Bu s400 ü satın alırsak ve amerika bize ambargo vs. uygularsa hiç üzülmem. Sonuna kadar desteklerim. Bazıları gibi sana yağ yoktu, tüp gaz yoktu, ekmek yoktu lafını bile yapmam ne şimdi ne de gelecekte.

Şu an amerikaya boyun eğersek isteklerinin devamı gelecektir diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Siyasi olarak buradaki herkes az çok düşüncemi bilir zaten. Mahallemizdeki uzun abiye günahımı vermem ama bu olayın iç siyasetle pek bir alakası yok.

  Sorun şu. Amerika bizim hakkımız olanı vermiyor. Saçma bahaneler öne sürüyor.

  Buna boyun eğmememiz gerektiğini düşünüyorum. Hep biz yapıcı oluyoruz fakat abd sürekli tehdit ve korku politikasıyla iş yürütüyor.

 • Alperen @byalperen

  İki ucu boklu değnek, ABD'yi dinlemesek kırılgan olan ülke ekonomisi daha kötüye gidecek, dinlesek dediğin gibi başka istekleri de olacak nereye kadar kabul edeceğiz. Bir yerde dur demek lazım.

 • Gökhan @gokhans19

  Amerika ve israile boyun eğmek zorundasın. Şimdi gerisini buraya yazamam. Sen boyun eğmediğinin sabahında yönetim değişecektir..

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Dimi çok komik bir durum haklısınız.

 • Mert @merphous

  ee ? düşünüyorsun da hocam, millet vekili değilsin sanıyorum, bizim ne düşündüğümüzün bir önemi var mı? bizim karar verme hususunda bir yetkimiz yok. s400müş oymuş buymuş şöyle olsun demek bizi nereye götürüyor. cevap veriyorum: hiç bir yere. boşverelim bunları işimize bakalım :E çünkü anca o şekilde bir şeyler değişebilir, yoksa s400 müş f35 miş diye onun bunun oyuncağı olmaya devam ederiz.

 • alper212 @alper212

  Bunun çözümü dış mihraklar, iç mihrakları diye ağlamak yerine saydam yönetime geçiş yapılması.

  Unutmayın ki dünyanın en çok nefret edilen ülkesi ABD. Ancak herkes orda yaşamak istiyor.

  • reducto @protego

   Dünya'nın en güçlüsü olup da sevilen bir ülke bugüne kadar olmamıştır, bundan sonra da olmayacak. Çünkü en güçlüysen o pozisyonunu korumak için çalışırsın. Amerika'nın yerinde biz olsak tek farklı şey ülke ismi olurdu

 • cengiz @cengiz

  Amerika her konuda çıkarlarını gözeterek hareket etse de her zaman sonuçları istediği gibi olmuyor. S-400 ve F-35'e birden sahip olmamız demek F-35 in birçok kusurunun ortaya çıkması anlamına geliyor. Uçağın gerçekten hayalet uçak olmaması,manevra kabiliyetinin düşüklüğü nedeniyle it dalaşıma girememesi. Mühimmat taşıma kapasitesinin düşüklüğü. En sinirimi bozan şey uçağın lojistik teknolojisinin tamamen amerikaya istibarat kaçırma aracı olması. Ve bizim bu uçakları asıl alma sebebimiz hayalet uçak olması ve bu konuda da ciddi şüpheler var. Amerika bizi kovarsa yatırımımızı geri isteriz kovmazsa cüzi bir miktarsa f-35 alıp mutlu mesut kullanırız. Uçağın bu kadar kusurunu duyduktan sonra umarım Amerika bizi programdan kovar diyorum. Daha sonrasında yapılacak ambargolar çok da önemli değil. Birkaç ambargo ülkenin özgürlüğü ve Amerikaya askeri istibarat sızmasından önemli değil.

