Bir ara ABD silah için tehdit etmişti bizi. Adamlar neyin tehditini yapsa üretiyoruz 😀 Bazen diyorum, arada ambargo şart bize.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1141645526548602880?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Bize yapmak yakışmıyor. Millet marsa gitçek biz tabanca üretiyoruz cıx cıx cıx... bu kafa olduktan sonra hep engeliz.

 • Nostromo @nostromo

  Ohaa !!! Bu zamana kadar basit bir el tabancasını bile mi üretemiyor muşuz ? Ulan 3d yazıcıda bile yapılabilen basit ilkel bir tabanca yahu. Vay anasını,tembellikte zirveymişiz de haberimiz yokmuş. Yaptırımlar gündeme gelmese utanılacak halimizden haberimiz olmayacak

  • Meraklı @merakli

   Onlar tabanca üretirken biz, Anıtkabir'in bayrak diğerinin ipini üretmekle övünüyorduk 😂

  • Fırat Duran @firat_duran

   İşte zamanında kolaya kaçtık herşeyde. Üretim 10 tlyse dışardan 7-8 e alınca mantıklı geliyor ucuz diyorsun ama içten içe yiyo seni. Tüketim toplumu böyle oluyor. Biz zaman kaybettik bişeyci olmak tartışmalarıyla.

  • arandur @arandur

   @merakli şimdi de hırsızlık düzenini övüyoruz, daha da kötü oldu yani.

  • Meraklı @merakli

   @firat_duran Dışarıdan alınca daha pahalıya geliyor. En basit örnekler İHA. Hatta geçen babala'da ki. Doğu Akdeniz videosunu izlerken. Oradaki komutan gemiler içinde aynı şeyi söyledi. 1/4'ün biraz üstüne üretiyoruz diye.

  • lterlemez @lterlemez

   Üretebiliyoruz, onda bir sıkıntı yok ama görev silahı olarak pek dikkate almıyoruz. Youtube'da bazı silah uzmanlarının yerli üretimimiz olan silahları incelediği görülüyor. Hem kısa hem de uzun namlulu silahlarımızı ama nedense, görev silahı olarak bir türlü tutunamıyorlar ülke içinde.

  • Ofpoyraz @redmaner

   Çok uzun yıllardır üretiliyor sarsılmazlar yeni bir proje değil

  • onimarsynn @onimarsynn

   @merakli Zamanında birileri bayrak direğinin ipiyle övünürken en azından tarımda kendi kendine yeten, fabrikaları şirketleri falan elalemin araplarına satılmamış bir ülkeydik. Şimdi ise anadolunun bereketli topraklarına meyve sebze et ithal ediyoruz. Savunma sanayinde elde edilen gelişmeler devletimiz ve milletimiz adına çok iyi gördükçe gurur duyuyorum ancak ileride bir şey ithal edemez duruma gelirsek ne yapacağız? Yerli silahları yeriz artık.

  • Meraklı @merakli

   @onimarsynn O ip üretirken kaç tane fabrika vardı? Ne kadar ihracat yapıyordu? Nuri Demirağ'ın bile önünü kesip, fabrikası kapatan zihniyetin hangi alanda iyi olduğunu iddia ediyorsunuz merak ediyorum açıkçası. Bugün 83 Milyon insansa ürettiği yetmeyince, doğal afet sonucu üretim eksik olunca yapılan ithalat üretmiyoruz manasına da gelmiyor. Saman örneği için Mete Yarar'ın videosu baya bir açıklayıcı aslında. 1981 yılında Türkiye çok güzel bir yer miydi? Biz mi tarihi yanlış biliyoruz? 80'lerde sağ-sol çatışması vardı. Birileri de ip'le övünüyordu?

  • onimarsynn @onimarsynn

   @merakli Yanlış anlaşılma olmasın ben Atatürk'ten sonra devlet yönetenleri hiçbir şekilde savunmuyorum, buna İsmet İnönü'de dahildir. Elbette yaptıkları büyük işler vardır ve hepsine büyük saygı ve sevgi duyarım ancak yakın tarihimize baktığımda yapılan yanlışların daha fazla olduğunu gördüğüm için Atatürk'ten sonra gelen hiçbir hükumeti ve yaptıkları işleri ben savunmam. Zamanında cemaatçi terör örgütüyle birlik olan bazı kesimlerin habercilik anlayışları gibi 50 yıl önceki Nuri Demirağ örneğini veya 1981 de söylenmiş bir sözü benim karşıma sunma. Yok efendim 30 yıl önce o şunu dedi, 40 yıl önce bu şunu yaptı. Bana ne ben mi yaptım? Ben mi dedim? Ben o adamı mı savundum? 50 yıl önce hükumette görev alan adamın veya adamların bazıları yanlış yapmış, ısıtıp ısıtıp ortaya koymanın anlamı yok. O yanlışlara bakıp bir daha o yanlışı yapmamalıyız. Siyaset malzemesi olarak kullanmak birkaç kişi dışında kimseye fayda sağlamaz.

