-sorun çözüldü herkese teşekkür ederim-

Pc açılmıyor kırmızı ışık yanıyor power tuşunda, sürekli yanıyor. Fan falan çalışmıyor.

Kdv indirimiyle ryzen 2600 ve msi b450 gaming plus aldım. Montajı falan yaptım ama tık yok pcde. Şüphelendiklerim şunlar:

-cpuyu takarken doğru oturtmama rağmen kiliti kapatırken ezilme sesi geldi ve cpuyu çıkarmaya çalıştım ama çıkmıyor, pinler rahmetli mi oldu?!

-yanlış kablo bağlantısı olabilir tabi de yok yani kontrol ettim defalarca

-psu yetmiyor olabilir ama i3 6100 ve h110m den geçtim r5 2600 ve b450 ye (max 50 watt farkeder bence)

-anakartı biraz zorladım ama gözle görülür bir kusur yok. Bir de 9 ayaklı ama ben 5 ayak yaptım anakarta imkandan dolayı kasam çöp maalesef

-ramlerim biri kingston hyper x 2133 mhz cl15 diğeri 2400 mhz cl15 uyumsuzluk mu oldu acaba (önceki anakartta dual channel çalışıyordu)

Şüphelerim bunlar. Vatan pcde teknik servis bakar umarım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zendagi Migzara @nginx

  Ramler iyi oturdu mu ? Ramleri teker teker takıp çalıştırmayı deneyin, cpuyu doğru taktıysanız tık sesi normal bir ses, korkmayın bence ondan, cpu fanı doğru pine taktığınızdan emin olun.

 • protego @protego

  Ramleri tek olarak takmayı dene. Gerçi ram sorun olsa pcnin en azından açılması gerekiyordu, bios ekranı gelir veya sistem kendine restart atıp durur ama bi fanlar çalışır yani. Psu yetmese bile ağır yükte yetmez. Açılması lazım sistemin. Anakarta giden güç kablolarını kontrol eder misin? Yeni anakartlarda fazladan güç girişi olabiliyor ona bi bak. Bu olmazsa işlemci dediğin gibi olabilir

 • Krycek @krycek

  Bazı anakartlara önce bios güncellemesi yapmak gerekiyordu. Kutudan çıktığı hali ile işlemciyi tanımıyordu.

 • Orcun @orcun

  Güç girişleri doğru değil mi ? başıma geldi çok kez mesela adam 24 pini takmış birde 8 pin isteyen cpu power'a gitmiş sadece 4 pin takmış, veya işte tam oturtmamış vs. yada birkere başımıza geldi anakartı kasaya yükselticileri olmadan metale sıfıra sıfır monte etmişti tabi anakart bozuldu vs. Zaten cpu'u oturturken pinlerin yeri belli yönü vs oturmaz yani zorlaman lazım ki o zaman da kırılır. Sokete takarken yandan mandalını açtın üstüne doğru şekilde koydun ve yandan mandalı kapattın değil mi ? mandal kapalıyken üstten cpu'u zorlama bastırma vs yapmadın ? bellekler normal takılı ? tek tek slotları ve tek tek bellekleri dene

 • Joe @joe

  İşlemciyi sök kontrol et. Kolay şekilde çıkması gerekiyor düzgün takılmamış.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Arkadaşları çok teşekkürler cevaplar için. Tamamen benim cahil özgüvenim. Power reset vs kablolarını kafama göre taktığım için böyle oldu sanırım. Bir de ramlerin yerini değiştirdim.

  Şuan sorunsuz çalışıyor ryzen 2600 canavar gibi tekrar teşekkürler herkese