BEN EKONOMİDE UZMAN DEĞİLİM.

Bunu başta yazdım artık rahatça sorularımı yazabilirim 🙂

Şimdi malumunuz 425 baz puan faiz indirimi geldi ve faizler %20 altına indi. Durum bu olunca da kıyamet senaryoları yazılsa da Dövizde aman aman bir kıpırdama olmadı işte benim de kıyamet tellalı olmayan duruma objektif bakabilen arkadaşlardan fikir almak istediğim konu bu.

Böyle bir faiz indiriminden sonra dövizin aman aman etkilenmemesinin sebebi ekonominin "dipte" oluşundan mıdır? Yani çıkan yabancı yatırımcı onlarda çalkantılı zamanlarda zaten çıktı, çıkmayan adamlar da zaten bu zamanda bile çıkmadılarsa hayatta çıkmazlar. Şu an dolardaki ufak tefek oynamayı da içteki döviz alım satımı mı belirliyor? Yani ekonomik olarak bizim en kötü dibimiz burası mı? (savaş, nükleer füze gelmesi gibi ütöpik konular hariç)

Bir ikinci olarak ülkemizdeki zenginlik her ne kadar homojen şekilde dağılmasa da gelirimizin çoğu kısıtlı ailelere gitse de ve kanunlar dolayısıyla ve para politikası yüzünden yaşam refahımız iyi olmasa da biz dünyanın 17. Büyük ekonomisine sahibiz ve her dibe çakılış bir çıkışı da beraberinde getirir. İyimser tahminlerde ve kötümser tahminlerde bu çıkış süreci ne kadar sürecek bir öngörünüz var mıdır?

Şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • skaplan @sedatkaplan

  Dolar başkasının parası, arzı başkasında ve kontrolü de. Dolar üzerinden ekonomik durum analizi hep yanıltır. Ki bu durumda yine yanılttı. Abd merkez bankası fed faiz arttırırsa dolar abdye doğru gider. Bu sene yaşadığımız bu idi. Şimdi fed durdu ondan dolar tepki vermiyor. Mb ülkede savaş varmış gibi yükseltmişti faizi şimdi indirecekler.
  On beş yıl önce dolar 2 tl altında idi. Ekonomi süpermiydi hayır. Abd dünyaya dolar bastı. Şimdi de geri çekiyor parasını.
  Tek parametre üzerinden ekonomi okunması yapılmaz. Ekonomi çok çok değişkenli bir yapıdır. Doğrular yoktur tercihler vardır. Son iki gündür ekonomi kanallarına bakarsanız ortada uzman diye gezenlerin de çok uzman olmadıklarını görürsünüz.
  Bit sonraki indirimde tepki verir mi verebilir. Ama yabancı paranın kontrolü yabancıdadır.

  • Batuhan @achfighter

   Ekonomi daha süper miydi evet. Neden, çünkü alım gücüm daha yüksekti.

  • skaplan @sedatkaplan

   @achfighter ekonominin iyiliği sadece sizin alım gücünüz ile değerlendirilmez. Demek istediğim şey bu tek bir parametre ile analiz olmaz. Alım gücünüzün iyiliğini ne ile ölçtünüz?

  • Batuhan @achfighter

   @sedatkaplan pazarda gördüğüm fiyatlar ile asgari ücreti karşılaştırdım.

  • skaplan @sedatkaplan

   @achfighter Pazardan kastınız tam olarak hangi ürünler

  • Batuhan @achfighter

   @sedatkaplan meyveler, sebzeler, yiyecekler. Diğer türlü şeyleri artık pazardan almıyorum.

