Bilirkişiyi dava acmadan da getirtebiliyor muyuz? Ornegin, iki kardese miras kalan bir arsa ve uzerinde iki katli konut var, gelip bu katlarin şerefiye farklariyla ayri ayri piyasa degerini soyleyecek ve uzerinde bulundugu bağı bahçeyi de esit sekilde ölçüp iki kardese pay edecek. Bir nevi tarafsiz arabulucu olacak yani, dava acmadan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Arabulucuk sistemi var uyuşmazlıkları dava almadan çözmek için.

  • bosu @bosu

   Nasıl başvuruluyor, nereye gidiliyor ? Ücreti varmıdır, nedir ?

  • Kaos @kaos

   Aradigim sey tam olarak arabuluculuk degil aslinda, iki kisinin miras kalan mulkte esit sekilde yaşamasi. Ortak alanlarin esit sekilde pay edilmesi, bahçeye sınır çizilmesi. “Senin dairen benim dairemden daha degerli, senin bahçen benimkinden buyuk oldu” mevzularinin ortadan kalkmasi ve bunun icin tarafsiz bir kisinin hem fiziksel hem parasal olarak olcup biçmesi.

   Arabuluculuk sistemi dava surecinin bir parcasi diye biliyorum ve su asamada mahkeme pek gerekli degil gibi.

  • bosu @bosu

   @kaos abey sen gideceksin, direk İzale-i Şuyu davası açacaksın.

  • Kaos @kaos

   @bosu su anda mahkeme surecine pek gerek yok aslinda, tarafsiz ve resmi kimligi oaln birisi gelse ve “şu dairenin piyasa degeri 2 lira şu daire 3 lira, ahanda bahçenin orta noktasi bu, cati kati ortaktir” vs dese, anlasilmayacak bisey yok. Ha yine anlasilamazsa dava surecine girilir.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @bosu Onu bilmiyorum. Afişini, kısa filmini falan görmüştüm.

 • sms55 @sms55

  Lisanslı "değerleme ve danışmanlık" şirketleri var. Bu şirketler " afet riski altındaki binaların "değerleme işlerini de yapıyorlar. Size mülkün ayrıntılı değer tesbitini yaparlar, isteğiniz üzerine taşınmazın ön, arka yada yan taraflarının değerini ayrı ayrı da tesbit ederler. Ancak size şurayı sen al, diğer taraf da şurayı alsın demezler. O konuda siz anlaşacaksınız.
  Selamlar.

 • Erdinç B. @erdincb

  Şahsi fikrimi yazıyorum. Bu konuda kesinlikle iki tarafı da memmun etmek mümkün değil. En ufak başka bir sorun yaşansa bile konu senin ev iyi benim ev kötüye gelir. Bence malı olduğu gibi satın parayı ikiye bölün, iyiyken kötü olmayın. İleride sorun çıkacağına ve aranızın açılacağına yüzde yüz eminim.