"Hayatında macOS kullanmamış insanlar apple'ı eleştiriyor. Bu bilgisayar profesyoneller için siz anlamazsınız" diyenler için ses konusunda oldukça profesyonel, yıllarca apple kullanmış bi abimizden apple yorumu. 1 yıllık video ama aynı şeyler hala geçerli.

Apple: It's Good If You Like CRAP

I'm fed up with Apple. BUY THE BEATO BOOK HERE → http://bit.ly/2uTQFlo SUBSCRIBE HERE → http://bit.ly/2eEs9gX BECOME A PATRON → http://bit.ly/2tqdPLG My Link...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mesut Çevik @mesutcevik

  Adam 15 yıllık G5 ile işini yapmaya devam ederken güvenlik nedeniyle kaldırılan FaceTime görüşme kaydı butonu ve daha 2 gün önce 3 farklı programa bölünen iTunes’u kullanamadığı için ürünler çöp diyor ve siz buna katılıyor musunuz? Bakın 15 yıllı bilgisayar diyorum, adam Apple G5 kontrol odasında çalışıyor diyor. 15 yıl...

  • cestlavie @cestlavie

   eskiyle yeni arasındaki farkı eleştiriyor adam zaten. biraz yaşlanmış ama haklı noktaları da var. itunes gerçekten berbat değil mi?

  • Forosulion @foro

   Benim bu videoyu paylaşmamdaki asıl amaç insanların sanki tüm profesyoneller sadece apple ürünleri kullanıyor gibi davranması. macOS'un bi üstünlüğü olabilir profesyonel piyasada ancak donanımsal olarak hep fiyatına oranla geride kalıyor apple. Bu abimiz de kendisi bilgisayar toplayıp hackintosh kuruyor zaten devamında.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion Adam Apple ürünleri kullanmaya devam ediyor. Hem de 15 yıllık bilgisayar ile de işini görüyor. IBM bile çalışanlarına Macbook dağıttı. Bakın bir şeyin pahalı ve ulaşımı zor olmadı ile kötü işe yaramaz olması farklı şeylerdir. Teknolojiye ve teknoloji üretenlere ne aşık olun ne de nefret edin. İkisi de gerçekleri görmenizi engeller.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @cestlavie Adamlar 2 gün önceki sunumda, çok servis ekledik artık iTunes çok karışık dediler ve yazılımı üçe böldüler. Neyin derdi bu anlamadım 🙂 sanki milletten zorla Apple vergisi alıyorlar. Alan alır almayan almaz. Teknoloji gelişiyor ve bu gelişim hala daha firewire port kullanarak ya da Thunderbolt 2 portunu kullanmaya devam ederek olmuyor ne yazık ki.

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik IBM'in çalışanlarına macbook dağıtması neyi kanıtlıyor anlamasam da dediklerinizde haklısınız. Ancak fiyatlandırma konusında cidden insanlarla o kadar dalga geçiyor ki apple'a bazen objektif yaklaşamıyorum😀

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion IBM, hani şu PC'nin mucidi, yıllarca Windows yüklü Thinkpad dizüstüleri satan firma hatırladınız mı? Adamlar Macbook ile maliyetler düştü. Cihazlar standart dizüstülere göre daha uzun ömürlü dediler. Kısacası bir çok "profesyonel" gibi onlar da Macbook'a (Apple ürünü) geçiş yaptılar. Nesini anlamadınız 😀

  • Martin @martin

   Adam 2013 model olanını kullanıyormuş. Yani 6 yıllık. Diğer modellerde de öncü diye çıkan bağlantı ara birimlerinden şikayetçi. Artık kullanmam diyor. Neyi savunuyoruz ki burada? Dediğiniz gibi ne aşık oluyoruz ne de nefret duyuyoruz ama haklı bir serzeniş karşısında da savunmaya geçmeye gerek yok 😉

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @martin 2006 yılında üretimi bitmiş G5'in 2013 sürümünü kendi elleri ile yapmış olsa gerek. Ek olarak 6 senelik bir cihaz bile olsa çok iyi değil mi? Ben savunmuyorum, yanlış gördüklerimi söylüyorum. Sizin de varsa bir fikriniz ve konu hakkında bilginiz yazın konuşalım.