 • Can Krmz @cnkrmz

  benim sinir olduğum şey propaganda aracı olarak yanlış kullanılması olayların. çıkar açık açık anlatırsın bu halk yine sana inanır mesele o değil de, ağamız zevk-ü sefa içerisinde saraylarda mojito tokuştururken bize kalan harcanmak olması koyan şey. yoksa savaşında, açlığında, imkansızlığında kralını çeker yine özgürlüğümüzden vazgeçmeyiz. ama tüm bunlar için cepheden cepheye koşup sırtı yatak görmemiş adamların üstüne basarak yapanlara inanmıyorum. tek dertleri bankadai rakamları olanlara ve bunun için açık açık halka yalan söyleyenlere inanmıyorum.

 • My_Techno @my_techno

  Tamamıyla siyasi bir konu o yüzden pek bir şey yazmayacağım, bu konunun içerde tam bir muhakemesi yapılmadan atılan yanlış bir adım. Olacaklar bilinmeli ve ona göre menfaatine en uygun hangisiyse o hareketi yaparsın. Birilerine yaranmak için böyle şeyler yapılmaz. Hem kafa tutuyorum, senin iznine ihtiyacım yok diyeceksin hem de öbür tarafa şirinlik için elinden geleni yapacaksın. Suudi Arabistan'ın yaptığı gibi ihtiyacı olmadığı halde milyar dolarlık silah ithalatı yapıyor her sene.

 • Master @master

  S-400 falan ABD için küçük mesele. Amerika'nın niyeti Türkiye'yi işgal olsa 400 s-400, 3500 F-35 in olsa durduramazsın.

  ABD için sorun herşeyden önce müttefiklerini Çin ve Rusya'ya kaptırmak. Türkiye bir kapıyı aralamaya hatta kırmaya çalışıyor, başarılı olursak peşimizden er ya da geç gelmeye çalışacak başka Batılı ülkeler de olacaktır. AB zaten yavaş yavaş çatırdıyor tek başına düşünmeye başlayan ülkeler Türkiye gibi ekstrem kararlar almaya çalışabilirler. ABD Amerika'sız NATO kavramının doğuşunu farkettiği andan beri içten içe tutuşmuş durumda ama oturup müttefikleriyle orta yolu bulmaya çalışmak yerine öfkeyle sağa sola yaptırım, özgürlük ve demokrasi saçmaya çalışıyor.

 • reducto @protego

  ABD'nin yerinde sen olsan, sen de aynısını yapardın. ABD mahallenin kötüsü değil, çıkarlarını düşünüyor. Aynı Türkiye'nin kendi çıkarlarını düşündüğü(düşünmesi gerektiği) gibi. Ülkeler arasında dostluktur arkadaşlıktır düşmanlıktır olmaz. Sadece çıkar çatışması/çıkar anlaşması olur. Amerika'ya boyun eğmediğimizde ne olduğunu gördük. 92'de Nato tatbikatında gemimizi batırdılar. Ne yapabildik? Irak olayını hatırlayanlar vardır. Çuval olayını da. Boyun eğmedin ne oldu? Askerinin başına çuval geçirdiler. Ne yapabildin? Bu işler öyle basit değil. Filmlerdeki gibi gururluyum boyun eğmem falan sökmez. Diplomasiyle ve çeşitli hamlelerle ilerlersin, elinde koz varsa onu oynarsın. Ama hem kozun yoksa hem diplomasi kıtıysan hem de diğer ülkelerle olayı lehine çevirebilecek anlaşma yapmaya yetecek vizyonun yoksa paşa paşa boyun eğeceksin. Eğmezsen eğdirirler. Hem eğdirirler hem eğmediğine de pişman ederler. Pirince giderken bulgurdan da olursun. Elinde hiçbir şey olmadan, hiçbir planın olmadan kafa tutarsan boyunun ölçüsünü alırsın. Maalesef ki "tüm komşularla iyi ilişki, tüm ülkelere yakın olalım hiç kimseyle kötü olmayalım" politikasının ceremesini çekiyoruz bugün. Plansız programsız anlık hareket edersen, gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi 20-30 yıllık hareket planı oluşturmak yerine anlık kararlar verirsen sonucuna katlanırsın. Saf olursan ve çıkarlarını gözetmezsen başkalarının ağına düşersin. Ha üstüne de yapmadığın aptallık kalmazsa kafana binerler. Örnek;

