#otoseyir yeni motor yapılmış araba alınır mı? Mesela yeni motor yapıldı 15.000 km'de şu an fakat eski km'si 189.000 diye yazmış biri, arabaya ve motorun modeline göre değişir mi karar vermek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  motor nasıl yapılmış bu önemli. Sıfır orijinal parça mı kullanıldı, yan sanayi mi, 2. El mi? Ayrıca araç turbolu ise motor sıkıntı çıkarmışsa turboya da sıra gelmiştir. Motor ustası götürüp baktırılabilir ama içeride ne var o bile anlamayabilir. Ben şahsen o topa girmek istemem.

 • arandur @arandur

  Eski km çakallığını da hiç sevmem. Arabanın sadece motoru yapıldı, diğer tüm aksamları 189.000 km kadar yıpranmış. Motor düzgün yapıldıysa motor kısmına güvenebilirsiniz.

 • Alper @dragon06

  Sekman atıp motor yeni diyenlerde oluyor, sandık motor yada tam revizyon piston, yatak, gömlek, kapak hatta blok değişti ise sıkıntı olmaz, faturasına bakmalısın, gerçi burası Türkiye faturaya da çok güven olmayabiliyor ama yinede teste sokun aracı, birde araç dizelse pompa enjektör ve turbosununda değiştiğinden emin olun.

  • Aytaç @aytacesmebasi

   Bir keresinde sandık motor ilanı da görmüştüm, hiç bilgim yok. googleda yazılana göre ffabrikadan sıfır motor alınıyormuş öyle mi?

  • Halid @abdhbal

   @aytacesmebasi Alınır ama ruhsata işlemek için ayrıca maliyeti oluyor. Sandık motor almak çoğu zaman motor yaptırmaktan daha maliyetlidir bu da sandık motor var diyene şüpheyle yaklaşmayı gerektiriyor.

  • Alper @dragon06

   @aytacesmebasi Sandık motor fabrikasyon çıkışlı orjinal motordur. Tedarikçinin size vereceği fatura ile muayene istasyonundan ek1 belgesi doldurarak tesbit yaptırıyorsunuz yeni motor numarasını, devamında emniyetten yeni motor numaralı yeni ruhsat alıyorsunuz. Kesinlikle sıkıntılı bir durum kalmıyor fatura olduğu sürece.

 • eaydogan @eaydogan

  Motor gerçekten düzgün yapıldıysa içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ama işte ne kadar kötü durumdaydı ve hangi usta nasıl yaptı?

 • Fatih @fatihy

  Ben yeniden motor yapılmış bir arabanın düzen tuttuğunu görmedim.

 • xpow3r @xpow3r

  işini bildiğin bi usta yaptıysa belki.

 • rf12 @rf12

  iyi bir usta yapmışsa alınır motordaki vidaların ne kadar torkla hangi sırayla ne kadar açıda sıkıldığına kadar dikkat etmek gerekiyor eğer öyle yapılmamış ise bir süre sonra sıkıntı çıkartır.

 • Orcun @orcun

  Motorun geçmişi belliyse problem değil. Mesela kim yapmış ? kim toplamış ? yapan yerin bununla ilgili faturası var mı ? neleri yapılmış ? gibi gibi

 • Halid @abdhbal

  İşi iyi ustanın yapması en önemli şey değil bence. Satılmak amacıyla motor yaptıranlar parçayı kalitelisinden almıyor. Binmek için yaptıranlar masraftan kaçınmıyor.

  Bizzat motor yaptırmışlığım var, usta soruyor ilk başta parçayı nasıl yapacağız diye. Diğer sanayi esnafı da bizzat pazarın içinde olduğundan hangi ustanın hangi arabayı nasıl yaptığını biliyor ve alım satım işlerini ona göre yapıyorlar. Araba ararken dayımın dükkan komşularından tavsiyeler almıştım duyunca hayran kaldım. Binlerce dükkanlık sanayide kimde hangi araba var ve hangi amaçla motor yaptırılıyor vs. hepsi biliniyor herkes tarafından. İçerde adam varsa gönül rahatlığıyla alınabilir öbür türlü çok yaklaşmamak daha iyi.