   Dikkatinizi çekmek isterim ben üretmiyoruz demedim, yazdığım yanlış anlaşılabilir olmuş haklısınız, hiç sorun değil. Elbette gayet güzel tarım ürünleri üretiyoruz ancak mahsulün iyisini ihraç edip kalanını biz tüketiyoruz. Kalan da bu nüfusa yetmeyince ithalat şart oluyor tabii. İyisini neden biz yemiyoruz neden iyilerini satıyoruz? Bana bunu açıkla. Ben bu memleketin iyi mahsulünü, iyi etini neden yiyemiyorum bana onu söyle. Elin Japonu, Almanı benim mis gibi domatesimi yiyor ben neden yiyemiyorum? Tabii satılıyor markette organik domates, kilosu 25 liradan lütfen onu bana örnek gösterme. Bak ne güzel savunma sanayinde kalite olarak iyi şeyler üretip kullanıyoruz, ürettiğimiz iyi hayvanı, meyveyi sebzeyi de biz kullansak kötü mü olur? Veya büyük arazilere sahip ülkemizde daha fazla iyi mahsul eksek hem iyisini tüketsek hem ihraç etsek kötü mü olur? Son 16 yılda 287 devlet kurumundan 207'si özelleştirilmese, para devletin kasasında kalsa kötü mü olurdu? Sen ben veya bu ülkenin insanı aptal mı? Özelleştirilen kurumları biz yönetemez miydik? Biz çalıştıramaz mıydık? Şimdi benim burada istediğim veya savunduğum şeyler kötü şeyler mi?

  • Meraklı @merakli

   @onimarsynn İp meselesinin tarihi nedir? 1981. 1981 ile Atatürk'ün ne ilgisi var da "bizim bu kadar fabrikamız vardı" diyorsunuz? Ben de size diyorum Nuri Demirağ bile İsmet İnönü zamanında bitirildi. Ortada koskoca 70 yıl var. Ben de size 1981'de Türkiye'de durum neydi diye soruyorum çünkü siz o yılları övüyorsunuz. Siz ne yiyorsunuz bilmiyorum ama ben organik yiyorum hem de dediğiniz gibi fahiş fiyatlara değil. Köyünde ürettiği ürünü pazara getiriyor ve gidip alıyorum. Manav ve Market'ten bile sebze/meyve almıyoruz. Mahsul eksek diyorsunuz. Bence de ekin, çok güzel olur ama ekin. Eken mi var? Yok. Devlet o kadar destek veriyor bizim çiftçi çıkıp "6 ay yan galip yatayım, altıma mahsülden BMW çekeyim, oğluma ev alayım" deyip duruyor. 3-4 ay çalışıp kim bunları yapabiliyor da çiftçi yapacak? Her şeyi Devlet'ten bekliyoruz, o da her şeye yetişemeyince elini boşaltmak istiyor ve bazı sektörlerden elini çekiyor haliyle. Hiç kimse kusura bakmasın. Bu milletin kafası değişmeden, Devlet'in değişmesini beklemesin hiç kimse.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @merakli 1981 yılında üretim yapan, devlete ait fabrikaları kim kurdu? “Dışarıdan aldıklarımızı şimdi kendimiz yapıyoruz” sloganıyla 386 sanayi kuruluşunu cumhuriyetin ilk dönemlerinde 10 yılda 1087’ye çıkaran dönemin lideri Atatürk kurdu. Demek neymiş 1981 ile Atatürk'ün ilgisi varmış. Son 16 yılda 287 devlet kurumundan 207'si özelleştirilmese, Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde kurulan bazı fabrikalar şimdi kapatılmasa daha da üretime devam ediyor olacaklardı. Norveç'te satılan Türk domatesini, patlıcanını, biberini yedim, Finlandiya'da satılan Türk karpuzunu, şeftalisini, kayısısını, üzümünü de yedim. Onları yemeden aradaki farkı anlaman mümkün değil. O farkı bilmeyince ve üretim süreçlerindeki farkları bilmeyince de pazardan organik alıyorum diye dolanırsın ortada. Aynen devlet çiftçiye çok güzel destek veriyor, tohumculuk yasasıyla inanılmaz çok güzel destek veriyor. Benim amcam hiç altıma BMW çekeyim 6 ay yatayım demiyor ama mazotuydu, tohumuydu, gübresiydi, ilacıydı derken sattığı mahsulden eline neredeyse para kalmıyor. Öyle olunca mecburen bıraktı adam çiftçiliği ne yapsın?

