#S400 #F35

S400’ler gelecek ve aktif edilecek. F35’ler verilmeyecek. Parayı da artık ne zaman alırsak. 1.4 milyar dolar verdik. Ya geri öderler ya da yeni bir satın alıma aktarırlar.

S400’leri aktif etmemizi istemiyorlar çünkü F35’lerin alamet-i farikası radara yakalanmaması. Fakat bunu en iyi test edecek sistem S400. Yani kesin olarak yakalanmadığı belli değil. İddiası bu. Eğer S400 radarları F35’i yakalarsa 1.5 trilyon dolar ve 2001 den beri süregelen arge çöp olacak. Paraya bakın. Amerika’nın bu parayı Türkiye için elinin tersiyle iteceğini sanmıyorum.

Ayrıca F35’lerin dost uçak olarak görülebilmesi için kodlarının S400’lere girilmesi gerekiyor. Amerika bunu da istemiyor.

Öte yandan NATO, üyelerinin savunma için herhangi bir ülkeden silah almasına karşı değil. Hatta destekliyor da. Tabi sözde. Çünkü S400’ler NATO sistemine entegre edilemiyor.

ABD yasalarına göre S400 alan ülkelere yaptırım getirilmesi gerekiyor. Bu yasa metninin başında ise hasım yani düşman ülkeler ibaresi var. 12 adet yaptırımdan 5 tanesini başkan seçecek. Hafiflerini de seçebilir ağırları da. Dördünün hafif birinin ağır olması öngörülüyor.

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun S400’lerin ülkeye gelmesi ve aktif edilmesi gerekiyor. Bu konuda devleti destekliyorum. Savunmadan tasarruf olmaz. Gerekirse ekmeğimizden kısıp yine de buna razı olmalıyız. Hele ki ABD, Güney Kıbrıs’a olan silah ambargosunu kaldırıp silah satışına izin verdiğini söylediği ve Doğu Akdeniz’deki sıcak olayların olduğu ve bir türlü durulmayan Suriye’deki hadiselerin bitmediği bu günlerde.

#S400 #F35

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pickle Rick @picklerick

  Radar teknolojisi hızlı gelişiyor yakalanmayacak denilen uçak şurda ya 2 ya 3 yıl at koşturabilecek. Gerçekten gereksiz abartılıyor. Gereksiz konuşuluyor ve konu uzatılıyor. Vermiyor musun abi ver paramı diyip ayrıl, parça üretmeye devam ama gereksiz aptallık yapmaya gerek yok. Yasaksa yunanlarda ne işi var eski S’lerin...

 • Master @master

  Biz kendimizi konuşurken bir yandan da Hindistan'a S400 satışı onaylandı. Bakalım onlara ne yapacak ABD li kankalarımız.

 • Pablo Vader @definitive

  Bunlar da yerli uçak üretiyoruz ama kimse görüp engel olmasın diye Konya Ovası'nın altında saklı yapıyoruz gibi teoriler olmuş. Gidip twitter aktrollerine yazarsanız çok güzel tepkiler alırsınız.

 • civilization @civilization

  Abd nin f35 ile ilgili çekinceleri olduğunu düşünmüyorum çünkü öyşe bir durum olsaydı patriotları hibe ederlerdi. Ben asıl meselenin türkiyenin s400 ile bölgede abd den bağımsız bir sisteme sahip olması. Bakalım sonuçlaro kısa orta vadede basıl olacak.

 • Phantom @phantom

  https://youtu.be/5GntomiRlqI izlemenizi tavsiye ederim ama kısaca söyleyecek olursam f-35 lerde barış zamanı hava trafiğini tehlikeye atmamak için radar reflektör parçaları takılı geliyor ve bunları savaş dışında çıkarmanız yasak anlaşmalar çerçevesinde. S-400 de olsa zaten uçak kasıtlı olarak radarlarda gözükecek şeklinde geliyor. Kokpit.aero da çok daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

 • Orçun @orcnd

  F35 de üretici ortağız, s400 de müşteriyiz. devlet büyükleri de biliyor ki ticari çıkarlar F35'i, askeri çıkarlar S400'ü işaret ediyor. amerikanın itirazı görünüşte teknik olsa da gerçekte politik çıkarı için taviz koparma amaçlı. çünkü F35'e dair teknik bilgiler zaten çin ve rusyanın elinde varlar. hatta çinliler bu bilgilerle f35 klonu ürettiler. bence buradaki asıl soru türkiye neden bu iki karşı kutubu aynı anda yanına almaya çalışıyor. istense F35'lerin teslimatı beklendikten sonra s400 konusu açılabilirdi. türkiye burada F35'leri reddetmeye mi çalışıyor yoksa ikisini de alıp bir güç gösterisi mi amaçlanıyor. Umarım plan her neyse iyi düşünülmüştür zira darbeden yeni kurtulmuş bir ülkede dünyanın en aktif gizli servis ajanslarına sahip ülkeleri aynı anda karşımıza almış durumdayız.
  Bir lider neden kendini bu pozisyona sokar anlayabilmiş değilim