#AskeriHavacılık;

Aha, AB de kendi sistemini geliştirmeye karar vermiş. Gerçi zaten vardı ama bu sefer ortak üretecekler. Bakalım sonu nasıl bitecek? Özellikle, AB için ABD üretimlerinden tamamen vazgeçebilecek bir konumda dünyaya gelirse işler değişebilir.

100 milyar euroluk tarihi anlaşma imzalandı! - Haberler | Sayfa: 1

Almanya, Fransa ve İspanya Savunma Bakanları, Avrupa’da yeni nesil savaş uçağı ve hava muharebe sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı. - Sayfa: 1
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Master @master

  "FCAS / Dassault NGF" ve "Tempest" 6. Nesil uçaklar olacaklar. Ayrıca Japonya, Rusya, Çin ve ABD nin de 6. nesil projeleri var. F-35 den sonra Avrupalıların (İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya) ve Japonya'nın ABD'den bağımsız olarak kendi uçağını yapmak istemesi F-35'in kimse belli etmek istemese de hayal kırıklığı olduğunu gösteriyor.

  ("TF / MMU" 5+ nesil olarak planlanıyor.)

  • lterlemez @lterlemez

   Amerikalılar uçağı çok spesifik görevler uçağı olarak yaptı ya, bana kalırsa. Sonuçta adamların da elinde, her ne kadar göreceli olarak eskimiş olsa da F-16 ve yeni olarak F-22'ler var. Bunlarla da F-35'leri destekleyebilirler (çok uzunca bir süre) ama diğer ülkelerin çoğu sadece F-16 ile destekleyebilecekler (biz de dahil olmak üzere). Ayrıca hem çok maliyetli hem çok bağımlı (hem Amerika'ya hem de dağıtılmış üretime) hem de çok sorunlu. Hele bir de, kazara yolcu uçağının başına gelen olay gibi bir şeyler çıkarsa sonradan (filo uçuşları başladıktan sonra), işler çok fazla karışabilir.
   Bir de son zamanlarda, bu tip üretimleri maliyetten kazanmak uğruna çok kurcalamaya başladılar sanki. Başına çok büyük bir iş açılacakmış gibi geliyor bana...

  • Master @master

   @lterlemez Amerikalıların F-16 lara ek F-15, F/A 18 ve A10 gibi uçaklarının yanı sıra çok gelişmiş katil dronları ve bombardıman uçakları da var.

   F-35 projesinin çökeceğini sanmıyorum (zaman+ para herşeyin ilacı) ama çökse bile ABD karalar bağlamaz. Olan Avrupalılara olur çok haklısın.

   F-35 şu an hâlâ çok yeni ve ham bir uçak, bulabilirsem yarın F-35 lerin Block-4 yol haritasını atayım, eklenecekek daha çok sayıda sistem var. Şu an F-35 ler için tam anlamıyla "kervan yolda düzülüyor" diyebilirim.

  • lterlemez @lterlemez

   @master; Microsoft'u çok kıskanmışlar galiba. Amerika zaten karalar bağlamamak için üretimi dağıttı ki. Ama, yine de bilemiyorum, yani bir savaş (göreceli it dalaşı) uçağı tasarlayıp, sonradan buna (bir yerleri yemediği için) kanat altı pilon ile taşıma kapasitesi eklemek çok garip geliyor bana. Bir uçağı, sadece gövde içi kapasite ile tasarlayıp, sonradan kanat altı pilon ile kapasite ile genişletmek bana akıl işi gelmiyor. Gövde içi kapasite ile nasıl çok maksatlı (joint operation) bir uçak olabilecek anlamıyorum açıkçası; çok bilgili değilim tabi ki bu konular da ama böyle bir uçağı çok fazla sayıda üretip, bir kısmına kara destek görevi, bir kısmına hava destek göre, hatta bir kısmına anti-zırhlı desteği göre vermek garip geliyor (saf Amerikan Kuvvetleri için konuşmuyorum). Biz de nasıl olacak mesela, bu kadar çok görevi tek tip bir uçak ile yapmak bize nelere mal olacak, hayal edemiyorum açıkçası...

  • Master @master

   @lterlemez Amerika'nın F-22 leri olduğu için başrolde F-35 ler olmayacak. Önden F-22 lerle hava sahasını temizleyip F-35 lerle yerde temizliğe devam ettikten sonra yine F-35 ve bombardıman uçaklarıyla hatta tehditler tamamen yok edildiyse B-52 lerle savaşa devam etme planları var.

   Avrupalılar (alırsak biz de tabi) bu temizliği F-35 lerle yapacaklar. Bahsettiğim Blok-4 ile gövde içi pylonlar 4 den 6 ya çıkacak mesela. F-35 ler şimdilik mükemmel bir uçak değil ama ileride daha da albenili olacaklar. Uçak tek tip dursa da stealth ve beast modu olduğu için 2 ayrı uçak gibi zaten.

   Bana kalırsa bu uçağın asıl güzel yanı B ve C modelleri. A modelini bariz keriz silkelemeye ürettiler kendileri kaymağını yiyecek.