Bugün bir sanssizlik yasadim...

Benim Megane 3‘te debriyaj basili degilken bi ciyaklama sesi geldigini söylemistim. Bugün tamirciye gittim, kapatmis gitmis. Neyse yarin gelirim dedim eve döndüm, tam geri geri park edecegim, araba stop etti. Calistirdim debriyaji biraktim bi baktim pedal gelmiyor. Ne basinc var pedalda, ne kendini geri topluyor. Hicbisey yok.

Bu sorunun sebebi ne olabilir? Basina gelen oldu mu?

#otoseyir #hurdaseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • iea96 @iea96

  Debriyajın basılı kalma olayı benim de başıma geldi birkaç ay önce. Bendeki sorun fren ve debriyaj hidroliği sistemine hava kaçması yüzündendi. Bir süre tamir ettirmeyip öyle kullanmaya devam edince debriyaj merkezi arızalandı. Benim arabadaki debriyaj merkezini değiştirmek için şanzımanın açılması gerektiği için sağlam bir masraf çıktı tabi. Megane'da durum nedir bilmiyorum ama sorun 90% debriyaj merkezindedir (Kupplungsnehmerzylinder, Kupplungsgeberzylinder).

  • 3dfx @3dfx

   Basinc var miydi sende?Cogunda öyle zaten, sanziman inerse 1500 euro öperler temiz. Sende ne var ve kaca mal oldu? 🙈

  • iea96 @iea96

   @3dfx - Hava kaçma olayını ilk yaşadığımda debriyaj basılı kaldı, sağa çekip motoru kapatıp açınca kendine geldi. Bu durum 1-2 kez daha aynı şekilde oldu ama sonuncusunda komple sıkıştı. Frenler de aynı sıvıyı kullandığı için basılamaz hale gelmişti. Tanıdık bir ustayla çekici dahil 850'ye hallettim ben. Yoksa serviste v.s en az 1000 garanti.

 • Alper @dragon06

  Debriyaj telinin kopmuş olma ihtimali yüksek.

  • Alper @dragon06

   @3dfx Megane 3 te hidrolik kavrama olduğunu bilmiyordum, daha eski modellerinde debriyaj teli vardı diye hatırlıyorum. Masraf açısından keşke tel olsaydı dedirten bir durum, basılı değilken ciyaklama sesi biraz sıkıntı göstergesi aslında, debriyaj merkezi yada baskı - volant tan da olabilir.

  • 3dfx @3dfx

   @dragon06 gidecektim aslinda. babamla konusunca "öyle her seyi kafaya takarsan isin var, bosver cok takma kafaya" diyince bakima kadar erteledim. Kavramada falan sikintida olmayinca cok üstelemedim.

   Hidrolik debriyajin tele göre ne gibi bir faydasi var zaten anlamadim hala.

  • Alper @dragon06

   @3dfx Hidrolik debriyaj mekanik (telli) debriyaja göre daha konforludur, hidrolik debriyajda tel yerine hidrolik yağı basıncıyla yaptığı için daha yumuşaktır ve hissettirmez. Hidroliğin faydası bu anlamda ortaya çıkıyor, telli olanlarda her an kopma riski vardır.

 • thundermack @thundermack

  hava yapmıştır. servislik gibi duruyor.