@ugury Epic Store Bloodlines 2'de indirim yaptı diye paradox'un satışı durdurmasını bence oyun gündemine ekleyin isterseniz. Steamden iptal edip oradan alacaktım patladı bana.
Açıkçası Paradox'un bu tavrı yüzünden oyunu almaktan tamamen vazgeçmeyi düşünmeye başladım. Ki baya sağlam Paradox'a para vermiş biri olarak sinirim bozuldu:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Massive Attack @massive-attack

  Saçmaymış hocam bende steamden iade etmeyi düşünüyordum geç kalmışız demekki

 • reducto @protego

  Ahlaksızlık örneği bence. Epic kendi karından vazgeçip zararına yaptı bu indirimleri. İndirim sayfasında faq kısmında bu fiyat düşmesinden yayıncı/yapımcılar etkilenmeyecek demişler. Buna rağmen böyle birşey yapmaları çok rezilce. Tahminimce Steam baskı yapmış olabilir Paradox'a. Steamden önsiparişi iptal eden çok kişi oldu çünkü. Yoksa Paradox'un bi zararı yok bu işten. Hatta işine bile gelir çünkü epicteki komisyon daha az. Aynı şekilde Ubisoft oyunları da kaldırılmış Epic'ten. Ubisoft'unki haber bile olmadı. Birkaç gün önce kaldırmışlar güya oyunların uplay entegrasyonunda sıkıntı olmuş.
  Yemezler. Ubisoft indirimi haber alıp önceden kaldırttı bence. İndirim bitince gelir. Çok saçma, indirim bile yaptırmıyorlar ne biçim iş ya @ugury @harrower

 • Marmara Kazım @digitalanimal

  ben oyunun gog versiyonunu torentten çekecem, bu da benim protestom 😀

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Bu konuda söyleyeceklerim kimsenin hoşuna gitmez muhtemelen. Evet, ucuz oyun çok güzel bir şey. Bu yüzden haksızlığa uğramış gibi hissetmemiz normal. Ancak bu, oyunlarının değerini daha çıkmadan kafasına göre düşüren bir uygulamaya karşı aklı başında bütün şirketlerin, stüdyoların alması gereken bir karar. Burada zararı kimin karşıladığının hiçbir önemi yok. Henüz çıkmamış oyunlarını indirimden çekmeyen, kısa vadeli kazanca endeksli firmalara oyunlarını sonradan tam fiyattan satmak konusunda başarılar dileyelim.

  • Orkun @orkkoc

   Olsun hocam söyle bence sonuçta Epic Store'u pek sevmediğini biliyorum ama burda durum daha bir çirkin bence farklı mevzular var gibi. orjinal kullanmaktan farklı yönlere itiyorlar insanı.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @orkkoc Farklı mevzu sadece şu olabilir: Bir oyunun yapımcısı, oyunu için belirlediği değerin daha oyun çıkmamışken düşmesini istemeyebilir. Hatta istememeli de. Epic'in zararı göğüsleyerek indirim yapması oyuncular açısından çok güzel. Kısa vadede geliştiricinin de kasasını doldurabilir. Ancak Paradox ve Ubisoft gibi büyük şirketlerin değerlerini korumak için bu tarz kararlar alması, ipleri 3. parti bir firmanın eline bırakmak istememesi de gayet anlaşılır.

  • Orkun @orkkoc

   @ugury Bu konuda katılıyorum. Benim yaşadığım gibi mutsuzluk ve tepkiler oluşuyor zaten pahalıya alıp ucuzu görünce. Ama ubisoft'un yaptığı gibi indirimden önce çekseydi satıştan ben kendi adıma tepki vermezdim. Fakat bir olay olmuş yani firma oldu artık diyip devam etmeliydi. Şu anki tavırları daha olumsuz algı oluşturdu. En azından benim için öyle.
   Sonuçta tabi ki bizim alışverişlerimizle firmalar ayakta duruyor ama ben de cüzdanıma bakıyorum.

