Geçtiğimiz gün akışta bir arkadaş giriş yapmayan kullanıcıların yalnızca editörlerin içeriklerini görmelerinden dolayı sosyalin giriş yapmamış kullanıcılar tarafından cazip kısmının keşfedilemediğinden bahsetti. Sitede zaten editörlerden en aktif olanı Umut abi olduğu için dolayısıyla da giriş yapmayanlarda yalnızca Umut abinin içeriği çıkıyor, benim bununla ilgili herhangi bir problemim yok. Umut abinin sosyal için ürettiği içerikler zaten ortada kimse katkı sağlamadığını düşünmüyordur sanırım. Ancak akıştaki diğer kullanıcıların içeriklerini de öne çıkartmak için bir sistem düşünülebilir belki.

Burada benim aklıma gelen iki yöntem var; birincisi editörler tarafından öne çıkartılma, ikincisi ise algoritmaya dayalı öne çıkartılma

1. Editörler tarafından öne çıkartılma
Bu düşündüğüm sistemde editörler elle akışta faydalı gördükler içeriği öne çıkartarak giriş yapmamış kullanıcıların akışında içeriği gösterebilirler. Giriş yapmamış kullanıcılar için örneğin "Umut Koçak tarafından öne çıkartılmıştır" gibi bir ifade eklebilir. Hatta gönderi altına "Benzer içerikler için TeknoSeyir Sosyal'e üye olun veya giriş yapın" gibi bir ifade de eklenebilir. Bu özellik yalnızca giriş yapmayanlar için olmayabilir, örneğin giriş yapılmış olsa dahil akışın krolonojik sıralaması arasında gösterilerek içeriğin akışta kaybolmaması da sağlabilir.

2. Algoritmaya dayalı öne çıkartma
Bunda ise belirli bir beğeni veya favorilere eklenme sayısı ile öne çıkartılma yapılabilir. Genellikle faydalı görülen içerikler 20 beğeni veya 10 favori üzerinde etkileşim alıyor. Buna göre bir algoritma hazırlanıp giriş yapmayanlara "TeknoSeyir Sosyal'den öne çıkmıştır" gibi bir ifade eklenebilir. Bunun yoruma dayalı olması benim aklıma yatmadı çünkü küçük bir tartışmada bir gönderi onlarca yorum alabiliyor zaten. Ama sosyalde ciddi bir beğeni ve favoriye ulaşmak zaten zor. Elbette arada mizahi öğeler de bu beğeni ve favori sınırını aşabilirler ama onlar da belki elle müdahale ile öne çıkartılanlardan çıkarılabilir.

Benim aklıma böyle bir şey geldi sevgili TS sakinleri. Maksat sadece beyin fırtınası, olacağından değil. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap