#G2A 'dan yeni haber var. Adamlar oyun haber sitelerine mail atarak kendi yazdıkları "G2A'da çalıntı keylerin satışının neredeyse imkansız olduğu" konulu bir makaleyi yayımlamalarını istemişler. Makaleyi yayımlamak için ne kadar para istediklerini de sormuşlar. Üstüne bir de makalede G2A'dan para aldıklarını ve G2A'nın isteğiyle yazıldığını belirtmemelerini de istemişler.
( @ugury 'nin durumuna yaptığım G2A - Çalıntı key olaylarını özetlediğim yorumum: https://teknoseyir.com/durum/1112184#comment-3991250 )

Resmen büyük rezillik, tabi gönderdikleri sitelerden biri bu maili twitter'da paylaşınca büyük tepki oluştu. G2A bunun üzerine mailleri bir çalışanın izinsiz olarak gönderdiğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu açıkladı. Klasik "stajyer çocuk yapmış" palavrası.

G2A'nın youtuberlara ve streamerlara para verip haklarında iyi konuşmalarını söylediği uzun zamandır tartışılıyordu zaten.

Bu ortaya çıkan skandal mailden sonra G2A'yı savunanlara nasıl güveneceğiz? Bundan sonra G2A'yı savunan herkese daha fazla şüpheyle yaklaşılmasına neden olacak bu mailler.

https://kotaku.com/shady-market-g2a-offers-to-pay-journalists-to-run-pre-w-1836186979

Shady Market G2A Offers To Pay Journalists To Run Pre-Written Article Defending...

G2A, a third-party gray market for game keys, doesn’t exactly have a sterling reputation, given the accusations of sub-par security, developer disenfranchisement, and fraud that have surrounded it...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

  Rezalet. Gerçi bu ortaya çıkan bir skandal, ben başka firmaların da ortaya çıkmayan yığınla skandalı olduğuna eminim.

 • protego @protego

  Geçen gün "çalıntı key satıldığını tespit edip bize başvuran geliştiricilere 10 katını ödeyeceğiz" demişlerdi. Başvuran bir geliştirici çıkmadı hala.

  Bu işte bir saçmalık var ama. Sen 10 farklı yere "önceden yazılmış" aynı makaleyi gönderip de "basın bülteni olduğunu yazmayın" demezsin. Çünkü adamlar paylaştıklarında zaten 10 farklı yerde aynı makale olunca ortaya çıkacaktır. Büyük bir firmanın yapacağı hata değil. G2A konusunda bir işler dönüyor sektörde yakında çıkar kokusu

  • Samsa @samsa

   Birileri düğmeye basmış 😀

  • protego @protego

   @samsa Tüm bu işin G2A'nın başına kalmasını ben anlamadım şahsen. Kinguin de var. hadi bunları geç, çalıntı oldukları bariz ortada olan, onda bir fiyatına oyun satan yerler var. Onlar da kimsenin umrunda değil varsa yoksa G2A. G2A'dan alışveriş yapan biri değilim (en son birkaç yıl önce), ama bi işler dönüyor gibi. Herkesin aynı anda G2A'ya yüklenmesi normal değil

  • Samsa @samsa

   @protego Benim de dikkatimi çekti. Aklıma ilk kinguin geldi. Bakalım neler olacak.

  • Outrun @outrun

   10 katı olayında da detaylar var yalnız, kanıtlanması gerekiyor, bunun için G2A'nın seçtiği denetleyici firma ile çalışılıyor. "Bu kanıt yetersiz" deyip reddedebilirler.

   Bu şekilde mail atmak mantıksız ama atmışlar işte. G2A onayladı ve bunun bir çalışan tarafından izinsiz yapıldığını söyledi. Bu daha mı mantıklı?

   Yani çalışan işini riske atarak, çalıştığı şirketi gizli gizli yüceltme adına önceden yazılmış PR makaleler içeren bir basın kampanyası mı tasarlamış? Bu çok daha saçma.

   G2A'ya yüklenilmesinin sebebi açık ara en büyük olmaları, diğerleri de aynı tabi ki. Ayrıca daha önce de dediğim gibi yeni bir olay değil bu, ben şahsen 2016'dan beri biliyorum, 2015'e kadar geri gidiyormuş ilk olaylar. Sadece şimdi yeniden gündeme gelmiş oldu.

  • Melburg @melburg

   @protego G2A aralarında en büyük olan o yüzden

 • Chell @alperenxx

  Zaten bu işler böyle olmuyor mu ben mi yanlış biliyorum. Mesela apple da kendini övenlere ürün gönderiyor övmezsen göndermez e aynı şey.

  • Servet @enigmasi

   Bildiğim kadarıyla hiç kimseye göndermiyor

  • Outrun @outrun

   Aynı şey olur mu hiç. G2A kendini insanların gözünde aklamaya çalışan, gri market yöneten bir şirket. Yukarıda UY'nin durumunu ve yanıtımı paylaştım, o durumu okuyabilirsiniz konu hakkında genel bilgi sahibi olmak için. Apple haber sitelerine para karşılığında kendilerini övmelerini mi istiyor? G2A bir ürün vs göndermiyor, direkt rüşvet teklif ediyor haber sitelerine kendilerini övmeleri için.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Biz tabii videoyu çoktan çektiğimiz için bunu konuşamamış olacağız. Keşke konuşabilseydik. Söyleyecek bir şeylerimiz olurdu. Ha bu tarz olaylar şaşırtıcı mı, değil. Ben Tom's Hardware'de yazdığım dönemlerde birçok büyük, tanınmış oyun firmasından NDA olarak "bu oyuna şu puanı ve üstünü verirseniz şu tarihte daha erken yayınlayabilirsiniz, yoksa bu tarihte yayınlayın" gibi anlaşmalar geldiğine tanık oldum. Yine birçok şirketin oyunlarını ve iş modellerini eleştiren "bağımsız" oyun eleştirmenlerini nasıl kara listeye aldığına da tanık olduk geçmişte. En meşhuru Jim Sterling'dir muhtemelen. Bu tarz haksızlıklar "bağımsız olmayan" büyük basın mecralarında yer aldı mı mesela? Elbette hayır. Bence oyun basını ve oyun dağıtımcıları da bu tip konularda önce bir aynaya baksalar fena olmaz.