SSD fiyatları artma trendine girdi. Ram fiyatları da artabilir. Bu ürünlerden satın almayı düşünüyorsanız acele etmenizi tavsiye ederiz.
https://bilendenal.com/Notebook-SSD.html
https://bilendenal.com/Ram.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhaba @extreme
   Yanan değilde, hatalı işlem yapan Toshiba. Bunun sonucu ciddi miktarda wafer kaybı oluşmuş. Esas problem Japonya'nın Kore'ye uyguladığı hammadde ambargosu. Bizimde distribitörü olduğumuz Samsung ve Hynix bundan etkilendi. Bu iki üretici dünya çip talebini karşılayamaz olduğundan fiyatları yukarı çekiyorlar. Toplam çip gereksinimin büyük kısmını bu iki üretici sağladığından fiyatları belirleyebiliyorlar .

  • @johncenaaa @xeon

   @bilendenaldestek Hayydeee ne haltlar döndü de ambargo koydu bunlar

  • BraVe @brave

   @bilendenaldestek Fabrikanın hatasının cezasını tüketici çekiyor.

  • Caner Mete @canermete

   @brave arz ve talep abi , fabrika koymasa bile arz kısılınca talep aynı kalırsa arada bulunan aracılar kaymağını yer :))

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @canermete Merhaba
   Fiyatların düşmesi ile 3 ana üreticide işler çok karıştı. Bu duruma bir çözüm üretmek için nem bir tetikleyici gerekiyordu. Bu haberler beklenen tetikleyici oldu.
   Üreticilerin ana problemi üretim maliyeti yanında arge maliyeti. Arge çalışmalarınız hiç durmamalı ve buradan elde edilen gelişmeler ile daha düşük maliyetli, daha yüksek teknoloji ürünler üretmelisiniz. Arge de yeteri kadar başarı elde edemezseniz rakipler sizi geçer ve daha düşük maliyet ile sizi ezer geçer . Micron zarar açıkladı ve fiyat düşüşlerinden dolayı bu rakam artıyor. Yeni QLC yatırımları ve QLC üretimini artırarak bu durumdan kurtulmaya çalışıyor. Hynix ve Samsung kardan zarar ediyorlar. Bu durumda arge bütçelerini kısmak zorunda kaldılar.
   Fiyat artışı tüm üreticilerin isteği. Tüm üreticiler için konu tamamen duygusal 🙂 .
   Sürekli bir düşüş trendi yaşandığından, tüm broker ve toptancılar minimum stok tutuyorlardı.

 • omerfsavas @omerfsavas

  Tam da satın almak için biraz fiyatlar düşsün beklentisi içinde iken...

 • eamedic @eamedic

  Samsung 860 qvo nun diğerlerinden farkı nedir 1 tb 700 küsür lira?

 • muhalif @muhalif

  @bilendenaldestek Merhaba, sitenizde kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde vade farkı var,bu konuda değişiklik olur mu? HB,vatan gibi siteler peşin fiyatına 6,9 taksit imkanı sunuyor, benim için tercih sebebi, sizde de böyle bir imkan olursa memnun olurum.

 • Equitatus @equitatus

  Hayatımda bu kadar spekülatif bir piyasa görmedim. Fabrika yandı fiyat artsın, ambargo oldu fiyat artsın, çişim geldi fiyat artsın, burnum kanadı fiyat artsın.

 • Cem Kabil @moshck

  Standart ssd ile endüstriyel ssd arasında nasıl bir fark oluyor? Ramlerdeki gib ECC olayına benzer veri kaybını veya hatayı engelleme özelliği mi var?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhab @moshck
   Endüstriyel ssd, ram veya benzeri ürünlerdeki ana farkları listelemeye çalışayım.
   Endüstriyel ürünlerin ısıl kararlılığı çok önemlidir. Standart ürünlerin çalışma sıcaklığı aralığı 0 ile 70 derece arasındadır . Endüstriyel ürünlerin çalışma sıcaklıkları farklıdır. Bazıları -20 + 80 derece, üst seviye ürünler -40 + 85 arasında çalışabilmelidir. Diğer bir farkta ısıl değer değişimi standart üründe hızla gerçekleşirse bozulabilir. Endüstriyel ürünler hızlı ısı değişimlerine dayanabilecek şekilde tasarlanır.
   Diğer bir farkta titreşime dayanımıdır. Endüstriyel ürünler 20g ve üzerine dayanabilmelidir.
   Bulundukları ortamda elektriksel problemlerin olabileceği ve güç kesilmeleri olacağı düşünülerek, tantal kapasitörler vaya başka seçenekler ile önlemler alınmış olmalıdır.
   Askeri standartlara geçersek, konu çok daha karmaşık bir yapıya giriyor.
   Öreğin uçak hangar dışında beklerken, güneş altında 90 derecelere kadar ısınabiliyor. Bizim ürünlerimiz kokpit içinde ama dış yüzeye çok yakın şekilde, faraday kafesli bir metal koruma içerisinde 80 derece ısıya çıkabilmekte. Uçak pistten havalandığında ısı çok büyük bir hızla düşmekte, hatta 2. dakikada +80 den eksi değerlere düşebilmekte. Biz bu ürünleri özel olarak tasarlayıp ürettirebiliyoruz.