 • kizilsakal @kizilsakal

  Sen olayı baya yanlış anlamışsın dostum 😊. Bizi tabanca için tehdit etmeler ki ? Biz zaten çoooook uzun zamandır, tabanca ve pompalı tüfek üretiyoruz. Piyade tüfeği ve sınıftaki silahlar için tehdit ettiği söyleniyordu. Biz şu anda milli piyade tüfeğimizi tasarladık ürettik. Ama bundan öncede Sarsılmaz gibi markalar ülkede piyade tüfeği üretiyordu diye biliyorum tabiki bu m16 lisanslarını alıp izinle patent sahibi firma kontrolünde gibi. Burda üretmek değil sorun çünkü o teknoloji artık eski, yayıldı yani burda kendi tasarımınla tüm hakları senin olan özgürce kullanıp geliştirebileceğin bir piyade tüfeği yapmak ve mpt ile oda yapıldı zaten.

  • Meraklı @merakli

   ABD yapımı tabanca kullanılıyor Emniyet'te. Ambargo söylemleri çıkınca da METE ve CANİK için çalışmalar hız kazandı ve kısa sürede Emniyet'e dağıtıma başlandı.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @merakli yoo karışık hatta haberlere bakarsan nerdeyse her sene başka yerli firmanın silahıyla ilgili emniyette dağıtıldı diye haber çıkar ihale ile bu. Geçen dağıtılanın tetikleri kırılıyor diye şikayet ediyordu polisler demekki değiştirmişler yeni firma ile oda Türktü. Dediğim gibi burda önemli olan milli piyade tüfeği yapmak tabanca, pompalı tüfek bunlar zaten olan yapılan şeyler ülkemizde piyade tüfeğimizide yaptık. Tek MPT de yetmez inşallah milli tanklar, uçaklar savunma sistemleri vs. hepsi olur. Canik dağıtılalı 3-4 yıl belkide 5 yıl oluyor glock özelliği sergileyen bir silah ve tetik kırılma şikayetleri canik den geliyordu😊. Bundan 5 - 6 sene önceki silah fuarına bakarsanız Sarsılmazın patent alıp ürettiği başka isimle geçen ama orjinali m16, car15 gibi silahları Türkiyede ürettiğini görürüsünüz. bunları üretecek teknoloji var önemli olan kendi tasarımınla tüm haklarını elinde tuttuğun silahı üretmek onuda yaptık.( Bunları neden yazdım sebebi şu böyle bakınca çok aciz ve çaresiz bir ülke gibi duruyoruz ve bu fikir gençlere, insanlara yerleşirse olası bir işgalde direnme gücümüz kırılmış olur. Hemde doğrular 😊 )

  • Meraklı @merakli

   @kizilsakal hiçbir zaman çaresiz bir ülke değiliz. Bunu gençlerin öğrenmesi gerek. Bunun Hükümetle falan da alakası yok. ASELSAN'ın kurulum aşamasını bilen biri zaten böyle de düşünmez.

 • Umut @umut

  Benim aile büyüklerimin eski mesleği tüfekçilik. Yani bayadır torna tezgahlarında üretiliyor tabanca tüfek. Ama muharib sınıfı olanlar yeni olabilir.

 • Alice Abernathy @alice-abernathy

  Evet ama Rusların S-400'üne ve Batılıların F-35'ine muhtacız. Köprü yapmak övülecek iş değil çünkü herkes köprü yapabiliyor...

 • Alice Abernathy @alice-abernathy

  Köprü metafor. Yerine apartman da koyabilirsin. Beton dikmek marifet değil. Antik Romalıların zamanından beri yapılıyor. Silah hikayesine gelirsek Romanyalısından tutun Sırbına Vietnamlısına kadar herkes kendi bireysel kullanım silahlarını, silah varyantlarını üretebiliyor böyle.