  Irak'a aklınca giriş izni vermemek
  Esad'ı terörist ilan edip Suriye'nin parçalanmasına izin vermek
  Ege adaları konusunda yıllarca hiçbir şey yapmamak, Yunanistan yıllar boyunca çalışırken kenardan izlemek, sonuç olarak Doğu Akdeniz'deki haklarını kaptırmak

  Daha saymaya gerek var mı? Türkiye'nin elinde hiçbir koz yok. Amerika karşısında gidebileceği kimse yok. Rusya da yok. Sanıyor musunuz ki S400'ü alınca Rusya'yla "arkadaş" olacağız? Rusya Türkiye'yle tam bir anlaşmaya yanaşsa zaten bugün çoktan S400'leri almıştık bile. Suriye'de Rus bölgelerine girememek bunun en büyük kanıtı. Rusya sadece bizi Amerika'dan uzaklaştırmaya çalışıyor, onun dışında farklı bir anlaşma isteği yok. Bugün Suriye sorunuyla kendi başımıza çorap örmeseydik, Amerika'nın elinde Suriye/YPG kozu olmayacaktı. En büyük kozu da bu. Esad'la iyi geçinip, Suriye'nin toprak bütünlüğünün bozulmasına izin vermeseydik, bugün Amerika'nın elinde ambargodan başka bize karşı kullanabileceği bir şey olmayacaktı. Sadece bir beceriksiz bölgede kendinden çok daha güçlü devletler söz sahibiyken komşusunun parçalanmasına izin verir. Tüm bunlara rağmen, Trump'ın başkanlık döneminde elimizde çok büyük bir koz olabilirdi. AB. ABD ve AB uzun zamandır olmadığı kadar uzaklaşmış durumda, son olaylarda birçok kez AB ülkelerinin ABD'nin karşısında durduğunu gördük. S400 konusunda bile ses çıkartmadılar hatta fazla yaygara koparmadan "Türkiye'nin kararı" dediler. Peki biz ne yaptık? AB'deki istisnasız her ülkeyle bir sorun çıkartmayı başardık son 5 yılda. AB'nin bize karşı uygulanacak bir ambargoya uymayacağını garanti altına alabilseydik, bugün ABD'nin ambargosu da bizi çok etkilemezdi. Türkiye bugünkü bok çukuru haline getirilmeseydi zaten 5 yıl kadar önce AB'ye tam üyelik süreci başlardı bile belki. Şu halimizle bizi kim ne yapsın. Ne adalet var ne hukuk var ne ekonomi var ne insan hakları var ne insanlık var. AİHM kararlarını bile uygulamayan bir ülkeyi AB'ye alacak halleri yok, zaten AİHM kararlarını uygulamayan bir devlet AB'ye girmeyi umursamıyordur da. Sonuç olarak AB bugün bizi ABD'ye karşı destekleyebilirdi. Ama ne yaptık? Ayrım yapmadan, her bir AB ülkesine etmediğimiz hakaret, çıkartmadığımız kriz kalmadı. Sonuç olarak bugün ABD'ye karşı yanımızda kim durur? Hiç kimse. ABD'ye karşı ne kozumuz var? Hiçbir şey. Peki neyine güvenip kafa tutacaksın?

  Türkiye S400 ve F35 konusunda ileri görüşlülük konusunda kıt bir ülke olduğunu kanıtladı. Kendini böyle bir duruma sokabilmek büyük beceri. S400 alsan, Amerika tepene binecek, almasan Rusya Suriye'den komple şutlayacak, o düşen uçağın hesabını soracak. Bu durumda gidip de iki taraftan birine "seninleyim diğeri tü kaka" diyemezsin. Dersin de, sonra pişman olursun. Yapman gereken elinde koz tutmaktı. Ama hiçbirini beceremedik. Hala AB ile ilişkileri düzeltmek için hiçbir şey yapılmıyor. Dış politika konusunda en ufak hareket alanımız kalmadı. Kalan 2 ayda da bişey yapabilecek durumda değiliz. Hangi tarafı seçersek seçelim, sonuçları hoş olmayacak. S400 illa alınacaksa, AB ile ilişkilerin normalleştirilip o taraftan bir ambargo kararı çıkmayacağını garanti altına almak gerekiyor. Ama 2 ayda? Zor. Zaten şu an bir önlem alındığı da yok. Yerel seçim uğruna dış politikayı boşvermiş durumdayız