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik bildiğiniz üzere ibm artık dizüstü üretmiyor. Yani 'bile' kelimesi orada fazla. Herhangi bi şirketin apple ürün dağıtmasından farksız yani. Onun haricinde devasa şirketlerin çoğunda apple ürünlerinin de kullanıldığını biliyorum zaten. Tekrar ediyorum benim serzenişim apple niye kullanılıyor değil apple'ın performansta rakipsiz sanılması.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion Paylaşımdaki yorumunuz hiç de böyle demiyor 🙂 Hayatında Mac kullanmamış insanlar atıp tutuyor gerçekten.

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik anladığım kadarıyla yorum okumayı bilmeyenler de editör oluyor gerçekten 🙂
   Sizin için bir daha atayım.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion Paylaşımdaki yorum diyorum ama Türkçe anlama konusunda sorun yaşıyoruz. Profesyonellerin parası olanı eğer ihtiyaç duyduğu yazılım Mac ortamında varsa Mac alıyor. Benim gördüğüm bu. Çevremde editör arkadaşların neredeyse hepsinde Macbook var. Ben de Macbook kullanıyorum. Ama dediğim gibi kullanmayan kullanan adamdan çok biliyor. Daha çok konuşuyor. Yeni yüzyılın aşılmaz sorunu. Alışacağız artık.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @mesutcevik
   IBM'miymis PC'nin mucidi?
   Hani su PC'nin...
   Vay be, biz cok pis kandirilmisiz 😀

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik işte tam da sizin kurduğunuz "Profesyonellerin parası olanı eğer ihtiyaç duyduğu yazılım Mac ortamında varsa Mac alıyor." cümlesinin palavra olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu adamın parası yok mu yani. Ya da 3 boyutlu çizim yapıp render alması gereken insanlarda mac kullanmayan bir çok insan var. Bu insanların parası olmadığı için windows kullandığı tezini ileri sürmek "sırf paranız yetmiyo diye kötü diyorsunuz" demekle aynı şey bence. Sürekli bana körü körüne savunduğumu söylüyorsunuz ama söylemleriniz tipik apple fanboyu seviyelerinde. Ama işte ne yaparsınız çağımızın hastalığı. Alışacağız artık.

  • Martin @martin

   @mesutcevik 2013'te intel artık Mac Pro'da kullanılan işlemcileri üretmeyi bırakıyor ve Apple zoraki olarak bu modelini güncellemesi gerekiyor ve 6 çekirdekli çok güçlü (Intel Xeon X5675) işlemci koyuyorlar. Geçtiğimiz 6 yılda masaüstü işlemci piyasası pek öyle bir devrim görmüyor. Örnek olarak EK2'deki videoda 2. nesil i5 2500k GTA V'i very high ayarlarda öyle aşırı bootleneck yapmadan oynatıyor. Detaya girmeyeyim. 15 değil 6 sene. Dönemin en güçlü sistemi için 6 sene normal. Ayrıca videoyu çektiği günlerde bozulmuş. Daha uzun süredir çalışan sistemim var. Neyse konudan uzaklaşmayalım sadece başta dediğim gibi. Düzeltme yaptım ve savunmaya gerek olmadığı görüşündeyim.
   .
   EK1:https://www.cultofmac.com/172834/apple-unveils-the-2012-mac-pro/
   EK2: https://www.youtube.com/watch?v=8dKoDinEGU4

  • Forosulion @foro

   @martin teşekkürler bilgilendirme için. Ben şahsen @mesutcevik in bu konudaki bilgilerine güvendiğim için 15 sene fazla gelmesine rağmen sorgulamamıştım.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @martin Adam Mac Pro demiyor G5 diyor. G5 dediğiniz şey ile Mac Pro farklı cihazlar. Farkındasınızdır umarım 🙂

