Dün Beykoz’dan bindiğim bir Uber aracı şoförüyle soru cevap sohbetimiz şöyle:

1) Neden Uber yasak gelince markayı bir kesime kötü göstermek adına da olsa kalmaya devam etti?

“XL yasağı gelince biraz cezasına göz yumup biraz daha devam ettik. Muhtemelen seçimler yenilenmese Türkiye unutur ve devam ederdi, çünkü kullanıcı memnuniyetleri olduklarını yüksek” dedi en azından İstanbul’da. Üstelik XL kalkınca işleri 2X’lemiş. Yani olay uber değil, olay başka.

2) BiTaksi’ye göre fayda zarar daha doğrusu rekabetçilik durumu?

“Ben ikisinide kullandım geçtiğimiz yıl. Firmalar buna izin veriyor, çakışmıyor ama yılda 2 telefon eskittim. Hem merkezle görüşme appimiz (telsiz) hem uber hem bitaksi appi ile tek telefonda çalışmak çok zor. Üstelik Uber’de %5 olan pay Bitaksi’de %7.

Sürücü uygulama arayüzü için: BiTaksi App arayüzü basit ama işlevsiz, Uber App arayüzü oldukça kullanışlı ve yenilikçi. Üstelik mapte oldukça güncel ve harita yönlendirmesinde anlamlandırma kullanıyor. Karşı yoldan çağrıldığımda eğer döner kavşakta trafik varsa beni yönlendirmeyip uzakta bile olsa benden daha önce gidebilecek aracı yönlendiriyor.” dedi ve BiTaksi’nin kampanyalarla ayakta durduğunu Uber karşıtı taksicilerin çoğunlukta kullanıp eğitim ve yeterliliğe bakmaksızın dağıtılıp en ufak hatada banladığını söyledi. Üstelik sorun yazılımdan kaynaklı bile olsa suçlu şoför sayabiliyormuş. 3 hatta 4. bir firmanın girmesi güzel olur dedi.

3) Ödemeler genelde nasıl, millet sarı/turkuaz uberlere yaklaşımında sarı taksiden fark var mı?

“Hayır şuan memnun olanlarda olmayanlarda sarı taksiden beklediği neyse o şekilde yaklaşılıyor. Zaten taksiden ne beklenir ki, pos cihazını her araçtan var artık. BKMEkspress ile daha fazla ödeme aldığımı müşterilerden duyuyorum. Ben zaten müşteri söylemezse gideceği adreside (yol 30+ sa sadece onu söylüyor) ödeyeceği yöntemide bilmiyorum, app göstermiyor.“ dedi. (Bu arada cebime bildirim düştüm ve BTK’nın BKMEkspress’e 60 gün içinde kapanması ile alakalı haberi düştü, tesadüfün böylesi) https://www.donanimhaber.com/BKM-Express-hizmetinin-sonlandirilmasi-karari--111919

4) Turkuaz Uber vs Sarı Uber?

Bir fark yok. Zaten İstanbul müşterisinin %70’i 30 liralık yol anca gidiyor. Taksiden beklentisini minimumda tutan bir kitleden bahsediyoruz. Aynı yola neden fazla ödesin ki? Elektrikli diye yola çıkıp artık dizel/benzinli araçlara yöneldiler. Bariz fark ise genelde sarılar Fiat/Hyundai iken, turkuazlar Volkswagen/Renault.

5) Kullanıcı kitlesi ve geri dönüşler nasıl?

“Kitle İstanbul için konuşması oldukça zor, genç nüfusta olsa bölgesi bölge değişiyor. Beşiktaşla Ümraniye bir değil. Yalnızca güvendiklerini hissediyorum artık. Benimle muhabbet etmek istiyorlar iki sistemde de bu böyle. Kullanıcı uygulamasını fazla bilmiyorum ama anlık takip, ödeme bölüşmeyi duydum. Hatta genelde kadın müşterilerden istediği kişiye anlık yer paylaşmayı sık duyar oldum. Bunlar beni de rahatlatıyor” dedi. Ve hemen denedik, arkadaşımla paylaştım anlık konumumu, rehberden seçip gönderiyorsunuz bir sms gidiyor. Bir link, tıklayınca uber ekranından gördüğüm map, şoför, araç/plaka ekranı anlık olarak yansıyor.

Bu arada gündüz aynı yola BiTaksi ile gittiğimde 128 lira öderken, Uber’de 108 lira ödedim. Aradaki 20 lira fark nereye gitti bilmiyorum. Ama İstanbul’da yaşadığım sürece kullandıklarımı karşılaştırınca daha çok BiTaksi kullandığımı gördüm. Yarısı kampanyalar sayesinde. Kampanyasız hali bile Uber’den az. Memnunluk durumu ise bende eşit diyebilirim. Ama yorumlaması zor tabi. Kampanyalar olmadığındaki günlük kullanıma bakmak gerek. Emrah beye teşekkürler, paylaşmak istediğimde sorun görmeden paylaşabilirsiniz dedi.

Not: Bu anlatılanlar geneli kapsamayabilir. Sonuçta bir uber şoförü ile bir yolcu deneyimlerini anlatıyor.

#Uber #BiTaksi #BKMExpress #Taksi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Burag Kalaycıyan @winkl3

    Teknolojiye direnmek bir yere kadar olacak bir şey.Eninde sonunda şoförü de, siyasetçisi de, müşterisi de hepsi uymak zorunda kalacak buna.Dünya değişiyor.Rekabet konusuna gelince,kesinlikle 2 firmayla olacak iş değil sayıların artması gerek.Farklı ülkelerde, farklı girişimler çıkıyor ortaya,illa başarılı olup dünyaya açılmak isteyen ve ülkemize gelen de olacaktır. Uber'i istemeyen taksicilerin çoğu cahil, kendini yetiştirememiş bireylerden oluşuyor. Birkaç yıl sonra o tip insanlara hiç bir yerde iş kalmayacak böyle giderlerse, kimse farkında değil bunun.