İnsan bazen kıtlıkla, bazen de bollukla terbiye oluyor. Et tüketmek kendimi bildim bileli orta-yüksek gelir düzeyi ve ayrıcalık sembolüydü. Ta ki çeşit çeşit etin yok pahasına satıldığı Almanya'ya göçene kadar. Önceden kıtlığı canımı sıkardı, şimdi ise bolluğu canımı sıkıyor. 30-40 yıl önce çoğunlıkla haftada bir et yiyen (haftasonunda iyi bir et yemeği ve sair) almanlar da arkasını sormadan, hunharca et tüketiyorlar. İşin kötüsü, en çok işlenmiş türden salam sosis çeşitlerini yiyorlar. Hayvanların ne koşullarda, hangi yemlerle veya ilaçlarla yetiştirildiği sorusunu soran binde bir... Biliyorum Türkiye'de durum farklı ve asıl sorun alım gücü ancak, konuyu bir de sürdürülebilirlik ve hayvana eziyet tarafından düşünmek gerek sanırım. Sizler ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Konu dışı olacak ama Almanya'ya ne zaman göç ettiniz?

 • iea96 @iea96

  Ben Almanya'da da kıtlık hayatına devam ediyorum. Yaşasın öğrencilik

 • filarmonik @filarmonik

  Ne yazık ki tam öyle değil. Kapitalizm o kuralları un ufak ediyor. Dana kıymanın kilosu 5 ile 8 € arasında değişiyor. Hayvanların yetiştirilme standartları yükseldikçe fiyat 30 eurolara kadar çıkıyor. Öyle kobe wagyu bilmemne değil bu, normal kesimlik hayvanlardan bahsediyorum.

 • overkill @overkill

  Türkiye'de de bir kıtlık olduğunu düşünüyorum, ama göremiyorum. Maşallah hafta sonları İstanbul Anadolu yakası sahili mangalcılarla dolu, marketlerin kasap reyonları hep kalabalık, Köfteci Yusuf gibi nispeten hesaplı restoranlarda ayakta kuyruk bekliyor insanlar.

  • filarmonik @filarmonik

   İnsanların dışarıda yeme olanaklarının arttığı konusunda haklısınız ancak halen et alırken kırk kere düşünen de az değil.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben ise yine Anadolu Yakasında porsiyonların her sene ne kadar azaldığını ama fiyatalrın ne kadar arttığını görüyorum. Eve giren etin fiyatı da arttı. Sadece hafta sonu yenebilen ete ile de yeterli protein ihtiyacı sağlanamaz. Türkiye protein anlamında oldukça kötü durumda.

  • Joe @joe

   @gamsizm Millet ekmeğe makarnaya abanıyor, ailecek obez olduk yeminle 😁

  • Gump @runforrest

   @gamsizm İşin saçma tarafı ise deli gibi de sigara tüketen bir toplumuz. Hem pahalı olmasına rağmen insanlar eşleriyle birlikte tüketecek bütçeyi ayırabiliyor. Tamam pahalılığımız su götürmez bir gerçek ama bazı şeylerden de hiç ödün vermiyor denemiyoruz bile. 🙁

  • overkill @overkill

   @gamsizm ben de bunlara rağmen kalabalıkların yığıldığından bahsediyorum zaten. Tam tersi olması gerekirken, et fiyatı arttıkça restoranlarda yer bulma şansı azalıyor. Sadece hafta sonu yenebilen etle protein ihtiyacı sağlanamadığı gibi günde 2-3 yumurta ile de fazlasıyla karşılanır. Mesele protein ihtiyacının ne derece karşılandığı değil bence insanların kişi başı 60-70 lira harcadıkları yerlere "ucuz" demesi.

