Global Times'ın özel haberine Huawei, dünya akıllı telefon piyasasında söz sahibi hemşehrilerini bir araya toplayıp kendi geliştirdikleri Hongmeng kod adlı işletim sistemini anlatan ve onları da bu işletim sistemini kullanmaları konusunda teşvik eden gizli bir etkinlik düzenledi. Huawei, bu girişimle işletim sisteminin doğuştan piyasada söz sahibi olabilmesi için doğal bir destek ortamı yaratmayı hedefliyor.

Firmanın bu etkinlik sonucunda hemşehrilerinden Xiaomi ve Oppo 'yu kendi işletim sistemlerine şans vermeleri konusunda ikna etmeyi başardığı iddia ediliyor. Xiaomi ve Oppo firmalarının Huawei'in işletim sistemini cihazlarında test etmeye başladığı söyleniyor. İki firmanında bu işletim sistemi hakkında olumlu düşündüğü ve ürünlerinde yer vermeye çalışacakları rivayet ediliyor.

Huawei tarafı Global Times'ın bu haberini yalanlasa da Global Times sunduğu delilleri ile olayın gerçek olduğunu iddia ediyor. Ancak Huawei yerel mahkeme kararıyla Global Times'ın ilgili haberine yayın engeli getirilmesini sağladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap