#TeknoYardım #uydunet Arkadaşlar iyi akşamlar. 2016'dan beri uydunet müşterisiyim. 2018 Temmuz ayında devam edip istemediğimi öğrenmek için aradılar ve ben de (25 mbit hızımı akk sonrası hızımı düşürmek için 24 olarak geçmelerine rağmen uzatmadım) devam edeceğim evet dedim ve konu kapandı. Kampanya adı olarak "TV+İnternet Kampanyası (2018-1)" yazıyor.

Az önce merak edip fatura detaylarıma baktığım zaman 2018 Temmuz ayından beri "Filmbox Live Hizmet Bedeli" adı altında her ay benden 4,23 lira kesildiğini gördüm. Ne ola ki diye siteye girdim, aboneliğim bile gözükmüyor. E abonelik girişi yapamadığım için iptal de edemiyorum. Haybeye gasp edilen 50 liramı hiç saymıyorum.

Merak ettiğim iki soru var. Filmbox Live'a mail de attım ama aşırı sinirli olduğum için hala gündemim bu ve cevap bekleyene kadar bilgi toplamak istiyorum. 😀

1- Ne zaman, hangi iletişim metodu ile abone edildim diye sordum. Eğer bu soruya cevap verirlerse "2018 Temmuz ayında aramışız orada vermişsinizdir." diyecekler. Bu argümana itiraz etme şansım var mı? Zira tekrar ediyorum, Filmbox Live diye bir şeyin adını bile duymadım. "Öyle bir şey demediniz gösterin onay verdiğim sms/belge/ses kaydını" diyebilir miyim?

2- Öyle ya da böyle bu iptal edilecek sonuçta. Uğraştırsa da, kaç kat masraf yapmam gerekse de geriye dönük olarak bu ücreti geri alabilir miyim ben? 50 lirasında değilim işin, vaktimi ve naktimi bu işe gömmeyi göze aldım. Uğraşıp ve uğraştırıp geriye dönük tahsilat yapabilir miyim?

Teşekkürler dostlar. Uydunetliler bence bir kontrol etsin fatura detaylarını.

BeğenFavori PaylaşYorum yap