finis tabletleri şeker gibi yapması garip çocuk görse şeker diye yer

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  O baya büyük bir şey ama bir de kokusu tadı falan acıdır diye tahmin ediyorum.

 • Master @master

  https://www.dunya.com/ekonomi/camasir-ve-bulasik-deterjanina-standart-getirildi-haberi-400460

  "Tek kullanımlık dozajlarda ve sıvı olan tüketicilere yönelik çamaşır deterjanı veya tüketicilere yönelik otomatik bulaşık makinesi deterjanı çözünür bir ambalajda yer aldığında ek hükümler uygulanacak.

  Söz konusu ek hükümler kapsamında tek kullanımlık çözünür ambalajda bulunan ve sıvı olan tüketicilere yönelik çamaşır deterjanları veya otomatik bulaşık makinesi deterjanları, bir dış ambalaj içerisinde ihtiva edilecek.

  "Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın" ifadesi görünür bir yerde ve dikkat çeken bir formatta hazırlanacak. Küçük çocukların ambalajı açma yeteneğini engelleyen ve dış ambalajın ömrü boyunca tekrar tekrar açılma ve kapanma koşulları altında işlevselliğini muhafaza eden bir kapak ile donatılacak."

  Yani artık en soldaki veya en sağdaki gibi ambalajlı üretilmeleri gerekiyor.

  • Master @master

   Deterjanlar hakkında yönetmelik:

   MADDE 17 – (1) Ev tipi temizlik ürünlerinin içeriğinde bulunan nitrik asit oranı %20’yi geçemez.

   (2) Tek kullanımlık dozajlarda ve sıvı olan tüketicilere yönelik çamaşır deterjanı veya tüketicilere yönelik otomatik bulaşık makinesi deterjanı çözünür bir ambalajda yer aldığında, Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmeliğin hükümleri saklı kalmak üzere aşağıdaki ek hükümler uygulanır:

   a) Tek kullanımlık çözünür ambalajda bulunan ve sıvı olan tüketicilere yönelik çamaşır deterjanları veya tüketicilere yönelik otomatik bulaşık makinesi deterjanları, bir dış ambalaj içerisinde ihtiva edilmelidir. Dış ambalaj (b) bendinde, çözünür ambalaj ise (c) bendinde yer alan gerekliliklere uygun olmak zorundadır.

   b) Dış ambalaj:

   1) Ürünün veya bireysel dozların görünürlüğü engellenecek şekilde opak, mat ve benzeri nitelikte olmalıdır.

   2) Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrası saklı kalmak kaydıyla, P102 “Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın” önlem ifadesini görünür bir yerde ve dikkat çeken bir formatta taşımalıdır.

   3) Kolaylıkla tekrar kapanabilen, kendi kendine ayakta durabilen bir yapıda olmalıdır.

   4) Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik Ek-2 Bölüm 3.1.’de belirtilen düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla,

   i) Küçük çocukların ambalajı açmasını zorlaştıracak şekilde iki elin koordineli eylemini belirli bir güç ile birlikte gerektirerek küçük çocukların ambalajı açma yeteneğini engelleyen,

   ii) Dış ambalajın ömrü boyunca tekrar tekrar açılma ve kapanma koşulları altında işlevselliğini muhafaza eden

   bir kapak ile donatılmalıdır.

   c) Çözünür ambalaj:

   1) Kazara ağza alınması durumunda, en fazla 6 saniye süreyle oral itici davranışa neden olan güvenli konsantrasyonda caydırıcı bir ajan içermelidir.

   2) 20°C’de suya konduğunda sıvı içeriğini en az 30 saniye muhafaza etmelidir.

   3) Standart test koşulları altında en az 300 N'lik mekanik basınç dayanımına direnç göstermelidir.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Böyle şeyleri göstermemek lazım. Yani firma değil sen dikkat ediceksin.

 • overkill @overkill

  Çocukların dikkatini çekiyor evet, bizim çocuğun da dikkatini çektiğini gördüm, direk ulaşamayacağı bir yere kaldırttım, şimdi eşim de zor ulaşıyor o derece 😁