@orcun Hocam merhaba. Yanlış hatırlamıyorsam Polo 1.2 tdi kullanıyordun. Bu gün bir tane Bluemotion paket olanından gördüm, kullandım. Araç fena değildi kendi inceleyebildiğim kadarıyla şasesinde direklerinde falan bir kusur görünmüyordu. Tabii ki alırsam muhakkak ekspere sokacağım ancak kafama takılan bir husus oldu. Onu da sana sormak istedim. Araç siyah renk, ancak bagaj havuzunu açıp baktığımda hiç bir yerinde kaynak macun vs bir şey yoktu. Etiketler bile öylece duruyor olmasına rağmen rengi siyah değil mat füme tonlarındaydı. Bu normal bir durum mu? Ek olarak bu araçla ilgili görüşlerin nedir tavsiye eder misin, alırken şunlara mutlaka dikkat et dediğin bir husus vs. var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  eksper işi sürpriz yumurta. boya gibi gereksiz şeylere önem verirken airbag ve şasi kontrolü atlanabiliyor. aynı renk çıkma parça takınca orjinal oluyor araba.

 • BURAK ADAGÜN @burakadagun

  Belirtiğiniz bölge, verniklenmemiş olabilir.

 • Kemal B. @calimera

  Anladığım kadarıyla normal bir durum. Tamponun rengi ve bagaj havuzuna bakınca arada ciddi bir renk farkı görülüyor.

 • qwerty @qwerty

  100-200 lira fazla ver ve kurumsal bir ekspere götür. Çoğu hem bilemeyebiliyor hem de satıcı ile anlaşıp arabayı temiz gösteren çok. Gitmeden önce satıcı ile konuş, dediğinden farklı bir şey çıkarsa almam boşuna sokmayalım ekspere diye. Eski sahibinden kalma satıcının da bilmediği kusurlar falan olabilir tabii.

 • qwerty @qwerty

  DSG şanzımanlı ise bir daha düşün. VW'ların manuel viteslilerini öneririm. DSG çok fazla sorun çıkaran bir şanzıman. Sorunlarının çözümü de masraflı oluyor. Genellikle birinci vitesten ikiye geçerken sarsmasından farkedilir sorunu. Koca marka hatalı şanzımanlı ürün çıkarır mı mantığı ile yaklaşıyor herkes ama yapıyorlar.

 • Orcun @orcun

  @calimera Kusurabakma dün işten güçten vakit bulamadım anca bakıyorum, evet 1.2 tdi polo bluemotion 2011 model kullanıyorum. Şöyle diyeyim orjinal bluemotion'da ön panjur farklı, jantlar farklı, spoiler var ve iç koltuklar farklı, bazı satıcılar en boş paketi bm diye satıyorlar ama değil + normal poloya göre az biraz daha yere yakın amaç işte az yaksın uzun yolda vs. vs. vs. çok memnunum 4-5 litre arası 100 km şehir içi izmirde trafikte yapıyorum. Köpek gibi de kullanıyorum dağa taşa hatta arabada buzdolabı dahil taşıdım. Hani bakımını yap yağını balını eksik etme taş gibi araba 130 bini geçtim, zaten düz vites dsg belası yok, beni hiç üzmedi diyebilirim. Motora gelirsek izmir bucayı bilirsin işçievleri vs vs buralar full yokuş iniş çıkış vs hani böyle bayıldı kaldı etti hiç yaşamadım. Dizel zaten tork fena değil 1. vitese at hertürlü çekiyor illa gazı köklemeye deviri yülseltmeye gerek yok. Maliyetten kısmak için dış kasa kabuk rengini öyle pek görülmeyen yerlerde benzer ton ama farklı tonlarda kullanıyorlar bende mesela araba lacivert içi yani görünmeyen yeri vs. açıp bakarsan mat bir lacivert daha açık renk ama boyalı değil, hiçbir kaza belası yok ben 4 farklı ekspere götürdüm bu arada motordaki vidalarıan kadar baktırttım ustam kaportacı bende kaportacı sayılırım ben bile altından üstünden direklerden heryerine kadar baktırttım alırken hiçbir sorun yaşamadım o yüzden. Bakım mühim ama onu diyeyim sana adam gibi yağ kullanacak castrol magnatech edge'in ben işte bu dizel araçlar için özel serisini kullanıyorum. Filtreler falan hep bosch yada mann vs öyle abidik kubidik marka yok. Geçen işte 120 binde triger değişti 100 binde birde nemelazım diye komple iç soğutma sıvısını baskı balatayı hatta firen hidrolik sıvısını vs kadar değiştirttim. Sürüş güzel ama denediysen farketmişsindir araba 60 70 lere kadar az güzel hızlanır ama dersen ötesi nasıl biraz bayılır daha yavaş yavaş hızlanır vs. yazılım attırıp dahada iyileştirenler var ama ben önermem.

  • Kemal B. @calimera

   Teşekkür ederim hocam. Araç gerçekten bluemotion. Sağına soluna bir şeyler takıp bluemotion gibi satışanlardan değil. Kendim de az çok anlarım o yüzden bi göz muayenesi yaptım ama bu gün götürüp iyi bir ekspere göstereceğim. İstanbulda biraz kullanma fırsatım oldu. Benzinliden sonra haliyle tatsız ve gürültülü geldi ancak işlevsellik anlamında kesinlikle beğendim.

  • Orcun @orcun

   @calimera Ekspere dikkat et. Öyle boya makinesi ile sağına soluna bakıp dandik dyno'a çıkartıp abi motor yüzde 90 çıktı iyi bu vs diyorsa ondan kaç, eksper falan değil o uyduruk iş bilmez vasıfsız elemandır. Boya ölçer ile ölçülür ama mesafesine bak 20 30 cm'de bir ölçmesi lazım. Arabayı kaldırıp altına iyice bakması lazım. Motoru sağına soluna vidaları conta şu bu hepsine tek tek bakması lazım. kaportada işte direklerde vs. aradaki kauçuğu çıkartıp puntolara bakarlar nizami düzgün fabrikasyon mu ? yoksa araba kesip eklemeli mi ? airbagler ne alemde ? üretim tarihleri ile aracın model yılı tutuyor mu ? tamirli mi ? değişmiş mi ? birton işi var yani öyle aman diyeyim elde boya makinesi ile bakıp dyno'a çıkartıp yalandan eksper yapanlara arabayı sakın götürmeyin. Gürültü malesef biraz var, gaza böyle bastıkça kendine has hırıltılı sesi de var severseniz tabi, neticede 3 silindir makine bu arada sıcak soğuk klimasını deneyin, bakımları ne zaman yapılmış öğrenin, triger 120 binde kesin değişmesi lazım değişmiş mi ? değişmemişse abi gider dediler ellemedik diyorsa o en temiz 1000 liralık olursun, o kayış zaten koparsa yandın aman o yüzden ertelenmesin. Başkada öyle pek dikkat edeceğin husus yok.