Selamlar, yine ben, yine bir soru... 🙂 Eski iş yerimden Mart ayında ayrıldım, yaklaşık üç hafta sonra yeni bir yerde işe başladım. Eski iş yerimin bana ihbar tazminatı ödemesi yapması gerekiyordu zira beni işten çıkaran kendisiydi. (Beni işten çıkarmadan bir hafta önce ben istifa istemiştim ve patron beni kalmaya ikna etti ancak nedense bir hafta sonra da gönderdi, ilginç :D) Neyse işte Nisan gibi ihbar ödemeni yaparız dediler tamam dedim. Nisan geçti, Mayıs ayının ortalarına doğru ben bi sordum bu ödemeyi patrona. O da beni aradı falan gayet uygun bir dille, bak aklına yanlış bişey gelmesin biz ödeme alamadık, senin para aklımızda falan dedi, ödeme için bir tarih falan da vermedi. Tabii ödeme hala yok 😀 2 bin civarı bir param kaldı yani şu an onlarda. Öyle ki, yeni iş yerim bugün maaş ödememi yaptı ama benim hala eskisinden alacağım var. Biliyorum belki hepiniz paranı iste, ısrar et falan diyecek. Şikayet etme gibi bir alternatif de mevcut yani çalışma bakanlığına... En son duyduğuma göre eski iş yerimde durumlar sakatmış, beraber çalıştığım ekipteki insanlar maaşta sıkıntı var diye ayrılmışlar şimdi doğru düzgün insan kalmamış orada... Ellerindeki müşteriler de teker teker gidiyor, bunu kendim de görebiliyorum takip ediyorum çalışmalarını. Şimdi böyle bir durumda benim ne yapmam uygun düşer sizce? Yani beni yolladıktan sonra işlerinin ters gitmesi hakkında konuşmayacağım elbette. Şikayet etsem mi? Hakkım da kalsın istemiyorum ama ödemezse de zorla alamam sonuçta. Siz olsanız ne yapardınız? Daha önce bu tarz bişey yaşayan var mı? İş hayatının başlangıcındayım, cazgırlık da yapamıyorum 😀 Ne yapayım siz söyleyin 🙂 #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Equitatus @equitatus

  Öncelikle onlarla aranda olan ilişkine göre durum değişir. Eski patronunla aranda bir arkadaşlık ilişkisi varsa, çalışanlarına iyi davranan birisi ise, insanların hakkını yemeyen birisi ise ve işleri şu anda gerçekten iyi gitmiyorsa kendisine bir süre tanınabilir. Ama eğer bunun tam tersi ise, 3 kuruş için milletin boğazına sarılan, çalışanlarına köle gibi davranan, insanların hakkını gasp eden birisi ise o zaman şikayet edilebilir.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Öyle birisi değil açıkçası yani hataları oldu ama bugüne dek maaşlarımız hiç gecikmemişti. bir sene kadar çalıştım orada. tabii manevi anlamda vs yaptığı haksızlıklar vardı ama süre derken, sizce ne kadarlık bir süre verilmeli? Yani haziranı da bekleyip gelmezse haziran sonu yeniden mi isteyeyim?

 • M U H A M M E D @muhammed

  Böyle bir durumda bizim kuzene alacağını nakit veremediği için üreticisi olduğu tencere ve tava vermişler 😀 Aile ve komşuya ucuzdan satıp nakite çevirdi.

 • reducto @protego

  Ben senin işinle ilgili yazıları takip ettim şimdiye kadar. O parayı almak senin yasal hakkın. Aması maması yok. Sana çalışanların iş yerinde mobbing uyguladıklarını ve yönetim kısmının buna bir önlem almadıklarını, seni kalmaya ikna edip sonra işten çıkardıklarını biliyorum. Benim gördüğüm kadarıyla patronlarla bir arkadaşlığınız yok. Olsa da yukarıda yazdıklarım bunu ortadan kaldırmış. O yüzden yasal hakkını ara derim. Aç telefon iste, kıvırmaya çalışırlarsa (bahaneleri ne olursa olsun) yasal süreç başlatacağını söyle. Tahminimce tamam diyip gönderirler kalan paranı. Bahane uydururlarsa da ver avukata çalışma bakanlığına da gitsin bu olsun bitsin. Uğraştırsalar bile hakkını alırsın sonunda

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   hayır herhangi bir arkadaşlığım yok. fakat çevresi geniş biri olduğu için saçma sapan bişeyler yapma ihtimalini de düşünüyorum açıkçası. hani şimdi 2 bin tl için başımı daha çok ağrıtır mıyım diye düşünüyorum. daha önce orada tamamen kendi bilgisayarı, kendi ekipmanı ile çalışan bir insana sırf işten ayrıldı diye eşyalarını vermemişti. evet, adamın bilgisayarına ve çekim ekipmanlarına el koymuştu sırf o eşyalar ofis sınırları içinde olduğu ve çalışan da direkt basıp gittiği için. bu çalışan kendisini mahkemeye falan da verdi, polisle de ofisin kapısına geldi ama içeri bile giremediler. aradan zaman geçti tabii ben bu süre içinde çalışmaya devam ettim orada. o eski çalışan eşyalarını alamadı ve inadına gibi çalışanın eşyalarını falan kullandılar. bu gerçekten yaşanmış bir olay mesela. böyle de durduk yere pisleşen bir adam açıkçası.

