#ekonomi #enerji Yorumsuz..

Enerji Politikaları ve Türkiye Bürokrasisi

Enerji Politikaları ve Türkiye Bürokrasi Sorunu. Her kelimesi dikkatlice dinlenilmesi gereken bir video.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Bu video bir ara bayağı dönmüştü internette. Hatta o sıralar bazı devlet kurumlarından yanıt bile gelmişti.

 • Hamdi @hamdi

  Senede bir işler gittiğinde ortaya çıkıyor bu video. Hiçbir şekilde akıllanmadığımız için bir etkisi de olmuyor tabi. Sağda solda paylaşmakla yetiniyoruz işte.

 • muhalif @muhalif

  @player-1 Yazıyı okudum.Masal ve bahanelerle dolu cevap olmuş.

  1-Türkiye bütün konferanslara katılımcı göndermek zorunda değildir.
  2-Çünkü zaten dünyada da güç dengeleri değişmekte, Batı zayıflamakta, Doğu ise güçlenmektedir.
  3-Cari açık Türkiye’nin önemli problemlerinden biridir. Fakat bir hibrit savaşın içerisinde bölgesinde etkin olma, mazlumların haklarını koruma, atılımlarını sürdürme çabasında olan Türkiye’nin en önemli sorunu değildir.
  4-Fakat bu konuya da AB aklı ile yaklaşma, AB’den finans ve bilgi desteği alma zorunluluğu olmazsa olmazlardan da değildir.
  5-Bunu yaparken de, AB’nin bize tavrının, darbe ve terörist saldırıları süreçlerinde yaşanılanların, bu süreçlere AB’nin desteğinin, kendilerinin aslında bizi bir tehdit olarak algılayabildiğinin idrakini de kaybetmemek önemlidir.Bir batı organizasyonu olan, kanlı 15 Temmuz darbe girişimine verilen tepki bu yaklaşıma verilebilecek güncel örneklerdendir.
  6-Bahsi geçen genel eleştirilere, herşeye rağmen, enerji bakanlığı ciddiye alıp, geri dönüşte bulunmuştur. Fakat akademisyenimiz, büyük söylemleri karşısında çalıştığı alanın ne kadar mikro düzeyde kaldığına bakmadan, toplantı ayarlanmak istenen uzmanları küçük görmüş ve “sadece bakan ile görüşürüm” egosu içerisinde bir akıl tutulması yaşamıştır.
  7-Türkiye’nin önünü göremediği, 6 ay sonrası için dahi planlar üretemediği tarzında söylemler, okumamaktan kaynaklanmaktadır. Bir Türk STK’sı olan TESPAM’ın dahi 2050 yılına dair birçok alanda projeksiyonları, tahminleri, çalışmaları kamuoyu ile paylaşılmış iken, Türk Devleti’nin öngörüsünü akşam yemeği ile bağdaştırabilmenin arkasında farklı emeller algılanmaktadır. Bir şehre, belli bir süre akabinde elektrik verememe konusundaki tahmin öngörüsüzlük değil, bir olasılığın ifadesidir. Böyle bir konuyu çarpıtmanın da iyi niyetli olmadığı kesindir. Ayrıca, tüm dünya 2100’de kimin nerede olacağını görecektir!
  8-Devlet kurumlarındaki liyakatsizlik örnekleri her zaman söz konusu olabilecektir. Fakat özellikle gelinen son süreçte devlet kadroları FETÖ üyelerinden de temizlendikten sonra, ümit edilir ki, daha yerinde görevlendirmeler ile ülke ve kurumlar uluslararası ortamlarda daha nitelikli insanlarca temsil edilebilecektir.
  9-Türkiye aslında Rus gazına düşünüldüğü kadar da bağımlı değildir. Alternatifleri bulunamabilmektedir. TESPAM bünyesinde hazırlanan Rusya’sız Gaz Denklemi 2050 Raporu bunu göstermektedir. https://www.tespam.org/rusya-krizinden-sonra-turkiye-gaz-denklemi-etkilesimli-enerji-politikalari/ Türkiye’nin bu noktada yapmaya çalıştığı yeni satış anlaşmaları, nükleer santraller, milli enerji politikası da somut adımlar arasında sayılabilecektir. Yani bu noktada hiçbirşey yapılmadığı ifadesi de gerçekçi değildir.

  1-Göndermeyin canım ne gerek var böyle iyiyiz 🙂
  2-Batı zayıflıyormuş tüh ya acıdım şimdi, adamlara yardım falan mı etsek acaba? Batı zayıflıyorsa bize hiç girmiyorum!
  3-Mazlumlardan kasıt suriyeliler sanırım.Tabi canım suriyelileri doyurmak varken cari açığı kim si..ler? En önemli sorun değil demez mi..
  4-Araplar varken kim ne yapsın ab'yi, abd'yi dimi?
  5-Madem o kadar delikanlısınız darbe,terör gibi eylemlerin ana kaynağı olan natoyu ülkenden kovsana?
  6-Kendinizi dev aynasında görmeye devam edin bakalım.
  7-4 yıl önce ülke genelinde giden elektrik rezaletini unutmadık.Son günlerde yaşanan kısa süreli elektrik kesintileri ise komedidir.Hangi 2050'den bahsediyorsun?
  8-Yıllarca iş birliği yapın hoca efendi diyin işinize gelmeyince fetö! Biz de yedik.
  9-Biz neymişiz arkadaş rus gazına bağımlı değilmişiz,ab'ye bağımlı değiliz,abd'ye bağımlı değiliz vs. vay anasını 😛 Peki canım kardeşim bahsettiğin nükleer santrali kim işletecek?