse, ama "evrim ağacı" gibi hastalıklara, bilime öğrencilerin ödevlerine koyabilecekleri şeyleri koysalar bugün kapanmazdı. En azından kendini döndürecek bir gelir olabilirdi.

   Google diyor ki bir içeriğe giren yoksa sil gitsin. Umrumda değil. İsterse 1500 kelime olsun. Bana kullanıcıyı içinde tutan kullancıya yararlı içerik lazım diyor. Seo bombası değil yani bu site.

  • aytin horasan @aytinh

   LTT kanalında da kullanılan "TL;DR" (Too Long;Didn't Read) ifadesi; bu nesilde bol bol dezenformasyon ile uğraşacağımızın kanıtıdır.

 • YCK @yck

  @ahmetguler 'e katılıyorum. ben çalıştığım günler yemek yerken,evrimağacı yazılarını okuyorum. o yazıları ise twitter adreslerinden seçiyorum çünkü şöyle bir site vardı açıp bakayım çok yorucu oluyor. insanların olduğu yere gelmek lazım, insanları ayağına getirmek değil

 • Hüsamettin @akhenaton

  kendini yenilemeyen her olusum zamana yenik düşer

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Kuzuloğlu ile ilgili söylenecek çok şey var ama boşverin. Allah yolunu açık etsin.

 • Archbrook @archbrook

  Kimse yazıyı okumamış. Olay yenilenmeme değil ilkeli yayıncılığın para getirmemesi.

 • hc8 @hc

  Adam İtalyada kaldı birkaç hafta ve döndüğünde fişini çekti yayının. Kendisi bu işi Youtube'da yapsa, kırıp geçirmişti ortalığı ama adamın muazzam çevresi var ve konuşmalarından daha iyi kazanııyor, uğraşmasına değmez.

 • eskod @eskodd

  Vakti olursa size gelsin muhabbete

 • sgur @sgur

  Turkce yayin su anda bu alanlarda sadece hobi olarak yapilacak isler. Baska alanda para kazanan kisi icin haftalik mesai gibi belli araliklarla yayin yapmak, izleyiciye soz vermek zor bir sey.

 • Nordre @nordre

  İlkeli olmak ve yüksek standartlarda işler yapmak önemli ama aynı şekilde gerçekçi olmak ve bazen esnek davranmak da lazım.

 • Özgür Petro @ozgurpetro

  Reklamı öcü gibi görmek yerine reklamlar ile deneme yapılabilirdi.