  • reducto @protego

   @ggzmkst1 Çok rezalet bir durummuş o. Eğer öyle pisleşiyorsa @overkill'in dediği gibi hiç muhattap olma, ver avukata halletsin. İllaki halleder avukat, zaten senin yasal hakkın olduğu için herhangi bir şüpheli durum yok. Avukat da karşı taraftan kendi parasını alacağı için peşine düşer her türlü. En uzun ihtimal hacizle alır ama bir şekilde alır. Yasal süreçle ilgili belgeleri falan da güzelce sakla, çevresi geniş madem bi sorun olursa gösterirsin böyle oldu diye

 • Orcun @orcun

  Ah ah iyiniyetten kaybedeceksin yapma, hakkın mı ? hakkın. Bunun ötesi berisi şuyu buyu yok. Patron yok çocuğuna çikolata alamıyormuş ühü ühü gerek yok ya böyle şeylere hakkınsa çıkartıp alacaksın. Ben çok pislikte yaptım 1 liramı değil 1 kuruşumu bırakmadım, dava mava da uğraşmadım adamı özel hayatından da rahatsız ettim. Adam bana şov yapıyor ödeyemem edemem bekle ne acelen var vs .vs. diye kansız herif son model mercedes'e biniyordu, evka 3'ü bilirsin oralarda villaları bilmemneleri vardı, folkart yeni yapılacaktı oradan daire alacaktı vs. vs. ama bana o 3750 tl içerde kalmış paramı ödeyemiyor. Dua etsin yani yatsın kalksın da daha çirkefleşmedim.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   işte sen çirkinleşebilirsin de bu adam benden korkmaz ki ben ne yapabilirim ona? eşini çocuğunu mu rahatsız edeceğim? ne kadar etkileyebilirim ki yaptığım kötülüklerle onun hayatını? elindeki müşteriler birer birer uçup gidiyor, elindeki en değerli insanları kaybetti. bazen düşünüyorum da, daha büyük kötülük ne olabilir?

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Tabi ki senin açından çok daha zor. Ama birde şöyle düşün, adamın elinden sence niye gidiyor bu kadar şey ? demek ki iyi insan değilmiş. Normal işini iyi yapan mağdur etmeyen birisi olsa kaybeder miydi sence elindekini ? kaybediyor batıyor diye benim içerde olan hakkımı da yemesine gerek yok gitsin kredi kartından 2 bin lirayı çeksin sana versin çok mu zorda yani ? böyle adamlar için 2 bin lira leblebi çekirdek parası yani gider eğlenmeye vs. içki şu bu orada hesap 5 bin lira öder çıkar.

  • reducto @protego

   @ggzmkst1 Orçun valla o parayı alır üstüne bi de ikramiye de alır o heriften, o kadar çirkefleşebiliyor 😀 @orcun yol yordam göster orçun 😀

  • reducto @protego

   @ggzmkst1 Bu arada biraz da reklam yapayım ÇokÇekirdek'e bekleriz 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @protego çekirdek değil çiğdem diyeceksiniz!!111!! deyip iğrenç esprimi şuraya bırakmış olayım 🙂

  • Orcun @orcun

   @protego Ben özel hayatından vurdum. Karısını aradım hanımefendim bakın böyle böyle beni bekletiyor paramı vermiyor, devamlı beni oyalıyor, rica ediyorum siz söyleyin ben bu işin kötü bitmesini istemem. Demiştim yani böyle birşey tam hatırlamıyorum oradan işte işler sarpa sardı, bu çakal beni aradı birde artistlik yapıyor paran bizde kalmadı koçum vs. kalmaz dedim ama bir türlü ben onu alırdım, en kötü mahkemeye verir gene alırım işi illa oralara sokayım ister miydin ? baktım bu iş küfürleşmeye dönecek kapattım mevzuyu dedim ne gün vereceksin ? sallama artık birdaha sallarsan bu işin sonu kötü biter deyip kestirip attım. Zaten kendisinden değil yanındaki elemana demiş iban verdim eft yaptılar vs. vs.

  • reducto @protego

   @ggzmkst1 Şunu tanıdığım her İzmirli kız yaptı niye ya 😀

 • P. O. F. @pof

  Arabulucuya başvurmak zorundasınız dava açmadan önce. Adliyelerde arabuluculuk büroları var, gidiyorsunuz form dolduruyorsunuz. Orada kalem kalem istediklerinizi belirtmeniz gerekiyor. Kıdem, ihbar vs. Daha sonra arabulcuda anlaşırsanız anlaştığınız kalem için dava açamıyorsunuz. Anlaşmazsanız dava açabilirsiniz.

 • Orkun @orkkoc

  Önce tekrar konuşun paranızı isteyin ihtiyacınızı dile getirin siz onların kölesi değilsin kendi sorunları kendilerini bağlar. 2-3 kadar bekleyeceğinizi olmazsa istemeyerekte olsa yasal yollara başvurmak zorunda kacağınızı söyleyin. Ödeme gelmezse İhbarname çekin. O ihbarhanme sürecinde ödeme yapılmazsa sonrası iş mahkemesi zaten.
  Bu arada umarım istifa dilekçeniz onların ellerinde değildir. Sorun anında İşleme girmemiş olan dilekçeyi girmiş gibi gösterebilirler.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  arkadaşlar yorumlar için çok teşekkür ederim. bayramdan sonra dürteceğim yeniden ama kabalık ya da zorbalıkla alamam ben bu adamdan paramı. ondan bu parayı alabilmemin tek yolu adamın vicdanına oynamak. yani zor durumda olduğumu ve gerçekten ihtiyacım olduğunu söyleyeceğim. ödeme için de bir zaman vermesini isteyeceğim. yok bu şekilde de alamazsam yasal yollara başvuracağım.