#PodCast tavsiyesi.

Konular: Yazılım alanında üniversitenin rolü, kadın yazılımcılar, yurt dışına giden yazılımcılar, açık kaynak ve özgür yazılım önemi, ilk ve orta öğretimde programlama dersleri, nesne yönelimli programlama paradigmasına alternatifler (fonksiyonel programlama).

Hocanın yazılım alanında üniversitenin rolü ile ilgili söyledikleri çok önemli. Özellikle "bugün geriye baktığımda az sayıda öğrencimin sektörde yer aldığını görüyorum. Onları da zaten kitaplarla dolu bir odaya kapatsak zaten kendileri öğreneceklerdi. Diğerleri için ne yapabildim bilmiyorum" gibisinden yaptığı öz eleştirisi dikkate değer.

https://www.youtube.com/watch?v=FG33fnPw0hA

P2P - Chris Stephenson

Sevgili Chris Stephenson'un davetli olarak katıldığı bu bölümde, Türkiye'de yazılım alanındaki eğitim şartlarını, yazılım dünyasına atılmak için nerelerden b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • lterlemez @lterlemez

    Olay şuna geliyor ki gene benim dediğime geliyor. Programlama dillerinin hepsi öğretilemez (yetişmez), asıl öğretilmesi gereken problem analiz etme, çözme, uygulama ve algoritmaya dökme önemli oluyor. Çünkü programlama dillerinin orta noktaları değişmiyor. Ortak 5 tane kavram var, değişken, for, loop, if ve switch. Bunlara sub ve function'ı da eklersek, toplam 7 tane kavram var. Visual Basic'teki sub ve function C'de void function ve function; değişen bir şey yok fazla. Geriye dilin kendi özellikleri kalıyor, bunlar da Hocamın söylediği gibi öğrenilemeyecek şeyler değil. Günümüzde Internet, basılı kaynaklar bile saniyeler sonra elinizin altında.
    Öğrencinin kafa yapısını değiştirecek, vizyonunu genişletecek, problem çözme yetisini geliştirecek içeriğe sahip olması gerekiyor. Ama bunun için, sadece üniversiteye yüklenilmemesi gerekiyor. Orta öğretimin, çok hızlı bir şekilde test sınavı alt yapısından kurtulması gerekiyor.