  • reducto @protego

   Epic oyunları kendine çekeceğine oyunların fiyatını indirsin oyuncuları düşünüyorsa diyen siz değil miydiniz? Epic konusunda artık tarafsız yaklaşamadığınızı düşünmeye başladım. Epic ne yaparsa yapsın suçlu oluyor. Metro exodus daha önsiparişteyken "fiyatı düşmedi ne anladık epicten" demiştiniz. Bi oturup düşünün bence. Aynısı steamde olsa bu söylediğiniz şeyleri söylemezdiniz. Veya @harrower ile biraz istişare edin, biz ne dersek diyelim fikirlerinizi tekrar göden geçirmeye yanaşmıyorsunuz belli ki

  • Orkun @orkkoc

   @protego firmaların değer kaybetmek istememesi noktasında haklı aslında @ugury . Buraa yönetilememiş bir kriz var aslında. Paradox'un yaptığı yanlış geç kalması indirimden sonra çekmesiydi bir açıklama bile yapmaya tenezzül etmiyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bence öncelikle biraz sakin olup sağlıklı düşünmek lazım. Steam'i daha ortada Epic Store diye bir şey yokken de benim kadar eleştiren var mıydı bilmiyorum. Her yayında Steam'i eleştirdiğimiz için de artık baydığımızı söyleyenler türemişti. Yani bundan çok daha azı Steam'de olduğunda da yine Steam'i eleştiriyorduk. Mesela eminim buradaki çoğu kişi, Epic Store çıkana kadar endüstrideki gelir paylaşım eğilimlerine karşı tamamen ilgisizdi; ama biz Epic Store'un daha esamesi dahi okunmuyorken bu konudaki adaletsizlikleri konuşuyorduk. 🙂

   Metro Exodus daha önsiparişteyken "fiyatı düşmedi ne anladık epicten" demedik. ABD'de oyunun Avrupa'dan daha ucuza satılıyor olmasını eleştirdik. Burada da sorumlu zaten Epic değil, oyunun yayıncısı Deep Silver ya da THQ Nordic.

   Epic, öncelikle oyunların fiyatını indirsin diyen de ben değildim. Epic'in tek başına böyle bir insiyatif alamayacağını bilmek veya buradaki "değerler" problemini görememek için ekonomi profesörü falan olmaya gerek yok. Çok temel ekonomi bilgisi yeterli. Ancak ve ancak yapımcıya bıraktıkları yüksek pay, oyun fiyatlarının düşmesini sağlayabilir. Bu da ne yazık ki pek mümkün değil. Burada Epic, üçüncü parti bir satış kanalı olarak, yayıncıyla anlaşmadan diğer satış kanalı ortaklarının işini bozacak şekilde, kafasına göre fiyat belirleyemez. Epic, her şeyden önce bir oyuncunun ihtiyacı olabilecek asgari özellikleri sağlasın. Ondan sonra bu konuları tartışırız.

   Burada indirimleri falan da eleştirdiğim yok. İndirimler gayet güzel. Üstelik kesinlikle oynamak istediğim oyunlarda yapılmış olması beni herkesten fazla cezbediyor. Muhtemelen burada yorum yapan kimse The Sinking City'i benim kadar beklemiyordur mesela. Benim burada karşı çıktığım nokta, henüz çıkmamış oyununun değerini korumaya çalışan şirketlerin eleştirilmesinin sağlıksız olması.

