Playstation 5’in ilk detayları verilmiş Sony tarafından.
-8K
-Ray Tracing
-PS4 uyumluluğu
-SSD
Noktalarına değinilmiş. PS5 prototipinde çalıştırılan Spider-Man oyunu fast travel’ı 0.8 saniyede tamamlarken, PS4 Pro 15 saniyede tamamlamış. Sonunda SSD’yi keşfetti konsol firmaları 😀 Son 2 senedir oyuncu düşmanı işler yapıyor Sony. Bu nesilde umarım Microsoft baskın olurda biraz burunları sürter.
#Sony #Playstation

Exclusive: What to Expect From Sony's Next-Gen PlayStation

Don't expect it anytime in 2019, but the next PlayStation console is well on its way—and it's packing ray-tracing support and a loadtime-killing solid-state hard drive.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özkes @burakozkes

  500 dolar etiketi ile mi gelir acaba merak etmiyor değilim. Şimdiden birikime başladım. Çıktıktan 1 yıl sonra alırım, o zaman oyunları falan da çıkmaya başlar.

 • Orcun @orcun

  Bin dolara falan satılacak her halde ? SSD diyorlarda 1 tb ssd kesmez ki bu aleti ? 2 tb desen belki kurtarır. Şimdiki ps4 oyunları bile 80 90 100 gb dayandı belki geçeni de vardır. E ps5 8k rtc falan 200 250 gb olur her halde ? tabi bilmiyoruz kaç sene sonra çıkacak ? o kadar zaman sonra ssdlerin hali ne olacak ? vs. vs. ama konsol için sınır 400 500 dolar en fazla, o paralara böyle şeyler bilemedim.

  • Papa Emeritus @pope

   Bence onu daha ufak bir SSD’yi cache olarak kullanarak çözerler. Oyun programcıları sık erişilmesi gerek dosyaları manuel olarak oraya yükler, bölüm bitince o dosyalar cache’ten silinir siz oynamaya devam ediyorken, arka planda sonra ki bölümü SSD’ye çekmeye başlar vs... Sabit donanım olmasının avantajını sonuna kadar kullanır geliştiriciler.

  • Orcun @orcun

   @pope O da olabilir, mesela işletim sistemi ssd'den çalışır, işte ek dosyalar falan da öyle çalışır ama bu mantık bana tanıdık geldi ? SSHD olayı aynı mesela sık kullanılanları önbellekliyor ufak bir ssd var orada tutuyor böylece ssd kadar neredeyse hızlı oluyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @orcun Aynen SSHD’de öyle çalışıyor ama siz onda programcı olarak istediğiniz dosyaları SSD cache’ine aktaramıyorsunuz. İşletim sistemi sizin yerinize karar veriyor diye biliyorum ondan dolayı her zaman iyi sonuç alınamayabiliyor. Konsolda ise hangi dosyaların cache’e aktarılacağı, silineceği geliştiricilerin eline bırakılabilir bence.
   Edit: SSHD kontrolcüsü de karar veriyor olabilir.

  • Orcun @orcun

   @pope Evet öyle bir kötü yanı var, ona hdd karar veriyor bu diyor çok açılıp kapanıyor ben bunu ssd'e atıvereyim vs. ama konsol kapalı kutu, sistemi belli çalışacağı şeyler belli vs. programcıya ekstra yük olmayacaksa bu işler basitse tabi çok daha mantıklı olur. Belki superslim ps3 gibi sadece işletim sistemi kendi nand yongasında çalışır oyun vs gibi şeyler harici çalışabilir onu da programcı ayarlar derler ki ön bellekte 256 gb ssd var buraya şunları şunları yapın vs .vs.

  • Papa Emeritus @pope

   @orcun Herhalde bunu eklemesi basittir diye düşünüyorum hele konsol programcıları için çocuk oyuncağıdır😀 Ne kafalar çalışıyor o oyun motorlarının arkasında. Bkz. Bilgem Çakır 😂

  • Orcun @orcun

   @pope Ya programcı adama destek olunuyorsa sıkıntı yok. Ama destek değil köstek oluyor işini zorlaştırıyorsan sıkıntı vardır. Yoksa yani spiderman oyunu grafikler iyi diyorsun ama ne grafik hileleri var ohooo. Ama işte gene de çok güzel duruyor. İnsan pek anlamıyor ya var be diyorsun. Aslında arkasında bin tane hilesi vardır. 😀

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   intel optane tarzı bir şeyler yaparlar sanırım.

  • Melburg @melburg

   @orcun Hile olmadan oyun yapılmaz, gta 5'in mesela meşhur havadaki uçağa dalma görevi var oradaki uçak gerçek açık dünya da uçmuyor kapalı bir kutuda render ettiriliyor ya da en basit örnek sadece baktığın yeri render ettirmek.

  • Orcun @orcun

   @melburg Aynen hatta onun bir gifi vardı açık dünya bir oyun sahil gibi bir yerde geçiyor kullanıcı kamerayı değiştirdiği yerde ağaçlar bitkiler vs oluyor bakamadığı yerler dümdüz alan görünüyordu.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  O 8K'nın aktüel anlamda dev bir yalan olduğunu söylemek lazım. PS4 Pro'nun 4K'sını gördükten sonra özellikle.

