#KonuDışı Dini bayramlar kilo aldırıyor, en azından bana. Tezgahın üstüne bırakmışlar baklavayı, iftardan beri önünden geçerken en az 5-6 tane atmışımdır ağzıma (saat:04.50). Hamuru, kızartması, tatlısı, şekeri, çikolatası derken yıllık genel beslenme düzenimle hiç alakası olmayan günler geçiriyorum. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Sorma 😀 Ramazanda ağırlıklı olarak evde vakit geçirince en az 2 kilo alıyorum bende.

  • 1mertunal @mert101

   Allahtan köpegim var yoksa bende ramazanda baya kilo alırdım herhalde. 🙂 4-5 aydır ne spor salonuna gidiyorum ne de evde ağırlıkları elime alıyorum ama mecbur günde 2 kez yürüyüşe çıkarınca sırf 6-7 km yürüyüş yapıyoruz.

 • Temp 🔴 @temp

  Zaten toplum olarak vücut yapımızın düzgün olmamasının sebebi beslenme alışkanlıklarımız. Almanlar bunu üşenmeyip araştırmış.
  Gavurlara bak özellikle kadınları çok fit. Ya spor yapıyorlar ya da yeme içmelerine çok dikkat ediyorlar ve oldukça bakımlılar.
  Bakımdan kastım yüze 10 kilo makyaj yapmak değil. Her anlamda bakımlılar. Kendilerini eğitmişler.
  Bizde Instagramda çok entel gözüken kız bile aslında keko bir hayat sürüyor.
  Bir başka örnek ise; bizde evlenince g*tü göbeği salıyorlar ortaya.
  Bu açılardan düşündüğün zaman bile gelişmiş ülkelerin en az 20 yıl gerisindeyiz.

  • 1mertunal @mert101

   Yani genel olarak beslenme konusunda katılıyorum, osmanlıdan gelen mutfak kültürümüz zaten oldukça ağır ve spor kültürü veya sağlıklı beslenme bilinci pek olan bir millet değiliz 'ama' bazı batı ülkelerinde de fast food veya yağlı beslenme mevcut. En basitinden ailesi almancı biri olarak 30 yaş sonrası alman kadınlarının en az %70'i bizimkileri geçer bile

  • Agab @agab

   Almanlar sağlıklı beslenmiyor. Orada bir süre yaşamış biri olarak söylüyorum.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Afedersin de ailen sana zorla mi yediriyor? (Olabilir, turkuz) Yoksa, birak bu isleri, azicik nefsine hakim ol.
  Yas kac bilmiyorum ama 30'dan sonra vermek icin 10 kat ugrasman gerekiyor o kilolari. Yol ne kadar yakinsa o kadar iyidir. Saglikli beslenmek de o kadar pahali degil hem. (Patates, soganin normal fiyatlara dustugu zamanlarda en azindan....)

  • 1mertunal @mert101

   Hocam yorumun için teşekkür ederim öncelikle. Yaş 22 bitiyor, biliyorum bu yaşlarda herşey daha kolay oluyor. Zaten genellikle spor ile iç içe bir yasantım var ama malesef düzensiz ve sağlıksız bir beslenme düzenine sahibim bunu düzeltmem gerekiyor. Şöyle ki bir gün boyunca sadece çay kahve sigarayla bisey yemeden geçirdiğim günler olabiliyor, spor yaptığım zamanlar ise sadece antrenmandan sonra yemek yiyorum o gün. Hal böyle olunca aile evinde böyle tatlılar, yemekler misafirlikler felan derken bulunca yiyorum zorlayan yok:)
   Boy 1.84, kilo aldığım zamanda en fazla 80'e çıkıyor zaten ama yine de yazmaya değer bi değişiklik olarak gördüm yazdım yazıyı.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @mert101 bohum 1.86 22 yasimda 75-76 kg'dum. Simdi 10 sene sonra 95 kg'yum. Hic tavsiye etmiyorum.

 • Gump @runforrest

  Ben kilo verdim aksine. 1 sene olacak şükür şekerin tadını unuttum, beyaz ekmek zaten yok. Karnım dahi acıkmıyor, boğazım kuruyor sadece. 😁

 • lterlemez @lterlemez

  Bu durum her şeyden biraz etkileniyor. Psikoloji, fizyoloji, hayat şartları, ekonomik şartlar vb; Bu konular açıldığında benim aklıma, lisede aldığım sosyoloji dersindeki ders kitabındaki bir bölüm oluyor hep. Üç tip vücut var (doğuştan gelen); tığ gibi ince, sportif ve şişman diyebileceğimiz yapılı tip. Örneğin ben bunlardan birincisine dahilim, 35 yaşımdan sonra ancak kavuşabildim ideal kiloma o da askerlik nedeniyle oldu (1.83 boy 72 kilo civarında olmam gerekiyor). 35 Yaşıma kadar kış sezonunda 62 yaz sezonunda 65 kilo olarak gezdim. Yemek yemeyi çok severim hiçbir zaman "aman çok kaçırdım" demedim. Sabah kahvaltım yoktur, ortaokuldan beri ama sonraki iki öğünü (ki ortaokul ve lise yıllarımda 4 öğündü) sağlam yemeyi severim (özellikle tatlılardan hiç çekinmem). Hala da sağlam yiyorum, tabi ki artık şekere ve tatlılara biraz daha dikkat ediyorum ama yine de "hayır" diyemiyorum. Kilo derdim yok.
  Bu konuda spor etkili oluyor, ancak fizyolojinin belli bir seviyeye kadar izin veriyor. Dolayısı ile önemli olan alınan besin türü ve kalorisi oluyor. Yine de dikkatli olmak gerekiyor çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu minimum enerjinin alınması gerekiyor. Aksi halde, ters tepiyor bu seferde.

 • CimAdam @cimadam

  jelibon yiyiorum ben de 😀 100 gr 350 kalori