  • skaplan @sedatkaplan

   @achfighter bunların aylık geliriniz içindeki payı ne ise. Bunların fiyatları ile alım gücünü o kadar açıklayabilirsiniz. Aylık gelir 1000 tl olsun pazar alışverişi 400 tl olsun alım gücünün 40% seviyede değerlendirebiliriz. Esasında şu anda konuştuğumuz şey enflasyon sepeti denilen şey. Öze dönersek insanların siyasi şikayetlerini bireysel sermayelerine yönlendirmek isteyen bazı insanlar mb başkanı gitti faiz düşürecekler dolar fırlayacak dediler ve tek parametre üzerinden milleti çarptılar. Son yaşanan durum bu. Kimsenin siyasi pozisyon veya duruşunuzu manipüle ederek birikimlerinizi yönlendirmesine izin vermeyin. Temel konuştuğumuz mevzu bu idi. Yoksa ekonomi iyidir veya mb faiz indirirse kur fırlamaz gibi mutlak bir iddiada bulunmaktan çekinirim. Ciddi mesai ve takip isteyen ve eğitim isteyen bir daldır iktisat. Şahsen bilişim sistemleri alanındayım şu anda ama lisansta bölüm: ekonometri idi. Ondan milletin bol keseden iktisat yorumları yapma cesaretine bir şey diyemem ama bunu muhalefet veya iktidar yanlılığı adına tvlerde veya youtube da yapmak bana dolandırıcılık gibi geliyor.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Faizi zorla indirmek kamu kaynaklarının heba edilmesidir. Bir çok insandan üstelik iş insanından şu lafı duyuyorum "kur yüksek olsun, faiz düşsün" iş yaparız ithalat kısılır düşünceleri var. Aynısı Başkan ve çevresi de düşünüyor veya düşündürmeye çalışıyor. Ancak biz yurt dışına çıkınca LIBOR+puan şeklinde faizle para buluyoruz (biz =bankalar=şirketler). Kur yüksek olursa faiz de yüksek olur. İçerde faizi düşürürseniz kamu karşılamış olur. İç canlılık için yapılıyor ama aslında içimizi çürütüyoruz.

  İkinci kısma gelince bir mali müşavir olarak söylüyorum, ekonomimizin büyük bir bölümü kara para ve kayıt dışı. Bilançoların büyük bir çoğunluğu gerçeği yansıtmıyor. Ekonominin kötü olması kağıt üstünde yansıtılmıyor yansıtılamıyor.

  Çıkış süreci için güven gerekir. Adalet olacak hukuk olacak. TEK ADAM OLMAYACAK.

 • YasinC @yasinc

  Forex'i hesaba katmak gerek. Orada dönen hacim çok etkili. Uzun vadede ortaya çıkar etkisi

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  İnsan ömrü 70 yıl 50 yılını aktif yaşıyoruz. Bu ne arkadaş !

 • Erdinç B. @erdincb

  TL’nin değer kaybetmemesinin sebebi hem global hem lokal. Birincisi PPK metni tutarlı bir metindi ve piyasa tarafından olumlu karşılandı. Bu çok önemliydi yani demek istediğim Merkez Bankası faizi neden düşürdüğünü iyi anlattı ve piyasa bunu beğendi. İkincisi her faiz indiriminde kur değer kaybedecek diye bir kural zaten yok. Üçüncüsü siyasi ve bölgesel risklerimiz şimdilik azalmış durumda. Yani Trump ile aramız iyi, S400 yaptırımları hafif olacak gibi, berbat seçim krizi geride kaldı, kısa vadede olumsuz bir siyasi risk görünmüyor. Tabi burası Türkiye her an her şey olabilir. Bu gelişmeler ışığında ülke risk primimiz 300 puanın altına inecek nerdeyse 500’ün üzerindeydi seçim yenilenince. Merkez Bankası rezervleri 10 milyara kadar düşmüştü şimdi 30’a yakın. Artış olması da olumlu. Global olarak da ticaret savaşları duruldu, Huawei krizi çözülecek gibi ve her şeyden daha önemlisi Fed faiz indirecek. En basit haliyle bunun anlamı gelişmekte olan ülkelere para girecek demek. Sene başından beri gelişmekte olan ülkelerin tüm varlıkları değer kazandı buna kurları da dahil. Bir tek biz geride kaldık swap müdahalesi ve seçim krizinden dolayı. Şimdi diğer kurlar değer kazanırken biz değer kaybetmediğimiz için seviniyoruz. Ekonomimizde iyiye gidiş henüz başlamadı, tüketici hala parasını harcamıyor ve dolarda tutuyor. Faiz düşünce ekonomi canlanmaz, çünkü daha da düşer mi diye bekleriz. Ne zaman faiz indirmeler biter tamam artık deriz ve piyasa canlanır.
  Artık yönetimin uzun vadeli düşünüp ekonomiyi daha iyi hale getirecek planlar yapması ve uygulaması gerekiyor. Oy için yapılan, günü kurtaran popülist hamleler yerine tarım politikasını, vergileri, eğitimi, hukuku ve daha bir çok şeyi düzeltmesi ve ülkeyi tekrar güvenilir, demokratik bir seviyeye çıkarması gerekiyor. 4 yıl seçim yok, bundan iyi fırsat olamaz.