  • reducto @protego

   @ugury Sakinim hocam sinirli gibi geldiyse yazdıklarım kusura bakmayın. Yazıyla konuşmanın dezavantajı. Hocam ben çok iyi hatırlıyorum ki ben Epic'in geliştiricilere bıraktığı payı öne sürdüğümde "oyuncuları bu ilgilendirmez ben oyuncu olarak cebimden çıkan paraya bakarım" "eğer Epic oyuncuları düşünüyorsa bu agresif şekilde oyunları kendine bağlayıp oyuncuları mahkum etmek yerine oyun fiyatlarını Steam'e göre uygun yapsın o zaman bakarız" dediniz. Control hakkında da böyle demiştiniz. Oyun Epic'e geldiğinde 300 liradan 99'a düştü, şimdi 40'a düştü. Dün de Detroit hakkında ben almayacağım Steam'i bekleyeceğim dediniz. 20 TL yahu şaka gibi 3 dolar ediyor. 60 dolarlık oyunu 3 dolara alıyoruz. Ki bu da bölgesel fiyatlandırma sayesinde, Amerika fiyatları bu kadar ucuz değil. Steam'de böyle birşey görmek mümkün olur mu? Detroit Steam'e gelse sizce fiyatı 200 mü olurdu 300 mü 400 mü? PSN'de 470 liraya satılıyor yani oradan bir karşılaştırma yapılabilir. Şu durumda Epic'in indirimini eleştirmenin ne mantığı var yahu? Adamlar komisyonları indirdiler yaranamadılar, 60 dolarlık oyunu 3 dolara verdiler yaranamadılar. Oyunları kendine bağlaması ve Steam'deki özelliklerin henüz olmaması eksiklik olabilir ancak onlar ayrı bir değerlendirmenin konusu. Onlardan yola çıkıp indirimi eleştirmek sizce mantıklı mı? Kaldı ki Steam de bu hale 5 günde gelmedi. 10 yıl sürdü şimdiki haline gelmesi. Evet Steam'i bol bol eleştiriyorsunuz haklısınız diyecek birşeyim yok, ancak Epic'in yaptığı her şeyi kötü olarak görebilmeniz çok garip değil mi sizce? Ciddiyim bu Epic konusunu @harrower ile karşılıklı bir görüşün, fikirlerinizi tekrar bir değerlendirin. Şu an benim gördüğüm tek şey taraflı yaklaşım çünkü daha önce söylediğiniz şeylerle sonradan söyledikleriniz hep çelişiyor

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bence söylenenleri fazla tek taraflı algılıyorsunuz ve eleştirilen noktayı tamamen kaçırıyorsunuz.

   Elbette ben cebimden çıkana bakarım. Bana kalsa hiç para vermeyeyim. Ne oyuna, ne patatese.

   Burada Epic'i veya indirimleri eleştirdiğimi nasıl çıkardınız hiç anlamadım zaten. Yukarıda eleştirdiğim noktanın bu olmadığını belirttim. Bilakis fiyatlar çok güzel. Detroit'i oynamamış olsam ve çok merak ediyor olsam belki 20 TL verirdim. Hatta EGS ihtiyacım olan asgari özellikleri sunuyor olsa hiç düşünmeden bir sürü oyun almıştım (tabii sepet bile olmadığı için tek tek almak zorunda kalmıştım, ama olsun.)

   Benim eleştirdiğim nokta şu: Yayıncı, benim oyunumun değeri bu, oyun çıkmadan da bu fiyatın altına satılamaz derse, iş biter. Bunu yapan ve oyununu satıştan çeken yayıncıyı eleştirmeyi ben anlamıyorum. Tamam bence de yapmasın bunu. Hatta bedava dağıtsın oyunu. Ama işler böyle yürümüyor. Buradaki değer sorununu görmek bu kadar zor olmamalı. Zararı kimin karşılayacağı, sadece gereksiz bir detay. Çok temel ekonomiden bahsediyorum.

   Görüşülecek ve tekrar değerlendirilecek bir şey yok burada. Gerçeklerden bahsediyoruz çünkü. İndirim güzel, Paradox ve Ubi haklı.

