Merhaba Arkadaşlar
Hp notebookların bir çoğunun kitapçıklarındaki, ürünün donanım bilgilerinde eksikler olabiliyor. Maksimum ram desteği, M.2 ssd desteği, boot seçenekleri gibi. Bu bilgi eksiklikleri diğer markalarda da görülebiliyor. Bu nedenle ürün seçerken dikkat etmek gerekiyor .
Örneğin 2-3 sene önce satın alınmış neredeyse tüm notebookların kitapçıklarında maksimum ram miktarı 16 gb ( 2x8gb ) olarak yayınlanıyor, çünkü o ürün tasarlanırken 16 gb modül halen üretilmemekte. 16 gb modüller piyasaya girdiğinde, dokümanlar güncellenmediğinden bilgiler eski kalıyor. Normal olarak da kullanıcılar, ürünün kitapçığındaki bilgiyi doğru olarak kabul ettiğinden, bizim verdiğimiz bilgilerin hatalı olduğunu düşünüyor.
Bu konuda hatalı bilgi vermemek için, biz her ürününü detaylı olarak inceleyerek veri tabanımıza alıyoruz ve sonrasındaki güncellemeleri de toplu olarak yapabiliyoruz.
Sizlerden tek isteğimiz, yeni bir ürün ile ilgili doküman ile farklı bir bilgi bulduysanız, lütfen bizimle paylaşın. Bu bilgiyi tüm dünyadaki kullanıcılar ile paylaşabilelim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Hiç başınıza geldi mi bilmiyorum ama benim farklı sıkıntılar geldi. Rahat 5-6 sene oluyor ama anlatayım. Birtane hp probook cihaz, belleği 2 gb falandı 4 yapalım vs. vs. neyse araştır et yap uygun destekleyeceği frekansta belleği aldık. 2 slot var tek olsun bari vs. tek slot aldık 2 tane 2 şer gb pahallıya geliyordu, taktık sistem o belleği 2 gb gördü. İade ettik 2+2 gb olarak aldık taktık bios 3 küsür gb görüyordu. Neyse 2 liğin tekini söküp 1 gb eskiyi takıyoruz gene 3 gb ama 2+2 gb yapamıyoruz. HP yabancı forumları modele has şeyler vs. vs. öğreniyoruz ki bios kısıtlanmış. İlla servise vereceksin onlar upgrade yapacaklar vs. vs. Buna benzer sıkıntıları ssd upgrade işte gene bellek sorunları vs çok yaşadım.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba @orcun
  Bu çok yaşanan bir problemdir. Hp kanal kısıtlaması yapıyor. Bu nedenle rami gösteremeyebilirsiniz. Bu problemi biz bios da ufak bir ayar değişikliği ile aşıyorduk. Bazı modellerde de hiç çözüm üretemedik. Bu tür kısıtların tek amacı var, bunu kullanıcılar sonradan farkediyor 🙂 . Çözümsüz modellerde tek çözüm bilgisayar yenilemek oluyor .

  • Orcun @orcun

   Mesela sadece bellekte değil. Asus lenovo gene hp dell cihazların bazılarında başımıza sadece bellek değil, hdd ssd değişiminde dahi sorun olduğunu gördüm. Mesela ekranı kırılmış, bakıyorsunuz aynı model koduna sahip aynı ekran çıkma alıp takıyorsunuz çalışmıyor. Veya işte çalışıyor ama parlaklık değişmiyor. Aynı şekilde hp gene cihazı bakıyoruz pavillon bilmemne ailesi serisi aynı bunun adamlar i3 i5 i7 modelini aynı kasada yapmışlar. Bizdeki i3 lüsü biraz daha iyileşsin diye i5 taktık nesil falan herşey aynı sadece bir üst modeli, takıyorsun hiç görüntü yok. Mesela işte hdd koymuşlar onu ya ssd yapıyorsun gene aynı ama bu sefer ssd'i görmüyor. İnsan şüpheleniyor acaba ssd bozuk mu ? deniyoruz başka bilgisayarda görüyor format atıp takıyoruz gene yok. İşte bu ahcı muhabbeti şu bu herşeyi denedik gene alet bios yüzünde görmüyor. Ya bu kadar sınırlandırmaya ne gerek var ? birde şimdilerde yeni moda olmuş, asus yapıyor gerçi bayadır diyor ki onboard bellek koydum 2. slotu var oraya tak arttı vs. e tamam da senin onboard koyduğun bellek 1333 mhz hani ölüden hallice ben ona gidip 1600 mhz üstü neyse taksam ne fayda edecek ki ? aynı frekansta taksak bile dual channel olmuyordu, şimdilerde bilmiyorum ne alemde ama çok gıcık birşey.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @orcun Merhaba
   Bu sorunların tümünü not alarak bir daha yaşamamak için veritabanı oluşturduk. Yıllardır her yaşadığımız problemi not alarak, yeniden yaşamamaya çalışıyoruz. Fakat tam sizin söylediğiniz gibi 6 ay ara ile üretilen aynı marka ve model üründe farklılıklar olabiliyor. Üretici o anda hangi komponenti bulursa onunla ürettiğinden değişiklikler olabiliyor. Bunu en çok serverlarda yaşıyoruz . Bunlara çözüm için notlar almak ve sürekli o notlardan faydalanmak çok işe yarıyor. Bu bilgileri ileride tüm dünyaya açacağımız sitede yayınlayabiliriz. Halen karar veremedik. Son 22 yılın bilgileri var, öncelikle bunu paylaşmaya karar vereceğiz .