#Tarımı böyle böyle bitirdiler
Değişen kanunla birlikte yerli #tohum sakıncalılar sınıfına alınırken, para cezası ve ek yükler getirildi...
Hükümetin yanlış politikaları yüzünden tarım ve hayvancılıktaki gerileyiş hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Bartın’ın Galla Pazarı’nda kendi yetiştirdikleri tohumları satan çiftçilerin 20 bin TL cezayla tehdit edilmesi, Türkiye’de yürütülen yanlış tarım politikalarını tekrar gözler önüne serdi. Hükümet tarafından geçen yıl Eylül ayında güncellenen 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’yla, tohum yetiştirmede sertifikasyon zorunlu hale getirilerek, ülkemizin tohumda dışa bağımlı hale gelmesinin yolu açıldı. Tohum yetiştirmek isteyen çitçileri zorunlu sertifikasyon adı altında birçok ücrete tabi tutan 5553 sayılı kanun, para cezalarıyla da çiftçileri adeta ithal hibrit tohuma mahkûm hale getiriyor.

İşte Kalem kalem çiftçiye yüklenen ücretler:

- Başvuru inceleme ücreti,

- Tescil ücreti, üretim izni ücreti,

- Standart tohumluk kayıt ücreti,

- Genetik kaynaklar kayıt ücreti,

- Sertifikasyon hizmetleri ücreti,

- Tarla kontrolleri ücreti,

- Laboratuvar kontrolleri ücreti,

- Belgelendirme ücreti,

- Etiket ücreti,

- Yayın ücretleri,

- Diğer ücretler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zrrck @zrrckkk

  Neden yerli tohumu yasakliyor ve ithale yönlendiriliyor. Sebebi, mantigi ne ki? Bilmedigim den soruyorum.

 • TwoCenk @twocenk

  Bu belki sağlık açısından şart ( ücretleri değil, yapılması gerekenler ). Asıl bitirme yöntemi buğday, patates gibi gıdaların dönüm başına verilen devlet desteğinin 10-20 katının yonca için verilmesiyle başlandı. Bunu duyan zenginler köylerden tarla kiralayıp hepsine yonca ekti. Yoncaları toplayıp işleyince hemen hiç geliri yok iken sadece yonca ekerek buğdayın işlenmiş halinden bile daha fazla kar elde ettiler. Buğday üretimi durdu. Ekmek, yem fiyatları arttı. Tek sorun buda değildi. Yoncayı sadece ekip bırakıyor. Tarlayı gözetleyen, verimine bakan yok. Güzelim tarım arazileri her yıl öldürülmüş oldu. Yonca tarlasına giren başı boş büyük başlar yiyerek şişip öldü. ( Yonca ye su iç döngüsüne giriyorlar. Sonunda şişip ölüyorlar. ) Köylüyü tarımdan uzaklaştırdın. 10-20 sene kiralandı o tarlalar. Şehri gören, şehirde büyüyen köylünün çocukları 20 sene sonra tarlada çalışmak istemez tabi. Yem fiyatları artınca küçük baş ve kümes hayvanları kalmadı. Yonca yiyip ölen 4-5 tane ineğinden sonra büyükbaşı bıraktı. Kısaca köylü tarımdan çıkarıldı. Tarım bir 10 sene önce böyle bitirildi.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Dün burada bir arkadaşa mahsul ekemiyoruz dediğimde, organik ürünleri ihraç ediyoruz iç piyasada bize hormonlular kalıyor dediğimde "ben pazardan organik alıp yiyorum" falan demişti, ekilmeyen mahsulün suçunu çiftçiye atmıştı, hükümet tüm desteği veriyor demişti. Al sana destek gibi destek. Adam elindeki tohumu ekemiyor gerçekten destek gibi destek. Gerçi aynı adamı biraz önce gördüm netflixi ücretsiz kullanmayı da hak görüyordu kendine. Bunların hak hukuk adalet anlayışlarını anlayamıyorum.

 • xpow3r @xpow3r

  siyaset yasak. buda hükümetin aldığı konu olduğundan dolayı için