#HaftalıkGündemeMalzeme;

ABD Yüksek Mahkemesi, Apple'a uygulama mağazası App Store'a "uygulamalar üzerindeki tekelliği nedeniyle uygulama ücretlerinin aşırı artması" gerekçesiyle açılan toplu dava hakkındaki kararını açıkladı.

Apple'ın daha önce kullanıcıların uygulama ücretiyle ilgili sadece uygulama geliştiricilerine dava açabileceğini savunduğuna işaret eden mahkeme, bunun aksine kullanıcıların Apple'a iPhone uygulamalarının satışlarını tekelleştirdiği gerekçesiyle dava açabileceğine hükmetti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Brett Kavanaugh, yaptığı açıklamada, Apple'ın her uygulama satışından yüzde 30 komisyon aldığını, bunun da Apple'a uygulama ücretlerine ilişkin açılan davanın devam ettirilmesi için yeterli bir neden olduğunu belirtti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • joevitti @joevitti

  Apple konu ile ilgili John Paczkowski'ye bir açıklama yapmış:

  Açıklamanın özeti:
  "App Store'daki çoğu uygulama ücretsiz ve Apple gelir almıyor. Sadece geliştirici App Store üzerinden dijital servis sattığı zaman gelir paylaşımı yapılıyor.

  Yazılım geliştiricilerin seçebileceği bir çok farklı platform var - diğer uygulama marketleri, akıllı tv'ler, oyun konsolları - ve biz App Store'un en iyi, güvenli ve rekabetçi mağaza olması için çalışıyoruz."

  https://twitter.com/JohnPaczkowski/status/1128017126361403393