  Ambargo işini de öyle kolay sanmayın. Şu anki ekonomi durumumuzda bir ambargo Türkiye'yi bitirir. Zaten son 1 yılda bittik, artık kurtaracak birşeyimiz de kalmaz. Ne ABD gibi krizden para basarak kurtulabiliriz ne Yunanistan gibi AB'den yardım alabiliriz. Türkiye ekonomisini çeviren tek bir şey var, sıcak para akışı. Onu da yok ettik zaten, bugünkü krizin sebebi de bu, hem yatırım almayı sürdüremedik, hem gelen paralarla yatırım üretim yapacağımıza inşaata girdik. Merkez bankasında döviz kalmadı, satacak birşeyimiz kalmadı, bir ambargoyla batarız. O yağ yoktu tüp yoktu laflarını hepimize söyletirler. Tüp yoktu demezsin gerçi ama arabana koyacak benzin bulamadığında, Venezuela gibi bir yemeği bir poşet para karşılığında yediğinde görürüz ambargodan pişman olup olmadığını. Yorumlarda "birkaç ambargo" diyebilenler var gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. Kimseye "sen hiç ambargo görmemişsin" diyecek değilim, ancak bir ambargonun tam olarak ne anlama geldiğini açıp okumaya bile tenezzül etmediyseniz onu anlatacak da değilim. Olay sadece tüp bulamamakla bitmiyor. Keşke bitse. Ayrıca Türkiye artık eski Türkiye değil, tarım ürünlerini bile ithal ediyoruz, ne istediğinize dikkat edin.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   ABD mahallenin kötüsü değil derken? Irak’ta insanları çırılçıplak üstüste yığıp... neyse. Anlatmaya gerek yok zaten.

  • reducto @protego

   @kgk Türkiye'nin kendi insanına yaptığı kötülükleri düşün, bir ülkenin başka ülkeye yaptıkları onu mahallenin kötüsü yapmıyor evet. Irak konusunda da Türkiye ne cevap verirse versin Abd girecekti, onlara karşı çıkarak Irak'ta söz sahibi olma hakkımızı da kaybettik. Irak'a Abd ile girsek bugün ne kadar farklı olurdu herşey değil mi? Türkiye bölgedeki çıkarlarını koruyabilirdi. Onun yerine bölgeden şutlandık. Amerika'ya izin vermeyerek elimize geçen birşey de olmadı.

  • reducto @protego

   @kgk Bu arada bahsettiğin işkenceler konusunda, evet hepsi yapıldı. Ancak bunu Pentagon'un falan emrettiğini mi düşünüyorsun? 5-10 tane pe.evenk asker biraraya gelip bu boku yemişler. Olay ortaya çıkınca Amerika ne yaptı? İnkar mı etti hasır altı mı etti? ABD'de bu durumu konuşmayan üst düzey yetkili kalmadı. O askerlerin hepsini görevden alarak tutukladı, savaş suçlusu olarak. Sonucu ne oldu bilmiyorum, daha önce öğrendiysem de hatırlamıyorum çok geçti üstünden. Şimdi biraz araştırdım ama bir bilgi bulamadım. Maalesef bu tip hayvanlar her ülkenin askerinde var. Bizim askerleri de gördük 15 Temmuz'da. Hapishanedeki tutukluları falan da değil yani sokaktaki kendi insanlarını öldürenler. Savaş suçlusu askerler için bir ülke tamamen kötüdür denemez. Bu mantıkla mahallenin kötüsü biz de olabiliriz. Ayrıca şöyle bir şey de var. Türkiye'de kendi insanına yapılan işkenceyi ve tecavüzü anlatıyor 1. ağızdan. Peki Türkiye'nin tutumu ne bunun karşısında? Sayfayı engelletmek. VPN'le girersen açılıyor 🙂 Amerika'nın aksine bu yapılan işkenceleri ve tecavüzleri yargı sistemi dahi umursamıyor. Amerika'nın tutumu vs. Türkiye'nin tutumu. Mahallenin kötüsü kim? https://www.aktifhaber.com/iskence/ankaradaki-iskence-merkezinde-6-ay-iskence-goren-ayten-ozturk-herseyi-anlatti-h133662.html