  • Fırat ➕ @frt

   @nuguryurtsever'e alışmıştık biz 😢

  • Orcun @orcun

   Kendi oyunlarında fena değil. Ben 4k tv'da pro'da oynuyorum kendi oyunlarında grafikler baya güzel. Ama farklı yapımcılarda ps4 exc olmayan oyunlarda rdr2 mesela 4k onu anlıyorsun keskinlikten ama detaydan biraz kayıp var. Onlar biraz yalandan 4k durumunda oluyor. Birde şimdi şöyle birşey var, ps4 ilk çıktığında donanım güzeldi, o işte 1 sene sonra 2 sene sonra 3 sene sonra derken göze batar oldu. Oyunlar işte 900p upscale 1080p vs. zaten o dönemde de daha önce hiç yapılmamış birşey yapmak zorunda kaldılar ara konsol çıkartıldı. E işte pro'da 2 yılı dolu dolu devirdi, hani aynı performansta olması da zor çünkü devir değişiyor. Ekran kartları mesela 2 sene önce 4k çözünürlükte oyunlarda en iyisi zorlanırken artık rtx 2080ti'ı alıyorsun 4k'da her oyun yağ gibi akıyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Kendi oyunlarında native 4K zaten yok. 30 fps stabil mi desen, yerinde yeller esiyor. Çözünürlük konusunda fazla uçmadan doğru düzgün performansa odaklanmaları şart.

 • Aiberg @aiberg

  Tek elle tutulur yanı SSD. Az ek maliyet, büyük fark...

 • scorptr @scorptr

  4k 60fps olsa opup basima korum acikcasi , ps4 geriye uyumlulugu ise mutlaka olmali ama xbox onedaki gibi olmali direk oynayabilmeliyim oyle ps3 deki oyunlari 10 20 dolar ver ps4de oyna(bf4 gibi oyunlarda olmustu sanirim) tarzi olmamali

  • Melburg @melburg

   Senin dediğin bf işi geriye uyumluluk değil bir yükseltme işiydi. Geriye uyumluluk eski nesildeki oyunun grafiğinde değişiklik yaşamadan oynanması ile oluyor yani birebir aynı oyun.

  • scorptr @scorptr

   @melburg ps4 ve ps4 proda kimi oyunlarda grafik degisikligi olmustu ps5 de ps4 uyumlulugu olursa 2019 ve 2020de cikan bazi oyunlarda bekliyorum ben grafik yamalari

  • Melburg @melburg

   @scorptr Grafik yaması gelecekse firma bunu geriye uyumlulukla vermek zorunda değil, xbox'ta da şuan her oyun geriye uyumlu değil yapımcı firmaya bağlı bu sisteme sokup sokmayacağı adamın aklında remastered yapma varsa geriye uyumlulukla getireceğini sanmam

 • Melburg @melburg

  Ssd'nin koyulmamasının tek nedeni fiyatı yoksa keşfetmediklerinden değil kimse 1000 dolara konsol almaz. Fiyat düşsün diye 256gb ssd koymanın da bir mantığı yok

 • YasinC @yasinc

  8K ve Ray Tracing yavaş gelsin.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  PS4 geri uyumluluğu, mimari benzerlik yüzünden kaçınılmaz zaten. Asıl bomba, yeni gelecek konsolun PS3 dahil, daha önce çıkmış bütün Playstation külliyatını çalıştırması olur. Geri uyumlulukla ilgili birkaç patent başvurusunda bulunmuştu Sony. Tabii patentlerin içeriği tam olarak daha belli değil.
  8K mevzusu tamamen içi boş bir safsata bence. Oyunun ana menüsünde belki ama oyunun içinde checkerboard bile kurtarmaz. Bırakın 8K'yı, oyunların native 4K 60 kare çalışacağından bile şüpheliyim.
  Geliştirme kitinde full SSD olabilir ama final ürününde en fazla yüksek kapasiteli bir hybrid SSHD olur. Elbette fantezi kurmak istiyorsanız cihazın içine istediğinizi koyun, sonra da gidin röportaj verin ama günün sonunda bu cihazı son kullanıcıya azami 500 dolara satmak istiyorsanız, ürünün spesifikasyonları konusunda ayakları yere basan bir açıklama yapmalısınız. Bu haberi yapan Peter Rubin, tüm bilgileri Mark Cerny'den alıp yazdıysa, Mark abi biraz işkembeden sallamış görünüyor.

 • CimAdam @cimadam

  Ray Tracing varsa amdye de geliyor demektir.

 • BRN @brnspawn

  8k yalan, RT işini hileleri ile kotarırlar. SSD işi bence tanpon bellek olarak kullanılır.

 • mrsocrates @mrsocrates

  8k multimedya desteği olur. Oyunları 4k 60 fps oynatacak bir konsol beklemeyin önümüzdeki iki yıl içinde

 • Ufkabakan @ufkabakan

  8K mümkün değil, hele hele 8K da Ray Tracing HİÇ MÜMKÜN DEĞİL.
  Yeni nesil 4K yı düzgün versin yeter.