1 ay kadar önce #ingiltere Parlementosu Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi yapılan bir çalışma ile (https://teknoseyir.com/durum/1045233) özellikle #sosyalmedya platformlarının sorumluluklarından kaçtıkları konusunda bir rapor yayınlanmış ve platformların sorumlu tutulması gerekliliği belirtilmişti. İngiltere Hükümeti bu konu hakkında bir yasa tasarısı hazırlamış.

Tasarıya göre; şirketler, kullanıcıların zarar göreceği bir faaliyet veya içerikle karşılaşmamaları konusunda doğrudan sorumlu olacak ve "düzenleyici" tarafından denetlenecekmiş.

Düzenleyici, içeriğin doğruluk denetimini yapmayacak, mahremiyet ve gizlilik konusunda hassasiyet gösterecekmiş. Düzenleyicinin, kim/hangi kurum olacağı henüz belli değil. #theguardian ve #MIT teknoloji dergisinin haberine göre; tasarıda oldukça fazla gri alanlar varmış.

Link:
https://journo.com.tr/ingiltere-internet-yasa-tasarisi
https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/apr/08/the-guardian-view-on-online-harms-white-paper-grey-areas
https://www.technologyreview.com/s/613285/the-uks-online-laws-could-be-the-future-of-the-internetand-thats-got-people-worried/
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/793360/Online_Harms_White_Paper.pdf

İngiltere kapsamlı bir internet yasası için düğmeye bastı - Journo

İngiltere hükümeti yeni bir internet yasa tasarısı hazırladı. Sansüre yol açabilecek bir denetleme mekanizması kurabileceği belirtilen tasarının tam metni.
BeğenFavori PaylaşYorum yap