  • Martin @martin

   @protego Orman kanunlarını temel alırsan mahallede kötü yok. İri hayvanın küçük hayvanı yemesi o hayvanı kötü yapmıyor. Ancak medeni dünya kanunlarını temel alırsan mahallenin kötüsü amerika çünkü küçükleri, rakipleri, kendinden olmayanları yiyor, yemeye çalışıyor veya küçükken başını eziyor. Hatta kendinden olana yardım edip diğerlerini yemesi için cesaretlendiriyor, yardım ediyor. E şimdi medeni ve ahlaki açıdan bakarsan bunlar insanlık suçları. Yani amerikayı orman kanunlarının geçerli olduğu ortamda haklı çıkarıyor. Bizim yaşadığımız dünyada ise bunlar hep suç, kötülük, cinayet vs. vs. Yukarıdaki arkadaşlar o perspektiften bakıp yazmışlar. Sen aşırı realist yaklaşmışsın. Yani amerikayla savaşa girsek. Amerika "caydırıcı olsun diye" kafamıza atom bombası atsa. Ameriga haklı birader. mi diyeceğiz?

  • reducto @protego

   @martin Hep dediğim şey, bunları her gücü olan ülke yapar. Osmanlı da güçlüyken yapmış. Çünkü bu sayede güçlü kalabilirsin. Amerika'nın yerine geçsek bugün, değiştirdiğimiz tek şey ülke ismi olurdu. Hangi ülke güçlüyse güçlü kalabilmek için diğerlerini ezecek. Bu iş hep böyle. Bundan kaynaklı diyorum ki Amerika zaten yapması gerekeni yapıyor. Bunu yaptı diye Amerika'yı şeytan ilan etmenin anlamı yok çünkü yerine kim gelse aynısını yapacak. Biz dahil. Yapılan iyi güzel birşey mi değil ancak düzen böyle

   Suç kötülük işine gelirsek, her ülke suçlu, her ülke kötü. Bak yukarıda bir link attım, VPN'le girip oku. CIA'in sorgu evlerinden farkı yok 🙂 Gerçi CIA sorgu evlerinde tecavüz yoktur sanırım. Herkes gücü yettiğince kötü

   Elbette haklı demeyeceğiz. Ancak işin o duruma gelmesini engellememiz gerekiyor. Devletin hiçbir şey yapmayıp, sadece yerinde oturup "o öyle olmasın bu böyle olmasın" demesiyle daha çok bu duruma düşeriz. Oy derdine AB ülkelerine edilmedik hakaret bırakmadılar sağolsunlar. Bugün yanımızda AB de yok. AB üyelik süreci niye durdu? Bizimkilerin insan hakları ve yargı konusundaki maddeleri yerine getirmeme ısrarı yüzünden. "İç işimize karışamazlar" mış. Tabi biliyoruz o işleri. AB'den komple uzaklaştık. S400 konusunda bize ses çıkartmayıp "Türkiye'nin kararı karışamayız" demeleri bile bir işaretken hala bir adım atmıyoruz şu içine ettiğimin seçimi yüzünden. ABD konusunda AB'yi yanımıza tamamen çekebilirdik. Doğu Akdeniz'e gelince iş değişiyor, AB ülkeleri orayı çoktan paylaştılar, bizi dışarıda bıraktılar. Yunanistan bir bir her adaya belediye kurup karasularını genişletirken kenardan izlediğimiz için. Peki bu konuda yanımızda kimse yok mu? Var. İngiltere. Brexit yüzünden de olsa, Doğu Akdeniz konusunda bizim lehimize konuşan tek ülke. Peki bizim sesimiz çıkıyor mu bu konuda? Hayır. İngiltere'yle bu konuda bir çalışma yapmak için adım atıyor muyuz? Hayır. Devletin tek yaptığı yatmak. Plan yok program yok, koz elde etme derdi yok anca sağa sola sataşma var ki onlar da anca lafla sataşma ilkokul çocuğu gibi. Sonuç bugünkü halimizdeyiz. Bu konuda yanımıza kimseyi çekmeye uğraşmıyoruz anca konuşuyoruz. Öyle kafana göre gidip senden 10 kat güçlü birine kafa tutamazsın. Tutarsan seni benzetirler. Kafa tutmak istiyorsan önlem alacaksın ama onu da yapmıyoruz.