  • reducto @protego

   @ugury Ben Ubisoft'un daha çıkmadan Division 2'de indirim yaptığını hatırlıyorum. Steam'de birçok oyunun önsiparişe özel indirimli fiyattan girdiğini de gördük. Ben sanmıyorum ki herhangi biri bu indirim kaçırıp sonradan gördüğünde "bak fiyat inmiş 1 yıl daha bekleyeyim bu fiyatlara inene kadar" desin. Oyunun değer kaybı olarak görmüyorum ben. Ben bu durumu ancak şöyle olsa eleştirebilirdim, bilmem hatırlar mısınız zamanında Spotify ile Taylor Swift arasında kriz çıkmıştı. Meğerse Spotify üyelik fiyatlarında indirim yapıyormuş, "indirim süresince aynı oranda sanatçıların paylarını düşürdüm" diyormuş. Taylor Swift kalkıp isyan edene kadar hiçbir sanatçı da buna ses çıkarmamış. İlk başta direten Spotify, Taylor Swift tüm albümlerini sildikten birkaç ay sonra çark etmişti. Burada böyle birşey olsa tamam. Ama bunu değer düşüklüğü olarak göreceksek bölgesel fiyatlandırmayı da aynı şekilde görmemiz lazım. Neyse

   Sinking City hakkında bilgi verebilir misiniz biraz? O kadar çok söylediniz ki videolarına çok baktım ben de, çok ilgi çekici bir yerini görmedim. Ben mi birşey atlıyorum?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Ben bugüne kadar %60'lık bir ön sipariş indirimi görmedim. %10-15-20'lik indirimler, promosyonlar, kupon indirimleri vs bir değer problemi yaratmıyor- ki bunları bile çok sık görmüyoruz.

   Sen ve ben değer kaybı olarak görmüyoruz, ama şirketler görebiliyor. Bu yüzden o şirketleri biz yönetmiyoruz zaten.

  • reducto @protego

   @ugury Hocam keşke bu şirketler daha düşük komisyon nedeniyle Epic'e geçtiğinde de işe şirketlerin gözünden baksaydınız 🙂 O durumda şirketleri o kadar eleştirdiniz oyuncu dostu değiller sadece ceplerini düşünüyorlar diye, şimdi o şirketlerin oyuncu dostu olmayıp ceplerini düşünmelerini "eleştirmek sağlıklı olmaz" diye es geçiyorsunuz. O zaman da böyle yapsaydınız keşke

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bak işte kaçırdığın bir başka nokta daha. 🙂

   Burada eleştirdiğim nokta hiçbir zaman şirketlerin oyunlarını Epic'te yayınlaması olmadı ki. Bilakis Epic Store ilk duyurulduğunda yaptığımız gündemi, hatta daha öncesinde Steam'in bağımsızları ezen sistemini konuştuğumuz gündemi tekrar dinleyebilirsin. Ben neler söylediğimi çok net hatırlıyorum. En başta da dediğim gibi gelir paylaşımındaki adaletsizliği ortada Epic Store falan yokken de eleştiriyorduk. Hatta eminim daha gündem falan çekmiyorken de buralarda buu konuda bir şeyler yazmışımdır.

   Benim eleştirdiğim nokta her zaman şu oldu: Oyunların bir platformda rehin tutulması, oyuncuların seçim hakkının ellerinden alınması ve söz konusu platformun bir oyuncu için gerekli olabilecek özelliklerin büyük bir çoğunluğundan mahrum olması.

   Paradox'un indirimde henüz çıkmamış oyununu indirim boyunca satıştan kaldırmasıyla, oyunların tek bir platformda rehin tutulması arasındaki devasa farkı göremiyor olduğuna inanmak istemiyorum.

   Senin söylediğinle benim eleştirim arasında geceyle gündüz kadar fark var. Laf olsun diye söylemediğini düşünmek istiyorum. Ben mi anlatamıyorum bilmiyorum artık. Yüz elli kere konuştuk çünkü.

  • reducto @protego

   @ugury Ben Metro olayında Metro'nun yapımcısını da bu geçiş için eleştirdiğinizi hatırlıyorum eğer ki yanlış hatırlamıyorsam. Control'de de öyleydi. Yanlış hatırlıyorsam düzeltin

   Şu Epic 100 tane yazılımcı işe alıp 2 ayda Steam seviyesine getirse de şu yazılımı kurtulsak 😀

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Kaçırdığın bir başka önemli nokta daha.

