Ülkemizde, #internet servis sağlayıcıların kendi arasında trafik değişebileceği, değişim noktası (#peering point) istenen seviyede değil. Bunun başlıca sebebi yeterli fiber altyapı olmaması ve hakim operatör #TürkTelekom'un bu konudaki direnci.

TürkTelekom DSL şebekesiyle yüksek sayıda kullanıcıyı elinde tuttuğundan değişim noktasına dahil olup, bedavaya avantajını kullandırmak istemiyor. TürkTelekom'a erişim bedeli ödemek istemeyen diğer operatörler ise maliyeti daha ucuz olduğu için trafiği yurtdışından teslim ediyor.

Son kullanıcı açısından "ping süresinin yüksek olması" olarak hissedilen durumun güvenlik açısından dezavantajı, yurtiçinden internete giren birinin yine yurtiçi servislere ulaşmak için avrupa turu yapmak zorunda olması.

Bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 20. madde bu gidişe bir "dur" diyor. Artık tüm servis sağlayıcılar Türkiye'de değişim noktası kurmakla, yurtiçinde değiştirilmesi gereken trafiğin yurtdışına çıkmaması için de gerekli tedbirleri almakla yükümlüler.

Kurulacak dağıtım noktasına bağlanmak için operatörün maliyet artışı ve bazılarının gelir kaybı internet kullanıcısı için olası risklerden. #HaftalıkGündemeMalzeme #akış

https://twitter.com/DaghanUzgur/status/1147428425520615424

BeğenFavori PaylaşYorum yap