  • Martin @martin

   @protego Diplomasi konusunda zayıfız malesef. Ama avrupa birliğine zaten giremeyecektik. Biz şu an ortadoğuda iki dev güreşirken taraf tuttuğumuz için kaybediyoruz. Amerika tarafında saf tutsaydık bu sefer rusyadan zulüm görecektik. Tarafsız kalmanın bir yolunu bulmalıydık.

 • Hüsamettin @akhenaton

  bence amrerika s400 almamızı istiyor,hatta bizi buna zorluyor,

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  S400 alıp kuzey kıbrısa koyarsa desktelerim söylediklerini. Ancak Ankaraya tak saraya koyacaksa ABD nin yapacağı her şeyi hak ediyoruz.

 • suicide @suicide

  Abd ye ciddi ciddi kafa tutulduguna inanan var mi hakikaten? bence her sey danisikli dovus, nasil olsa vatandas hicbir seyden sikayet etmiyor, abd yi dusman gosterdikce daha cok sariliyor yilana. E ekonomi de bir asagi bir yukari(?) dalgalaniyor bu bahanelerle. Hepsini gec sadece su kur hareketlerini bilen bile son 2 senede parasina para katti. Mb rezerv harcayip dusursun al, saga sola satasip yukseltilsin sat. al sat al sat...

 • @merakli

  1974 Temmuz, daha önce yaşadık problem yok.

 • 3dfx @3dfx

  Gecen su videoyu izledim. Bizi F35 Supply Chaininden cikarirlarsa gram üzülmem artik. S400 kesinlikle alinmali. Bu noktada geri adim atilirsa bundan sonra her olayda „sen tabanca üretirsen ambargo gelir haaaaa, bak o tank iyi ama motor ürettirmem haaa, güzel füze kendin üret ama baskasina satarsan ambargo gelir haaa“ diye kafaniza vurur ekmeginizi alirlar.

  https://m.youtube.com/watch?v=DTDEljciigY

  • reducto @protego

   Aynısını 90'larda söyledik, tatbikatta gemimizi batırıp yanlışlıkla oldu dediler. Na yapabildik? Aynısını Irak'a girerken söyledik, askerlerimize terörist muamelesi yapıp çuval gerçirdiler. Ne yapabildik? Çözüm yok mu var. ABD sana karşı tehditse onlara koz vermeyeceksin elinde koz tutacaksın. Suriye meselesini bok edip oranın parçalanmasına göz yumduk. Sonuç olarak YPG'yi kendimize tehdit haline getirdik. Amerika'nın elindeki en büyük koz bu ambargodan önce. ABD'ye kafa mı tutacaksın? Önce ellerine koz vermeyeceksin. Sonra koz bulacaksın. AB gibi. Ama ne yaptık? AB ile şov yapmak için ilişkilerimizi bozduk. Her seçimde çıkıp AB ülkelerine etmedikleri hakaret kalmadı birilerinden oy alabilmek için. Sonuç? Gidebileceğimiz kimse yok. Öyle haybeye kafa tutamazsın. Kafa tutmak istiyorsan önce planını yapacaksın, önlemlerini alacaksın, hamleleri düşüneceksin. Öyle günlük karar alırsan tepene binerler. S400 meselesinde AB ülkeleri buna "Türkiye'nin kararı" demişlerdi bu işi büyütmeden. Peki ne yaptık? Aramızı bozmaya devam ettik. AB dışındaki diğer NATO üyeleri S400 durumunu kabul etmişken onlarla arayı düzeltmek yerine iyice batırdık. Şu an hiçbir önlem almadan kafamızın dikine gidersek asıl o zaman kafamıza vurup ekmeğimizi alacaklar. Bir önlem alındığı da yok zaten