   Söz konusu oyunlar, Steam'de satıştaydı veya halihazırda listelenmişti. Burada Steam'in ücretsiz bir pazarlama, bir nevi kaldıraç olarak kullanılmasını eleştirdik. Bu kaldıraç mevzusu üç beş kere gündeme geldi hatta. Çok konuştuk.

   Özel olarak gidip Quantic Dream'i eleştirmedik mesela ya da bazı oyunlarını Steam'de satsa da bazılarını da hiç listelemeyen Ubisoft'u.

   Oyunların rehin tutulması, Epic bir gün Steam seviyesine gelse bile bir eleştiri noktası olmaya devam edecek. Epic'in patronu Tim Sweeney, tam olarak aynı nedenden ötürü Microsoft'u ve meşhur UWP'sini topa tutmuştu mesela. Kalkıp Epic'e mağaza açarak ne güzel iş yaptınız demek için her hafta beleş oyun vermekten fazlasını yapmaları lazım, en azından benim için.

  • reducto @protego

   @ugury Epic Games'ten açıklama gelmiş. Bu indirimleri daha önceden geliştiricilere haber verdiklerini söylemişler. Yani bu kısımda "kafana göre indirim yapmak" durumu ortadan kalkmış oluyor. (Artık bu indirim konusunda gömmessiniz umarım 🙂 ) Anno 1800'ü vs. bu yüzden satıştan kaldırmışlar(sadece indirime sokmamak da bir seçenekti niye yapmamışlar anlamadım) Ancak Bloodlines 2'de daha garip bir durum var gibi. Paradox'un önceden haberi olmuş ve kabul etmiş. Sonradan kaldırılması tahminimce Steam'den iptal edilen önsiparişler yüzünden olmuş olabilir. Bu da Paradox'un sorunu artık önceden kabul etmişler sonuçta. Oyunların değer düşüklüğü mantığı da kalkmış oluyor

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego https://www.vg247.com/2019/05/17/vampire-the-masquerade-bloodlines-2-pulled-epic-games-store-during-mega-sale/

   Haberleri, açıklamaları, duyuruları iyi okumak lazım. Bunu da gördükten sonra artık Epic'te hisseniz falan olduğunu düşünmeye başladım ben. 🙂 Konuyu yeterince tartıştık ve artık biraz vakit kaybı olmaya başladı. Her şey gayet açık. Yüzümüze bakarak yalanlar söyleyebilen şirketleri seviyor olabilirsiniz. Ama böyle bir duruşu benden beklemeyin lütfen.

   Replying to the DTF story, Epic’s director of publishing strategy Sergey Galyonkin initially said Paradox was “informed in advance about the sale mechanism and was aware of its conditions,” but later retracted that statement when he was made aware that the publisher WAS NOT BRIEFED.

  • reducto @protego

   @ugury Sonradan mı değiştirmişler ona ben ne yapayım ben okuduğumda yoktu 😀

 • wormsign @wormsign

  Söyleyeceklerim spekülasyon ama bence Epic Steam yaz indirimlerinin önüne geçebilmek için bodoslama bir indirim kampanyası yaptı ve indirim oranları hakkında yayıncıları bilgilendirmedi. İndirim sürecinde oyun kaldırmak, oyunun fiyatını yükseltmek gibi hareketler profesyonellikten uzak ve mantıksız.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Amerikada avrupada 10 dolar indi fiyatlat. Yani vampire 60 usd/eurodan 50 ye indir. Paradoxun yaptığı çingenelikten başka bir şey değil.

  Ubisoft zaten uplayde yüzde 20 indirimle satıyor. Zaten en başta epic-ubi iş birliği saçmaydı. Umarım bir daha uplayli oyun görmem epic store da