Diploma olmadan Cisco sertifikası bir işe yarar mı?
Cisco'yu sıfırdan öğrenmeye çalışsam ne kadar sürer?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet aykök @systemnet

  Yarar tabi neden yaramasın da üniversite okuyacaksan bence üniversite oku

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Tabi ki yarar. Sonuçta kendini bir alan üzerinde eğitmeye karar vermişsin ve onunla ilgili eğitimler almışsın. Çıraklıktan yetişmek gibi bir şey yani. Network dünyası zaten çok geniş bir alan, tamamen senin azmine bağlı en az 5-6 ay ayırmak lazım. Ekstra çalışmalar da cabası.

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   Bir arkadaş sıkı çalışırsan 2-3 ayda öğrenirsin dedi.
   Bir de bu sertifikalara ne kadar para gider acaba?

  • Burag Kalaycıyan @winkl3

   @nasreddin-hoca o konuda bir bilgim yok. Çok zorlarsan öğrenilebilir belki ama bir sertifika almakla iş bitmiyor. Kendin ekstra çalışmalı hatta başka kurumlarda sertifikasyon programı varsa onlara da katılmalı, bu konuyla ilgili yaşadığın şehirde fuar veya seminer tarzı etkinlikler oluyorsa bunlara katılmalısın. Ancak bu şekilde sektöre dair bir şeyler oluşur kafanda ve bu tip etkinlikler çevre yapmak için de önemli.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Günümüzde diploma şart değil. Sertifikalar daha çok önemli.

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   Avrupada önemliymiş galiba hocam, doğru mu?

  • Fırat Duran @firat_duran

   @nasreddin-hoca ordada değil. Firmalar artık okuduğun üniveraiteye bakmıyor. Hangi alanda ne belgen var ona bakar. Diploma devlet dairesinde maaş artışı sağlar.
   Diploma sadece okul okuduğunu geçtiğini gösterir. Bir halttan anlayıp anlamadığını göstermez.

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   @firat_duran Fransa'da 20 seneden beri yaşayan arkadaşım öyle değil diyor ama hocam?

  • Ali Pektaş @alipektas

   @firat_duran Yanlış bilgilendirmenin lüzumu yok. Vasfın önemli olması, diplomanın(üniversiteden bağımsız olarak) önemsiz olduğu anlamına gelmez. Diplomaya bakıyor bir çok şirket; eleman bolluğu var. Vasfı olan 2 kişiden birini seçmesi gerekince gözü kapalı diplomalı diyor. Hatta endi eğitmeyi planlıyorsa bile bir seviyeye kadar diplomalıyı tercih ediyorlar. Maaş verirken özel sektörde de bakıyorlar ünvana(doğal olarak diplomaya). Ha, işten atmıyorlar, hatta (atıyorum)mühendise tercih ettikleri bile oluyor ama bunu da zaten aynı işi daha az maaşa yaptırmak için yapıyorlar. Vasfı, tecrübesi çok iyiyse farkı kaparır ancak, ama bu diploma farkı olmadığı anlamına gelmez.

 • Ali Pektaş @alipektas

  İşe girmekte tecrübe kadar önemli değil diploma ama maaş ve statüde etkisi büyük. İmkân varsa önce diploma derim ben. Yoksa da zaten diplomaya vereceğin eforu, işe girdiğinde diplomalıyla arandaki farkı kapatmak için kullanırsın. Yani kısacası, iş sendeki vasıfta bitiyor.

 • Yiğit @yigit1

  Hocalarım Cisco sertifikasının önceden baya işe yaradığını söylüyordu. Hatta bizim üniversitenin sunucuları bile(eski sunucuları) Cisco sertifikalı elemanla kurulmuş. Zaman içersinde farklı teknolojiler çıkınca sunucular değişince sertifikanın çok işe yaramadığını, Cisco sertifikalı elemanların başka sektöre veya alana kaymak zorunda kaldığını söylemişti. Şimdi ne kadar işe yarar, ne olur bilemem tabii. Yine de sertifika fayda sağlayabilir.

 • lterlemez @lterlemez

  Yaramayacak ise sertifikanın ne anlamı kaldı?

 • RockandRage @rockandrage

  Cisco oyle 3 ayda öğrenilmez önce ccna olursunuz 1 sınav deyin sonra ccnp olursunuz 4 sınav ccnp olduktan sonra network işi yapan firmalarda iş ararsınız size faklı network sertifikaları sorarlar juniper vs. Onunda olmasını isterler sonra derlerki bir mcitp olsan daha iyi olur e buda olunca yanına sanallaştırma sertifikaları almadan olmaz vmware gibi. Yani cisco deyince çok yavan kalıyor. Ciccoda bile bölümler var routing, voip, wireless, security, bu bölümlerde ilerlemek için min ccnp seviyesine gelip sonra bir dalda ilerlemeniz gerekir. Onun bir üst seviyesi de ccie dir.bu sektörede sadece cicco sertifikası ile barınmak kolay değil

 • ctaner @ctaner

  En az 2 yıllık mezunu olmanızı tavsiye ederim. Türkiye'de diplomasız iş bulmak sertifika olsa da çok kolay değil. Yurt dışında olsa olabilir. http://www.cemaltaner.com.tr adresindeki blogumda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

 • M.AKYUZ @akyuznet

  diploma olmadan Cisco certifikasi ise yarar ama hangi sertifika olduguna bagli. Bunu calisitigim firmada ise alim surecinde bulundugum icin cevapliyorum. Turkiye de ve su anda bulundugum Australia da sartlar benzer. CCNA ve CCNP sertifikalariin hicbirinin gecerliligi yok cunku sinav cevaplarini internette bulabilirsiniz ancak CCIE her zaman gecerlidir. CCIE icinde de Routing & Switching LAB sinavini gecmis kisilerin her zaman onceligi vardir. Universite mezuniyeti ise alirken eger muhendislik mezunu isen bir arti olarak yazilir ama 5 yillik tecrubeye sahip, lise mezunu, CCIE sahibi biri, yeni muhendislik mezunundan onceliklidir.

  Ne zaman Lise de okuyan biri ile tanissam, eger IT ye ilgisi varsa, lisede okurken universite sinavina calismasindan ziyade zamanini Ingilizce ve Networking e ayrimasini tavsiye ederim. Yasitlari unv mezunu oldugunda, kendisi cok rahat senior bir muhendis konumuna gelebilir. Calisirken zaten 4 yillik bir bolum de okuyabilir. Her taraf ozel universite...