Merhaba arkadaşlar,

Bugün piknikten döndükten sonra evimin önünde duran bu kasayı gördüm. Eski püskü hurda bir kasa. Tabi ki meraklı ben şöyle bir bakmadan edemezdim. Dell marka OptiLex G1 model bir bilgisayardı bu.

İlk dikkatimi çeken işlemcinin soketli yapısı oldu. Intel Pentium II işlemciydi. Her ne kadar yaşım yetse de o zamanlar babam bilgisayarın dersleri engelleyen bir araç olduğunu düşündüğü ve bu yüzden bana pc almadığı için ilk defa soketli bir işlemci görmüş oldum. İşlemci detayları şunlar:
http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium-II/Intel-Pentium%20II%20400%20-%2080523PY400512.html Üzerinde herhangi bir fan yok. Direk ısı borusu ile soğutuluyor.

Ekran kartı olarak direk anakarta gömülü ATI 3D Rage Pro agp 2x gpu vardı. O zamanlar PC'den oyun oynayamayan birisi olarak bu kart ne kadar güçlü, hangi seviye kart vs. bilemiyoum. Eskiden gpular daha iyiymiş. En azından üzerinde devasa fan ve ısı borusu kombinasyonu yokmuş. Tabi ki önemli olan beklentiler.

Şaşırıdığım diğer bir nokta da kasanın tabanında bulunan PCI genişleme yuvaları oldu. Demek ki eskiden anakart üzerinde yer kalmadığı için ek bir slotla uzatmışlar. Yıllar geçtikçe günümüz anakartlarındaki çipler küçülmüş ve pci yuvalarına yer kalmış.

Sabit disk olarak bir zamanların popüler markalarından Maxtor'u görüyoruz. 4 GB IDE bir sabit disk. Şimdilerde bu kapasite çok komik geliyor ama zamanında büyük olduğunu düşünüyorum. Üretim yılı 98 olduğuna göre muhtemel bilgisayarda 1999 yılında üretilmiştir diye "kaba" bir tahmin yapıyorum.

Ram'in markası Hyundai ama bildiğimiz Hyundai'nin elektronik kolu olan Hyundai Electronics. 128 MB bellek.100 mhz hızında çalışıyor.

Dell bilgisayarı Avrupa'da ürettiğini özellikle vurgulamış. Yıl 99 olmasına rağmen ürün Windows 98 ile çıkmamış. Windows 95 ve NT ile çalışmak için dizayn edilmiş. Akılda kalıcı "Intel Inside"
logosunu da unutmamak lazım.

Amerikan şirketi olmasına rağmen o zamanki üretim süreci İrlanda üzerindeymiş. "Made in China" arayan gözler, "Made in Ireland" görünce değişik duygular içine giriyor. Sizi bilmem ama Çin dışında üretilen mallar özellikle teknoloji ürünleri beni duygusal açıdan daha çok tatmin ediyor. Daha fazla güven duygusu veriyor.

Günümüzden farklı olarak giriş çıkışlarda anakartın ve kasanın yapısı ile orantılı olarak yerleştirilmiş.Ses giriş çıkışları en altta. USB sadece 2 adet. Genelde hep seri portlar yaygın. Günümüze tanıdık VGA bağlantısı.

Bütün bunlar bize geleceğin geçmişten ilham aldığını, alacağını gösteriyor.Tozlu rafları 90'lı yılların sonu da olsa yaşadım biraz ve kendi gözümle deneyimlerimi paylaştım. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim 🙂 #akış #tozluraflar

BeğenFavori PaylaşYorum yap