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion 3D Render alan adamla Mac'in ne alakası var ki? O adama ne kadar çok çekirdek o kadar iyi kaldı ki profesyonel olanlar zaten render çiftlikleri kullanıyor. Her profesyonel 3D render yapmıyor. Video kurgu, ses, metin işleme, yazılım geliştirme 🙂 Neyse boşa kürek çekiyoruz zira kullanmadığınız bir şeyi eleştirirken siz kendinizi haklı görüyor ben kullandığım şeyleri kıyaslarken de sorunlu oluyorum 🙂 Türkiye gerçeği kullanan, deneyen ne derse desin elini sürmemiş deneyimi olmayan adama laf anlatamıyor.

  • Martin @martin

   @mesutcevik Adam nerede G5 diyor?

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @ameledervis Bugünkü anlamında kullanılan PC kelimesi nereden geliyor bir araştır da gel Allah aşkına. Herkes ne kadar çok biliyor, hiç bilmediği şeyleri.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @martin Vay arkadaş videoyu izlemeden gelip bir de burada ahkam kesiyorlar. Hay Allah'ım ya şaka gibisiniz gerçekten. Neyse buradaki tartışmada konuştuğum grup bilgi alma peşinde değil amaç başka. Hadi hep beraber tü kaka apple diyoruz sonra ben kaçıyorum size kolay gelsin.

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik tamam yazılım geliştirmeyi ele alalım. StackOverflow 2019 anketi. Profesyonel yazılımcıların kullandığı platform istatistiği buyrun.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @forosulion Tamam dostum hiç bir pro Apple kullanmaz sadece aptallar kullanır. Hadi dağılalım yeter bu kadar boşa giden vakit. Bu videosunu paylaştığın adam da sıradan bir adam onca Mac almış çünkü salak.

  • Martin @martin

   @mesutcevik Adam çelişkili konuşmuş bizi yanıltmış. İçerideki bilgisayardan bahsettiğini duymamışım. Ne yapalım şimdi. Belkide dili sürçtü. Ama ilk bilgisayar için özellikle 2013 demiş. Ne demişse demiş. Ben buraya o duyduğumu düzeltmeye gelmiştim. İşittiğimiz şeylere bak. Neyse. Selametle.

  • Forosulion @foro

   @mesutcevik ne oldu şimdi anlamadım. Söylediğim şeylerin bu yazdıklarınızla uzaktan yakından alakası yok. Apple'ı sadece aptallar kullanmaz ama birisi bi markayı hiç eleştiremiyorsa, eleştiren biri görünce düğmesine basılmışcasına savunmaya geçiyorsa aptaldır.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @mesutcevik
   Once karsinizdakine karsi edepli olun, burasi sizin ciftliginiz degil.
   Eger kendinizi gordugunuz tanri modundan cikip normal bir fani gibi olmaya karar verirseniz, cilginlar gibi sevdiginiz tu-kaka Apple'inizin bildigimiz anlamda PCyi Xerox'tan nasil caldigini arastirabilirsiniz.

   IBM degil ilk bilgisayar, ilk isletim sistemini bile yazmamistir!
   Xerox ve Berkeley olmasaydi bugun o Apple'iniz olmayacakti...
   Yahu Tren istasyonundaki saat tasarimini calan firmayi savunan birisine ne anlatabilirim!
   Gerci siz zaten her seyi arastiran, Turkiye'nin en duayen bilim adamisiniz.
   Her ne kadar kendi esrafinizdan baska bileniniz olmasa da...
   Neyse de...
   Fazla kibir, bedene zarar, sagliga zarar, varsa akla zarar...
   Apple ovenlere nasil sevgi besliyorsaniz, elestirenlere de saygi duyacaksaniz.
   Hazmi zor olsa da saygi faydali bir seydir.