  • filarmonik @filarmonik

   @gamsizm Protein ihtiyacının karşılanması konusunda katılamayacağım, zira et tüketimini minimuma indirip diğer bitkisel protein kaynaklarına yönelmemiz konusunda önemli sinyaller veriyor dünya. Haftada bir kez belki kulağımıza garip tınlıyor, ancak gerçek akdeniz mutfağına bakarsanız bitkisel ürünlerin insanların nasıl sağlıkla hayatlarına devam etmelerine yardımcı olduğunu görürsünüz. (Doğal balık yiyerek tabi) Bir kilo kırmızı etin üretiminde ihtiyaç duyulan temiz su kaynağı rakamlarını görünce insan biraz daha iyi anlıyor.
   EKLEME: ayrıca et karşıtı değilim ancak şu an et yiyebilmemiz adına hayvanların yaşadığı hayat insanlık anlayışıma ters geliyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @filarmonik Tabii sağlık tek boyutlu olmadığı için o protein ne işe yarayacak konusu da var. Normal şartlar altında alınan proteinin bir kısmı aslında sportif faaliyetler nedeniyle yıpranan kas onarımı için gerekli. O da olmadığı için protein ihtiyacı daha az oluyor 🙂 Çocukların gelişme çağında dahi sporla alakaları yeterince kurulmuyor ya da kurulsa da gerekli beslenme sağlanamıyor.

 • alatriste @alatriste46

  Dana kiymanin kilosunu 4 dolardan aliyorum. Yer kanada

 • filarmonik @filarmonik

  @x86_64 Dünyanın evrildiği düzende insanlar ihtiyaçları doğrultusunda değil hissettikleri doğrultuda tüketiyorlar. Bu nedenle hayvanların doğal koşullarda yaşayıp ölme süreçleri de sekteye uğruyor. Bu zaten bir yere kadar kabul edilebilir zira eskiden çayırda koşan oynayan hayvan mecburen ahıra girmek zorunda kalıyor. Ama hareket bile edemeden, pislediği yerde aylarca temizlenmeden yatarak, memeleri kuruyana kadar sağılarak yaşayan hayvana yapılan bana göre insanlık onuruna ters. Bu hayvanlar bizim tüketim alışkanlıklarımız (zaruriyet değil, keyfiyet) dolayısıyla felaket koşullarda yaşıyorlarsa bu tektanrılı dinler başta olmak üzere hiçbir ahlaki düzlemde kabul edilemez.

 • steelfiist @steelfiist

  @x86_64 aynen katılıyorum hocam . bana bu söylemler iki yüzlülük geliyor. aynı vejetarjenlerin vegan köfte , vegan biftek, vegan tandır gibi canı çeksede yiyememeleri gibi bir görüntü oluşturuyor. madem vegansın et yemeyi reddeiyosun neden etle yapılan şeyleri hep isim seçiyosun ?

 • filarmonik @filarmonik

  Bu arada, hayvanlar biraz beklesin önce insan haklarını halledelim diyenleri duyar gibiyim. Diyecek sözüm yok valla, sizler de haklısınız. 🙂

 • TeknoStil @teknostil

  Almanya' da net asgari ücret ne kadar ? 😀

 • filarmonik @filarmonik

  @x86_64 Hayvanların insanlara hizmet etmesi ile eziyete maruziyeti arasındaki fark herhalde açıktır. Benim değindiğim nokta belli: Keyfiyetten ötürü, ihtiyacımızdan fazla ve sadece biz daha çok et tüketelim diye bir canlı acı çekiyorsa yani hayatını eziyet görmeden yaşayamıyorsa bundan bir insanın ahlaki sorumluluk duyması gerekir. Bu benim görüşümdür. Tıpkı 6 yaşında bir çocuğun günde üç kuruşa saatlerce çamur içinde çalışıp akıllı telefon bataryası için hammadde çıkarması gibi, buna da itirazım vardır. Hiçbir beslenme eğilimine dahil değilim, hiçbirinin de empoze edilmesi aşamasında tek kelime etmem. İsteyen araştırır, idrak eder ve ona göre davranır. Bugünün hayvansal gıda üretimi düzeninden memnunsanız zaten sözüm yoktur.

 • MH. @mhcycle

  evlilik mi gidiş yöntemi ?