Belki bir yerlerde denk gelirsiniz diye paylaşıyorum. Bu kriket ile ilgili çok fazla yalan dolan haber dolaşıyor ulusal basında. Kendisi Saga türü bir çekirgedir. Popülasyonu; Güney Avrupa, Asya ve taa Çin'e kadar geniş bir alanda yayılım gösterir. Ülkemizde de popülasyonu oldukça yüksek. Denildiği gibi etle filan beslenmiyor. Zararsız bir tür olmakla beraber sıkıştırırsanız çok fena ısırabilir. Gece avcısıdır. Kendinden küçük böceklerle beslenir. Kuyruğundaki kılıç, dişi birey olduğu anlamına gelir. Onunla yumurtalarını toprağa gömer. Fotoğraftaki erkek, Gifteki ise dişi birey. #konudışı #saga #devçekirge #doğa

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Çocukken köyde çok oynardım bu böceklerle 😀
  Rengarenk tırtıllar türlü türlü çekirgeler örümcekler vs.
  Sonra liseden sonra ne olduysa elimi bile süremiyorum artık 😀
  Bir yerde gördüm diyelim. Gözler radar gibi sürekli takipte. Kaybolunca tribe giriyorum 😀

  • onimarsynn @onimarsynn

   Tamamen aynı durumdayım, çocukken yerden böcekleri toplardım topraktan solucanları çıkartırdım sonra onları elimle ördeklere tavuklara falan yedirirdim. Şimdi minicik örümcek görsem şekilden şekle giriyorum. Kesinlikle dokunmayı geçtim bakmaya bile tahammül edemiyorum.

  • Servet @enigmasi

   Aynen 🙂 çocukluğun getirdiği bir şey olsa gerek. Her türlü böcekle, hayvanla uğraşırken şimdi pek el süremiyorum 🙂

  • eaydogan @eaydogan

   Aslında hepsi öğrenilmiş korkular. Özellikle ülkemizde insana zarar verebilecek böcek ve sürüngen türleri oldukça azdır. Hele bunların durduk yere zarar verme ihtimallerinin de düşüklüğünü hesaplarsak, çok çok zor doğada böyle bir şekilde zarar görme ihtimali. Arı durduk yere sokmaz, yılan saldırmaz, örümcekler hiçbir şey yapmazlar. Bu koca koca çekirgeler de zararsızdır. Her canlı gibi hepsi sadece kendilerini savunurlar.

  • ARMv7 @armv7

   Küçükken de çok korkardım hala da aynıyım. Tam olarak "Bir yerde gördüm diyelim. Gözler radar gibi sürekli takipte. Kaybolunca tribe giriyorum" bu durumdayım.

 • suicide @suicide

  istedigi kadar zararsiz olabilir, benden uzak olsun yeter 😀

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Erzincanda askerlik yaptım. Ben denk gelmedim ama bolca sarı kız varmış arkadaşlar bir tane atmış tugayın dışına 🙁

 • Erdinç B. @erdincb

  Ben Şırnak'ta 1 yıl askerlik yaptım. Yarabbim, 1.5 litrelik su şişelerini kesmişler, her birinin içinde böcek var en az 15 cm, etiket kısmından daha büyük. Koleksiyon yapmış komutanlar en büyük böcekleri toplamışlar, hepsi de çekirge türü. Dünyada böyle büyük böcekler olduğunu bilmiyordum. Sonra operasyondan operasyona gece gündüz türlü türlü böcekler gördüm. Çok büyük, yavaş hareket eden dev çekirgeler mi dersin, tıkır tıkır yürüyen sarı kız mı dersin, sabahları hareket edemeyen kedi büyüklüğünde sürüngenler mi dersin, dev japon arıları mı dersin, çok fena sokan at sineği mi dersin, kurt sürüsü mü dersin her şey var, hepsini canlı gördüm.

  Yalnız bir sabah 50 - 100 metre mesafede bir sırtlan gördüm inanılmaz bir tecrübeydi. Bulunduğumuz kayalığın altına büyük bir çukur vardı ve konserve kutularımızı buraya atıyorduk. Balık ve kavurma kalıntıları kokuyor tabi, sanırım hayvan bu kokuya geldi. 1 dakika kadar havayı kokladı, 17 kişilik timim vardı sanırım insan kokusu baskın geldi ki yaklaşmadan yürüyüp yoluna gitti. Gerçekten çirkin bir hayvan 🙂