Bugün “esnaflardan neden uzak kalmalıyız?” Sorusuna tekrar yanıt buldum. Çekmecede duran eski telefonum şarj problemi vardı (şarja taksam bile hiç ışığı yanmıyordu, ama kısa süre de olsa açılabiliyordu - yani ekran vs sağlam). Bursa’da telefoncular çarşısına götürdüm, “abi 40 liraya yaparız 1 saate” dediler. Açıkçası beklediğimden ucuzdu, bırakıp biraz dolaştım. Geldiğimde alet şarja takılı, pil seviyesi %37 ve şarj ediliyor animasyonu vardı. Direkt yapıldı diye teslim aldım (aslında içinde şarj akımını gösteren accubattery kuruluydu, ama açmak aklıma gelmedi). Dükkandan çıkıp teli açtığımda şarjı %4 gördüm, dedim herhalde pil ömrü iyice bitti. Eve geldim, taktım, ama aslında şarj olmuyor yine. Kuvvetle muhtemel dükkanda pile dışarıdan akım vs verip biraz doldurmuşlar, yani USB üzerinden %37’ye gelmesi imkansız (evde gelmiyor). Farklı aletler, kablolar vs ile denedim. Açıkçası hiç de açılmış ve şarj noktası değişmiş gibi değil.

İşin özeti güzel bir kazıklandım. Miktar çok değil ama, bu şark kurnazlıkları artık tiksinti veriyor. Aslında çok da değişmedi, 20 sene önce de eve gelen ustaların çakallıklarına kızıp musluk değiştirip, seramik döşemeyi öğrenmiştim.

İş ahlakı vs kalmamış, evet hala bir yerlerde işini düzgün yapan insanlar vardır, ama kabul edelim, çoğu böyle.

Artık ya kendim şarj katı ve pil alıp değiştireceğim, ya çöpe atacağım, ama bu çakallara göz göre göre kazıklanmayacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap