#TeknoYardım #akış 4790K ve EVGA 780'li bir sistemim var. Corsair C70'in içinden gelen fanlar ve stok Intel soğutucu kullanıyorum. 2 yıla yakındır sistemi zorlayan bir oyun pek oynamamıştım. Biraz Arma 3 bakayım dedim ve bilgisayar tabiri caizse havalanmaya çalıştı. 😀 Önüme telefonu açıp oynarken çekirdek yük durumuna falan baktım biraz. Tek çekirdek %70 geri kalanlar %30'ken bile 95-100 derece arasındayım. 20-30 saniyeden uzun süre çatışmada kalırsam kasanın içi aleve döndüğü için ekran kartı da fişek gibi geçiyor 80i.

Overclock ile işim olmaz, en azından şimdilik. Zira hala yeterli 4790K'nın baz hızı. Ancak bilgisayarı topladığımdan beri donanımları takip etmeyi bıraktım. 😀 Mümkün olan en ucuz şekilde işimi nasıl halledebilirim? GPU ve CPU sıcaklıklarının yanı sıra kasanın içindeki sıcaklık ve akış benim için çok önemli çünkü 2 SSD 5 HDD takılı içeride.

Hangi kasa fanlarını ve işlemci soğutucusunu almalıyım? Fan sayısı (fiyatı konu dışı tutarak konuşuyorum) sorun olmaz anakartta 2 CPU fan çıkışı 3 de kasa fanı çıkışı var ancak yetmezse çoğaltıcı vs ile paralel kontrol ederim. Sıvı soğutmaların fiyatı (dolar bazında) ucuzlamış ancak 120mm sıvı soğutma alacağına CM 212 al diyenler de var. Kafam çok karıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Neko @neko

  Benim sistemimde C70 i7 4770K, 1060 ile normal çalışmada işlemci ve ekran kartı ortalama 40-55 derece, oyunda 60-70 arasında seyrediyor. Stok işlemci soğutucu ve üst yuvalarda 2 Cooler Master fan var. Ayrıca ekran kartı için MSI Afterburner'dan fan ayarı yapabilirsiniz. Ben 70 derecede %100 dönüş hızına ayarladım fanları.

  • Metehan Uğurlu @thegreatmete

   Intake fanları harddisklerin önüne takmıştım harddiskler serin kalsın diye. Onun etkisi de olabilir direk işlemciye vuruyor sizdeki. Bir de, asıl önceliğim serinletmekten ziyade keyifli bir şekilde serinletmek. 😀 Gördüğüm kadarıyla sıcaklık yüzünden darboğaza girmedim hiç. Amacım sizin dediğiniz sıcaklıklara düşürmek, ve mümkünse bunu daha sessiz bir şekilde yapmak.

  • Neko @neko

   @thegreatmete Önceki ekran kartımı yaktığım için blower fanın süpürge sesine katlanıyorum artık. 😀 İşlemci için ben de soğutma çözümü arayışı içindeyim. Tek fanlı sıvı soğutmaların performansı beni düşündürüyor.